Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa nowej stanicy żeglarskiej nad stawem Morawa w Szopienicach. To pierwszy element rewitalizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Trwa budowa nowej stanicy żeglarskiej nad stawem Morawa w Katowicach
Trwa budowa nowej stanicy żeglarskiej nad stawem Morawa w Katowicach Lucyna Nenow
Trwa budowa nowej stanicy żeglarskiej w Katowicach. Budynek powstaje przy stawie Morawa w Szopienicach. Inwestycja pochłonie około 5,2 mln zł i jest pierwszym etapem kompleksowej rewitalizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów.

Trwa budowa nowej stanicy żeglarskiej przy stawie Morawa

Budowa nowej stanicy żeglarskiej nad Morawą w Szopienicach rozpoczęła się na początku tego roku i zakończy w drugim kwartale 2022 r. Inwestycja pochłonie około 5,2 mln zł, a wykonawcą jest firma ANNA-BUD.

W pierwszej kolejności stara stanica została rozebrana, teraz stawiany jest zupełnie nowy budynek. Będzie miał trzy kondygnacje i pomieści hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, magazyn oraz cztery sale spotkań dla harcerzy i zuchów (przy Morawie od lat działa Harcerska Drużyna Żeglarska im. gen. Mariusza Zaruskiego). Będą tu też wielofunkcyjna sala z zapleczem kuchennym, toalety i natryski, a cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach zadania mocno zmieni się również nabrzeże Morawy – na nowo zagospodarowany zostanie teren przy południowym brzegu stawu.

- Powstaną tu m.in. keja i pomost dla żeglarzy, przebieralnia i natryski plażowe. Nowa aranżacja obejmie także uporządkowanie zieleni, wykonanie alejek dla pieszych i montaż nowego oświetlenia – dodawali katowiccy urzędnicy, gdy inwestycja startowała.

Katowice wydadzą około 50 mln zł na rewitalizację Doliny Pięciu Stawów

Warto podkreślić że budowa nowej stanicy, to pierwszy z elementów dużej rewitalizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów, czyli okolic stawów Morawa, Borki i trzech Hubertusów przy granicy Katowic z Sosnowcem. To ogromny - zajmujący 157 hektarów - ale dość zaniedbany kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia zbiorników wynosi 91 hektarów.

W ramach rewitalizacji przestrzeń ta ma zostać uporządkowana, powstaną tu też liczne nowe atrakcje. Inwestycję wstępnie oszacowano na około 50 mln zł. Koncepcję architektoniczno – urbanistyczną, na podstawie której ma powstać dokumentacja projektowa, opracowała pracownia Amaya Architekci, ale wciąż nie rozstrzygnięto przetargu na projekt. Na jego przygotowanie będzie 14 miesięcy, natomiast prace budowlane mają ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku.

Nie przeocz

Jak zmienią się okolice stawów Borki, Morawa i Hubertusów

Jak zmieni się Dolina Pięciu Stawów? Przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej zlokalizowane zostaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej i krąg grillowy. Pojawią się tu też ławki, kosze na śmieci, nowe oświetlenie, a cały teren będzie monitorowany. Borki zostaną również wyczyszczone z szuwarów oraz połączone kanałem ze stawem Morawa. To umożliwi pływanie po obu zbiornikach łódkami i kajakami.

Znacznie większe zmiany szykują się nad Morawą. Na jej północnym brzegu powstanie nowa plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, a więc równolegle do torów tramwajowych, zaplanowano drewnianą promenadę spacerową, która połączy północną część stawu z południową. Kolejna plaża, ale też punkt gastronomiczny, będzie przy południowym brzegu (przy stanicy żeglarskiej), a na północno-zachodnim brzegu - krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Z kolei trzy Hubertusy mają zachować swój "dziki" charakter. Stawy zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie dla osób niepełnosprawnych, a na północnym brzegu Hubertusa III - ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

To nie koniec. Wokół stawów zostaną wytyczone nowe drogi rowerowe, zaplanowano tu też kilkanaście wiat i punktów wypoczynkowych dla cyklistów. Ścieżki mają być połączone z tymi już istniejącymi – wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki. Dodatkowo przy kompleksie - m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami – wyznaczone zostaną parkingi.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto