Każdego dnia możesz dołączyć do akcji dla dzieci i środowiska

Redakcja
fundacja ekologiczna Arka
Kiermasz w Galerii ,,Sfera” trwał dwa dni i także w tym roku zakończył się sukcesem. Kilkaset sprzedanych książek, zadowoleni czytelnicy i darczyńcy oraz ponad 300 szczęśliwych dzieci. To podsumowanie trzeciej edycji kampanii ,,Książka wspiera bohatera” wymyślonej przez Fundację Ekologiczną ARKA.

,,Dajemy drugie życie książkom,
promujemy społeczne postawy, spełniamy zielone, ekologiczne marzenia dzieci” - to trzy cele kampanii wymyślonej i prowadzonej przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej. Jest ona organizowana w ramach całorocznego programu edukacji ekologicznej „Wszystkie kolory recyklingu” realizowanego wraz z miastem Bielsko-Biała oraz Zakładem Gospodarki Odpadami ZGO. Akcję wspiera także Nadleśnictwo Bielsko-Biała.
Tegoroczna akcja odbywa się już po raz trzeci. To inicjatywa, która łączy w sobie kilka aspektów: ochronę środowiska, edukację kulturalną i pomoc społeczną.

,,Sfera” to dziś ekoczytelnia
Kiermasz dla ekofanów i miłośników książek jest charytatywny. Książki trzeba oczywiście kupić, bo zysk ze sprzedaży przeznaczony jest dla dzieci potrzebujących wsparcia. Ale ceny są symboliczne, zaczynają się już od... złotówki. Zainteresowanie, podobnie jak w minionych dwóch latach, jest ogromne.
- Odzew na naszą pierwszą akcję był rewelacyjny. Dlatego nie wahaliśmy się zorganizować jej drugi i trzeci raz - wyjaśnia Wojciech Owczarz, szef Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca kampanii, wspominając 2016 rok, kiedy ,,Książka wspiera bohatera” wystartowała: ,,Nabywców znalazło wówczas ponad 1000 książek i udało nam się zebrać ponad 4,5 tysiąca złotych. Te pieniądze przeznaczyliśmy dla najmłodszych na rozrywkę i naukę. Ufundowaliśmy bilety do kina dla ponad 100 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych”.

Jak książka wspiera bohatera?
Dlaczego akurat książka i jakiego bohatera wspiera? Kto jest tym bohaterem i skąd organizatorzy mają książki na kiermasz charytatywny? Przecież są ich tysiące, muszą być tanie, więc ktoś musi je podarować. No właśnie, bohaterowie. Bo bohaterów w tej kampanii jest wielu - są ci, którzy dają ,,drugie życie” książce oddając ją innym do poczytania, ci którzy ratują lasy wprowadzając wydrukowane już książki do ,,drugiego obiegu” i ci, którzy je kupują pomagając dzieciom.
- Chodzi nam o promocję społecznych postaw, o pomoc różnorodnym inicjatywom obywatelskim, o budowanie wspólnoty, w której RAZEM robimy coś pożytecznego dla innych i dla środowiska. Cieszymy się, że w tych trudnych dla ngo’sów warunkach udaje nam się prowadzić kolejną akcję - mówi Wojciech Owczarz, dodając: ,,A w akcji , jak to u nas, łączymy tematykę ekologiczną ze społeczną”. Wojciech Owczarz zwraca również uwagę na to, że biorąc udział w kampanii ,,Książka wspiera bohatera” każdy z nas może zostać bohaterem na miarę swoich możliwości.

Z upcyklingiem przez cały rok
Bardzo ważnym elementem akcji ,,Książka wspiera bohatera” jest podkreślanie znaczenia recyklingu i segregacji śmieci oraz tzw. upcyklingu - ponownego używania rzeczy, które ogranicza ilość produkowanych śmieci. Ale to nie jest jedyna akcja ARKI promująca upcykling. W tym roku są również ,,Listy dla Ziemi”, ,,Torba za surowce” czy ,,Kompostownik - cud życia”. Tylko korzystać!

Autor: Elżbieta Kazibut-Twórz

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Dodaj ogłoszenie