MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Ulica Dworcowa zmienia się w deptak. Prace są zaawansowane w ponad 70 proc. Trwa układanie nowej nawierzchni

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Przebudowa Dworcowej w Katowicach
Przebudowa Dworcowej w Katowicach Karina Trojok
KATOWICE. Poziom zaawansowania prac na Dworcowej przekracza 70 proc. Układana jest nowa nawierzchnia i trwa budowa fontanny, natomiast ukończono obudowę stacji trafo, wykonano też fundament pod choinkę, która przy okazji świąt ma się pojawiać na deptaku. Przebudowa ulicy w deptak ma się zakończyć z końcem czerwca tego roku.

Przebudowa Dworcowej postępuje. Budują fontannę i układają nawierzchnię

Przebudowa Dworcowej postępuje, a zaawansowanie prac – jak czytamy w raporcie przygotowanym na Komisję Transportu katowickiej Rady Miasta - osiągnęło 73 proc. Wykonano już nową nawierzchnię (z płyt granitowych i kostki brukowej) na odcinku od Mariackiej do budynku Dworcowa 3, a także nawierzchnię z kostki brukowej na niewielkim parkingu, gotowe są również schody z płyt granitowych przy hotelu Monopol.

Aktualnie prace związane z układaniem granitowych płyt przeniosły się na wysokość budynku Dworcowa 8 – to największa część kompleksu Starego Dworca. Poza tym wykonywane są prace związane z fugowaniem nawierzchni granitowych oraz montaż odwodnienia szczelinowego. To nie koniec.

- Trwają prace związane z budową fontanny, zamontowano obudowę stacji trafo ze stali i wykonano fundament pod choinkę – wyliczają urzędnicy w raporcie na Komisję Transportu.

Nasadzono również większość z planowanych na Dworcowej drzew – w sumie 40 z 55.

Dworcowa ma być gotowa pod koniec czerwca tego roku

Jak wynika z informacji przygotowanych na komisję termin ukończenia prac na deptaku to 30 czerwca tego roku. Remont obejmuje odcinek ulicy od św. Jana do Mariackiej, czyli wzdłuż Starego Dworca. Wykonawcą jest firma Silesia Invest z Gliwic, a projekt to dzieło pracowni AIR Jurkowscy Architekci, tej samej która projektowała Mariacką. Koszt przebudowy to 17 mln zł.

W efekcie inwestycji ulica zostanie zamknięta dla ruchu. Wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się ławki, nowe oświetlenie, a także 54 drzewa, w tym buk czerwony, 28 miłorzębów tremonia, 20 brzóz Maksymowicza oraz 14 grabów zwykłych. Poza tym na deptaku będą też trawniki, trawy ozdobne i pnącza. W planach jest jeszcze fontanna i niewielki parking – dla 30 samochodów – od strony św. Jana.

Deptak ma być miejscem dla restauracji, kawiarni, butików, hoteli i biur. Ze względu na nietypowy kształt zostanie podzielony na kilka mniejszych przestrzeni:  plac centralny (na wysokości ulicy Dyrekcyjnej) oraz plac z fontanną wydzielony trawami ozdobnymi (od strony ul. św. Jana).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto