Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią się nazwy sześciu ulic w Katowicach. Są propozycje nowych nazw

Justyna Przybytek
Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach Marzena Bugała - Azarko
W Katowicach ruszyły konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw sześciu ulic w pięciu dzielnicach. Chodzi o ulice 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Wszystkie one winny być zmienione zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Urzędnicy mają już propozycję nowych nazw. Jednocześnie przedstawiciele miasta podtrzymują twarde stanowisko wobec gen Jerzego Ziętka, który jest patronem katowickiego ronda – tu zmiany nazwy nie będzie.

Tzw. ustawa dekomunizacyjna, czyli ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie w ubiegłym roku. Nakłada ona na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, jeśli te związane są osobami, wydarzeniami bądź datami, których propagowania zakazuje ustawa. Na wprowadzenie zmian samorządy miały rok.

W Katowicach rewolucji w nazewnictwie jednak nie przeprowadzono, bo zasadniczo dekomunizacja już się tu dokonała. Zmiany nazw ulic na dużą skalę prowadzono w latach 90. Dekomunizacja objęła wówczas duże arterie, jak dzisiejsza aleja Korfantego – która wcześniej nosiła nazwę Armii Czerwonej, a w miejsce ulic Juliana Marchlewskiego, czy Róży Luksemburg mamy dziś ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. Z kolei trzy lata temu z placu Wolności w centrum miasta zniknął pomnik żołnierzy radzieckich, który przeniesiono na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Przed laty w trakcie dekomunizacji pominięto jedynie kilka ulic, w tym ulicę Szenwalda (komunista i poeta), czy Okrzei (przedwojenny działacz socjalistyczny).

Teraz urzędnicy wracają do tematu i decyzję w sprawie zmian pozostałych nazw pozostawiają katowiczanom.

- Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu konsultacji społecznych dotyczących zmian nazw ulic 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Co do gen. Jerzego Ziętka w urzędzie nie mają wątpliwości. – Jednocześnie prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. J. Ziętka oraz pozostawienia pomnika Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach – dodaje Stachura.

Zmiany nazw ulic to zmiany ponad pół tysiąca adresów

Konsultacje społeczne w sprawie nazw sześciu ulic nie będą powszechne, a mają charakter lokalny. To znaczy, że skierowane są wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz firm, instytucji i organizacji, które działają w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną.

- Od 11 września formularze konsultacyjne będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy wraz z uzasadnieniem propozycji nowej nazwy. Łącznie konsultacjami zostanie objętych ponad pół tysiąca adresów – zapowiada Stachura. Jak dodaje urzędnicy zdają sobie sprawy, że zmiany mogą być uciążliwe dla mieszkańców.

- Bo związane są z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować – zapewnia Stachura.

Jak miałyby się nazywać nowe ulice? Urzędnicy mają już listę propozycji. I tak w Ochojcu Lucjana Szenwalda miałby zastąpić Bolesław Prus, a ulica Włodzimierza Stahla nazywałaby się Liliową. W Brynowie Brunona Jasieńskiego zastąpić ma Czesław Miłosz, natomiast Leona Kruczkowskiego – Zbigniew Herbert. W Dąbrówce Małej zamiast ulicy 9 Maja ma być ulica majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a w Murckach ulica Oskara Langego zostanie zmieniona na ulicę Gwarecką. Konsultacje potrwają do 25 września.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto