Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już jutro otwarcie Centrum Spilno Hub - UNICEF w Katowicach. Placówka ma wzmocnić integrację Ukraińców

PAP
PAP
mp
Katowicki magistrat zapowiedział na jutro uroczyste otwarcie Centrum Spilno Hub - UNICEF Katowice, placówki której zadaniem będzie integracja poprzez poznawanie polskich obyczajów i kultury oraz aktywizacja obywateli Ukrainy.

Katowice. W poniedziałek otwarcie Centrum Spilno Hub - UNICEF

Jak przekazała rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk, nowa placówka, której siedziba mieści się przy ul. Morcinka 5-9, ma działać przede wszystkim poprzez budowanie sieci powiązań, rozwijanie wzajemnych kontaktów oraz włączanie przedstawicieli społeczności lokalnej we wspólne działania. 

W otwarciu Centrum Spilno Hub - UNICEF Katowice mają wziąć udział prezydent Katowic Marcin Krupa, krajowy koordynator UNICEF w Polsce Rashed Mustafa Sarwar oraz prezes Stowarzyszenia MOST Sonia Rzeczkowska. 

W listopadzie ub. roku przedstawiciele katowickiego magistratu informowali, że tamtejszy samorząd otrzymał łącznie 46 mln zł z UNICEF-u na dziesiątki projektów związanych z integracją społeczności polsko-ukraińskiej. 

46 mln zł na 100 projektów

Jak mówił na konferencji prasowej pod koniec listopada prezydent Katowic, po rosyjskiej agresji na Ukrainę m.in. w tym mieście nastąpiło "pospolite ruszenie mieszkańców i urzędów, aby pomóc Ukraińcom". Od tego czasu miasto na pomoc dla obywateli tego kraju wydało ok. 40 mln zł – przede wszystkim z budżetu państwa i własnego, a także od darczyńców, wśród nich od mieszkańców. 

Krupa relacjonował, że w czerwcu ub. roku, podczas odbywającego się w Katowicach Światowego Szczytu Miejskiego spotkał się z koordynatorem biura UNICEF-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce Rashedem Mustafą Sarwarem, z którym podpisał memorandum o współpracy na rzecz integracji polsko-ukraińskiej. 

Następnie kontakt z tą komórką UNICEF-u nawiązał wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak, który wraz z ponad 50 pracownikami urzędu miasta wynegocjował łącznie ok. 46 mln zł na ok. 100 projektów obejmujących działania związane z ochroną dziecka, zdrowiem, edukacją, uczestnictwem młodzieży w życiu społecznym, polityką społeczną i rozwojem wczesnodziecięcym. 

Jak wyjaśniał Woźniak, pieniądze te pozwalają częściowo uwolnić fundusze budżetu miasta, zapewniając finansowanie nie tylko asymilacji czy integracji Ukraińców, ale też w jak największym stopniu integracji i zrozumienia po stronie polskiej. 

Centrum ma spełniać wiele ważnych zadań

Wśród celów pomocy przedstawiciele miasta wymieniali: organizację zajęć międzykulturowych o charakterze integracyjnym, tworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie trzynastu oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę. 

W zakresie działań społecznych ze środków UNICEF-u miasto zapowiedziało przekazanie ponad 5 mln zł organizacjom pozarządowym, które są najbliżej społeczności w miejscu ich zamieszkania. Miasto deklarowało też starania na rzecz pobudzenia wolontariatu w zakresie działań na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży. 

Część pieniędzy z UNICEF-u skierowano na pełne finansowanie w Żłobku Miejskim miejsc dla dzieci ukraińskich. Inne trafiły na nowe pracownie edukacyjne i system wizualizacji, pozwalający na śledzenie aktywności dzieci w żłobkach. Ponadto zaplanowano akcję promocyjną szczepień i badań kierowaną do Ukraińców. 

Jedną z kluczowych dziedzin działań jest edukacja – pod koniec ub. roku w katowickich przedszkolach i szkołach uczyło się ponad 2,6 tys. młodych Ukraińców. Pieniądze z UNICEF-u pozwalają m.in. zaadaptować pomieszczenia przedszkoli pod kątem 75 nowych miejsc, utworzyć cztery centra pomocy rodzinie, doposażyć kuchnie w placówkach oświatowych czy doposażyć katowickie kluby pod kątem organizacji zadań sportowych. 

Do uczniów i rodziców z Ukrainy kierowane są projekty zakładające m.in. naukę języka polskiego. Inne mają na celu integrację młodych ludzi i są tym samym adresowane też do polskich uczniów, jak wycieczki integracyjne, warsztaty teatralne i telewizyjne – w specjalnym kontenerze, spływy kajakowe, półkolonie letnie i zimowe integracyjne, a także szachy w szkołach, jako kontynuacja autorskiego programu Zakodowane Katowice. 

Zyskają również obiekty sportowe

Wśród projektów, które dofinansowuje UNICEF, jest doposażenie obiektów sportowych w sprzęt sportowy, szkół w sprzęt informatyczny, a także realizacja bardzo potrzebnego projektu różowych skrzyneczek. Ponadto rozszerzony zostanie program nauki gry w szachy w katowickich szkołach, mają być w nich również zatrudniani asystenci międzykulturowi. 

W szczycie przyjazdów Ukraińców do Polski – według raportu Unii Metropolii Polskich - w Katowicach przebywało ok. 90 tys. obywateli Ukrainy, wśród nich 19 tys. dzieci. Aktualnie według szacunków w mieście przebywa ok. 20-30 tys. uchodźców z Ukrainy. Od 15 marca do 21 listopada br. do katowickiego urzędu pracy wpłynęło ponad 14 tys. zawiadomień o podjęciu pracy przez obywateli tego państwa. Jedna czwarta Ukraińców chce zostać w Katowicach na stałe. (PAP)

autor: Mateusz Babak 
mtb/ akub/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto