Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach otwarto muzyczny tunel. Jest w przejściu między Mariacką a Wojewódzką ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Muzyczny tunel w Katowicach w przejściu pod torami kolejowymi łączącym ulice Mariacką i Wojewódzką
Muzyczny tunel w Katowicach w przejściu pod torami kolejowymi łączącym ulice Mariacką i Wojewódzką Justyna Przybytek
W przejściu pod torami kolejowymi, łączącym ulice Mariacką z Wojewódzką, otwarto Muzyczny Tunel. To instalacja artystyczna, którą przygotowała chorzowska fundacja antyRama, a która ma nawiązywać do tytułu Miasta Muzyki Unesco, jaki przyznano Katowicom. W tunelu zamalowano murale i graffiti, zamontowano kolorowe światła oraz zawieszono około 2000 plastikowych rurek.

„Muzyczny tunel” to instalacja artystyczno-muzyczna w tunelu łączącym ul. Tylną Mariacką i Wojewódzką. Tunel między tymi ulicami był jednym z najbardziej obskurnych miejsc w centrum. Przed kilku laty obie jego ściany pokryły murale. Jeden, autorstwa Magdaleny Drobczyk, promował trzy powstania śląskie, drugi opowiadał o lokalnych bohaterach i przedstawiał sceny z życia Henryka Sławika, Teresy Baranowskiej, Wawrzyńca Hajdy, Józefa Pukowca, Adama Piwowara, Jadwigi Markowej, Władysława Kiełbasy, Henryka Flame, Stanisławy Dziug – Waś. Z biegiem lat murale niszczały lub były niszczone. W niektórych miejscach po prostu odpadała farba, inne regularnie zamalowywano. Kilka tygodni temu ściany tunelu pomalowano białą farbą, zamalowano i murale i bohomazy.

To wówczas zaczęła powstawać tu instalacja chorzowskiej fundacji antyRama. Składa się z plastikowych rur zawieszonych na konstrukcji zamontowanej u sufitu. Zwisające rury mają przypominać falę dźwiękową. Uzupełnieniem całości są kolorowe światła ledowe w przejściu.

- Prace projektowe nad instalacją rozpoczęliśmy już w listopadzie – mówi Amanda Kędzierska z antyRamy. - Najpierw ustaliliśmy, jaki efekt chcemy uzyskać. Zdecydowaliśmy, że będzie to tunel muzyczny, ta instalacja miała wydawać dźwięk. I to udało się osiągnąć dzięki rurkom. Jednocześnie wzięliśmy pod uwagę, że w okolicy są kamienice, więc staraliśmy się, aby dźwięki nie były uciążliwe dla mieszkańców – dodaje.

Kolorowe światła mają naświetlać instalację, ale jednocześnie wpisywać się w klimat Katowic. - Który obfituje w neony oraz wielobarwne światła rozmieszczone w różnych miejscach na terenie miasta – dodają przedstawiciele fundacji.

Autorzy instalacji zakładają, że ta zostanie w tunelu przez rok. - Zdajemy sobie sprawę, że miasto cały czas się zmienia, ulega licznym procesom i zmieni się także przestrzeń tego tunelu, ale jesteśmy na to otwarci. Jeśli znajdą się artyści, którzy nawiążą do naszej instalacji, pomalują rurki, albo namalują murale na ścianach przejścia, to jesteśmy na tak – dodaje Kędzierska.

Muzyczny potencjał instalacji odkryjemy, gdy rurki zostaną wprawione w ruch na przykład przez wiatr.

- Dzięki niemu rurki będą się od siebie odbijać. Przy okazji instalacja może także angażować przechodniów, którzy przechodząc przez tunel będą mieli okazję do wprawienia w ruch zwisających rur, powodując obijanie się ich o siebie co wydobywa z nich dodatkowy dźwięk – podpowiadają twórcy.

Projekt został zrealizowany przez fundację antyRAMA w ramach programu grantowego „Muzykogranty 2017” Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Projektantami instalacji są : Kinga Dziura Łukasz Harat Amanda Kędzierska Jakub Miszczyk Paulina Pytka Karolina, Rusek Szymon Siemko.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto