Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Młodzieży w Katowicach po remoncie znów pęka w szwach ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Pałac Młodzieży w Katowicach
Pałac Młodzieży w Katowicach Arkadiusz Ławrywianiec
Po trzech latach zakończyła się kosztująca ponad 47 mln złotych modernizacja Pałacu Młodzieży w Katowicach. Do gmachu wróciły już dzieci i młodzież. Każdego tygodnia na zajęcia w 16 pracowniach i 365 kołach zainteresowań uczęszcza tu już ponad 4000 osób. Wkrótce tygodniowe obłożenie będzie na poziomie sprzed remontu, czyli wzrośnie do 4500.

Modernizacja Pałacu Młodzieży objęła termomo-dernizację gmachu, kapitalny remont teatru (obecnie widownia posiada 442 miejsca oraz nowoczesną technologię sceny), wymianę instalacji wewnętrznych, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, odnowione zostały także wnętrza, pałacowe korytarze, posadzki i wszystkie znajdujące się w gmachu mozaiki. Dziś budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wrócił też gwar, który popołudniami rozbrzmiewa w pałacowych wnętrzach.

Działa tu 16 pracowni, w tym witraży, ceramiki, rzeźby oraz 365 kół zainteresowań: od naukowych, po sportowe.
- Powoli zbliżamy się do kompletu 4,5 tys. uczestników zajęć, czyli liczby sprzed remontu - wyjaśnia Jan Kulbicki dyrektor PM. Nabór na poszczególne zajęcia był prowadzony już przed wakacjami, ale miejsca wolne jeszcze są.
- W pracowni filmowej i medialnej. Tradycyjnie tłumy są na zajęciach sportowych oraz naukowych, jak matematyka i fizyka - dodaje dyrektor.

Większość zajęć rozpoczyna się o godzinie 14, ostatnie kończą się nawet o 21. - Po remoncie mamy u siebie sporo stowarzyszeń, które organizują kursy, między innymi będzie działała szkoła muzyczna z nauką śpiewu estradowego - mówi Kulbicki.

Największe wrażenie robi pałacowa sala teatralna z obrotową sceną. Jej wielka premiera była podczas urodzin Katowic, ale dzieje się tu znacznie więcej, są przeglądy muzyczne, taneczne. I na tym nie koniec. Pałac Młodzieży, jak przekonuje Kulbicki, zaprasza do siebie producentów spektakli i same teatry: kto ma ochotę się tu pokazać, droga wolna. - To samo, jeśli chodzi o festiwale filmowe. Zapraszamy organizatorów do nas - zachęca. Bo sala teatralna to także sala kinowa 3D ze świetną akustyką.

- A na własną rękę, jako pałac, chcemy robić tu festiwal wideoartów. Być może już w przyszłym roku, a na pewno już teraz, w listopadzie, będziemy organizować warsztaty wideoartów. Myślimy też o festiwalu choreografii, ale tańca ludowego i festiwalu tańców narodowych Poloneza i Mazura - zapowiada dyrektor.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto