MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków do Zielonego Budżetu. Katowiczanie zdecydują, na co wydać 3 mln zł

OPRAC.:
Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Dolina Trzech Stawów w Katowicach Marzena Bugała
Ruszył nabór wniosków do Zielonego Budżetu w Katowicach. Katowiczanie zdecydują, na co wydać 3 mln zł. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 27 maja. Zakwalifikowane zostaną projekty dotyczące m.in. zazielenienia miasta, rewitalizacji skwerów i parków czy tworzenia łąk kwietnych

Ruszył nabór wniosków do Zielonego Budżetu w Katowicach. Katowiczanie zdecydują, na co wydać 3 mln zł

Zielony Budżet Katowic działa na podobnej zasadzie co budżet obywatelski z tą różnicą, że w tym przypadku chodzi o tzw. zielone inwestycje. Nabór projektów rozpoczął się 26 kwietnia i potrwa do 27 maja. W tym roku mieszkańcy zdecydują, na co wydać 3 mln zł.

– Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Coraz częściej słyszałem, że Budżet Obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać zgłaszanie projektów zielonych. Uznałem, że warto podjąć takie działanie i tak powstał Zielony Budżet – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekty zgłoszone do Zielonego Budżetu zostaną podzielone na ogólnomiejskie i dzielnicowe. Na te pierwsze jest 600 tys. zł, a na dzielnicowe – 2,4 mln zł (pieniądze tradycyjnie zostaną rozdysponowane dla 22 dzielnic). Wszystkie przejdą weryfikację formalną i merytoryczną.

- W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku – zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miasta.

W pierwszej edycji Zielonego Budżetu w ubiegłym roku mieszkańcy zgłosili 128 wniosków, a do realizacji wybrano 54 o wartości 2 mln zł. Wśród nich m.in. zazielenienie 22 przystanków, urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, ogród deszczowy w Brynowie, nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w kilku dzielnicach oraz zakup i montaż budek lęgowych dla ptaków miejskich.

Dodajmy, że aby zgłosić pomysł do ZB należy wypełnić formularz i przesłać go pocztą, albo drogą elektroniczną do Urzędu Miasta ( Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Katowice, Rynek 13, 40-003 Katowice). Nie potrzeba oświadczeń, ani list poparcia. Ogłoszenie wybranych do realizacji projektów ma nastąpić do 9 września.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto