Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znane są już pierwsze statystyki, które dotyczą skali pomocy, jaką mieszkańcy niosą uchodźcom z Ukrainy. Potrzeba dalszych działań

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Urząd Miasta Katowice
Znane są już pierwsze statystyki, które dotyczą skali pomocy, jaką mieszkańcy niosą uchodźcom z Ukrainy. Potrzeba dalszych działań, przede wszystkim w zapewnieniu im wyżywienia oraz zakwaterowania. Szkoły już przyjmują ukraińskie dzieci a dorośli będą potrzebowali pracy.

Miasto Katowice po raz pierwszy przedstawiło statystyki, które dotyczą skali pomocy, jaką mieszkańcy niosą uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami, punkt powitalny, mieszczący się na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego obsłużył blisko 1300 osób, zaś liczba uruchomionych miejsc noclegowych wynosi 300, spośród których większość już jest zajęta. W katowickich szkołach przybywa też dzieci ukraińskiego pochodzenia, chroniących się przed wojną. Według statystyk, w ostatnich dniach w szkołach podstawowych pojawiło się blisko 158 dzieci z Ukrainy. Zebrano też 137 palet z darami dla obywateli ukraińskich, z czego ponad 100 zostało wysłanych bezpośrednio do Lwowa i Kijowa. W ramach zbiórek darów, organizowanych w mieście, udało się już zebrać około 150 ton rzeczy, spośród których dużą część stanowią ubrania.

Zaspokojenie najważniejszych potrzeb po przybyciu do Katowic

Dla przyjeżdżających do Katowic uchodźców z Ukrainy miasto przygotowało punkty pierwszego kontaktu, w których obywatele ogarniętego wojną kraju mają możliwość otrzymania niezbędnego wsparcia oraz informacji o dalszym postępowaniu. – Zdecydowaliśmy się na uruchomienie kilku punktów na terenie Katowic, by udzielać niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Dziś widzimy, że te punkty świetnie się sprawdzają i odpowiadają na zapotrzebowanie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Chociaż pomocy tej jest sporo i póki co udaje się opanować sytuację, to w związku z coraz większą liczbą obywateli Ukrainy, przybywających do stolicy województwa śląskiego, potrzeby ciągle rosną.

Jednym z takich miejsc, gdzie uchodźcy mogą liczyć na ciepły napój i posiłek, jedzenie dla zwierząt czy pomoc medyczną dzięki udostępnionemu tam węzłowi sanitarnemu jest punkt powitalny, jaki mieści się na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej. Jak informuje Miasto Katowice, obsłużył on od początku swojej działalności blisko 1300 osób z Ukrainy. Ponadto, w punkcie dziennej pomocy doraźnej przy ulicy Wita Stwosza 7 każdego dnia przygotowywanych jest 200 śniadań, obiadów i kolacji, a liczba wydawanych posiłków jeszcze zostanie zwiększona.

Niezwykle ważnym aspektem pomocy uchodźcom jest zapewnienie im zakwaterowania. Wiele osób przed znalezieniem tymczasowego miejsca pobytu nocuje właśnie w punktach pomocy doraźnej, a jeden z nich to chociażby ten działający przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową. Chociaż nocującym tam osobom na bieżąco pomaga się w poszukiwaniu mieszkań, to jednak niemal każdego dnia, punkt ten jest zapełniony. Miasto uruchomiło jak na razie 300 miejsc noclegowych, spośród których zdecydowana większość jest zajęta. Jak zapewnia Miasto Katowice, baza łóżkowa dla obywateli Ukrainy przez cały czas powiększa się, a do akcji włączane są kolejne obiekty na terenie Katowic.

W mieście udało się już zebrać około 150 ton darów rzeczowych

Zgodnie ze statystykami, w Katowicach zebrano 137 palet z darami dla obywateli ukraińskich, z czego ponad 100 zostało wysłanych bezpośrednio do Lwowa i Kijowa. Pozostałe produkty trafiły do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tej chwili w magazynach znajduje się: 41 palet z środkami czystości/higieny, 8 palet z żywnością, 11 palet z wodą i 12 palet ze słodkimi napami. W ciągu najbliższych dni te produkty także zostaną dostarczone do potrzebujących.

W ramach zbiórek darów, organizowanych w mieście, udało się już zebrać około 150 ton rzeczy, spośród których dużą część stanowią ubrania. Odzież ta jest sortowana w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach pod kątem ogólnego stanu (czystość, kompletność, minimalny poziom zużycia) i układana według typów (kobiety, dzieci wg wieku, mężczyźni) i rodzajów (swetry, spodnie, kurtki, buty itd.). Ubrania te nie zostaną przewiezione na Ukrainę i mogą zgłaszać się po nie uchodźcy, przebywający w Katowicach. Odzież wydawana jest codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00 przy ulicy Szopienickiej 70 (korty na Janowie).

Szkoły przyjmują ukraińskie dzieci i pracowników

Liczba dzieci, przybywających z Ukrainy w celu schronienia się przed wojną, wzrasta każdego dnia również w katowickich szkołach i przedszkolach. Najwięcej, bo blisko 158 dzieci o pochodzeniu ukraińskim pojawiło się w szkołach podstawowych. W przypadku przedszkoli, do 7 marca 2022 roku odnotowano 74 nowych uczestników zajęć. Natomiast do szkół ponadpodstawowych zgłoszono 12 uczniów, którzy już uczęszczają na zajęcia lekcyjne. – Liczba dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach szkolnych i integracyjnych rośnie z dnia na dzień. W ostatnich dniach widzimy coraz większe zainteresowanie zajęciami – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

Ponadto, do szkół i przedszkoli przyjmowani są także ukraińscy pracownicy. – Zatrudnienie w katowickich placówkach oświaty znalazły już 3 osoby o pochodzeniu ukraińskim. Jedna z pań została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. Zatrudniliśmy także kucharkę i sprzątaczkę. To także forma pomocy – podkreśla Grażyna Burek.

Potrzeba dalszych działań

Chociaż pomocy niesionej przez mieszkańców Katowic jest sporo, w związku z rosnąca liczbą uchodźców potrzeb też jest coraz więcej. Miasto apeluje, by nadal podejmować działania na rzecz obywateli Ukrainy, którzy próbują schronić się przed wojną. – Pamiętajmy, że nie wiadomo jak długo wojna na Ukrainie będzie trwała. Nasza pomoc jest potrzebna nieustannie i to w różnym zakresie. Dlatego bardzo proszę o dalsze wspieranie, oczywiście w miarę własnych możliwości, wszelkich zbiórek – apeluje prezydent Katowic.

Na pewno niezbędnym działaniem jest zapewnienie uchodźcom żywności. W związku z tym, że od 8 marca przygotowane pakiety żywnościowe trafiają do potrzebujących rodzin z Ukrainy, jest na nią wciąż bardzo duże potrzebowanie. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach, a przede wszystkim: makarony, gotowe dania w słoikach, konserwy, olej, mleko, pomidory w puszce, dżemy, kawa czy herbata. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół w godzinach od 8:00 do 19:00. Wydawane są one w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej MOPS, od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto