Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 200 ton darów od mieszkańców Katowic dla uchodźców. Organizatorzy zbiórek wciąż apelują o wsparcie

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Mieszkańcy Katowic przekazali już na rzecz uchodźców ok. 200 ton darów.
Mieszkańcy Katowic przekazali już na rzecz uchodźców ok. 200 ton darów. fot. UM Katowice
Blisko 200 ton darów przekazali do tej pory mieszkańcy Katowic na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pomoc wciąż jest potrzebna, mimo że wojna trwa już ponad miesiąc.

Ponad tysiąc miejsc noclegowych w Katowicach

Dawne akademiki Uniwersytetu Ekonomicznego, siedziby OSP, Camping 215 w Dolinie Trzech Stawów, hale sportowe i Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek" - m.in. w tych miejscach znajdują schronienie uciekający przed wojną uchodźcy, którzy trafiają do Katowic. Baza noclegowa stworzona w obiektach należących do miasta i oraz działających na jego terenie firm, obejmuje już łącznie 1231 miejsc.

Do udzielania pomocy przyłączyły się prywatne firmy i hotele. Ponad 600 osób zostało przyjętych przez mieszkańców miasta do ich prywatnych domów. W punkt powitalnym, działającym w budynku poczekalni Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, od początku działalności udzielono pomocy już prawie 4 tys. 700 osób.

- Dziękuję mieszkańcom Katowic za tak liczny odzew i otwarte serca. Przyjęcie uchodźców pod swój dach, udział w miejskich zbiórkach, wolontariat – dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto staje na wysokości zadania – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Proszę jednak pamiętać o tym, że ta pomoc musi być długofalowa. W Ukrainie wciąż trwa wojna, a potrzeby nie maleją, wręcz rosną– podkreśla prezydent.

Pomoc mieszkańców liczona w setkach ton

Do tej pory, za pośrednictwem miejskich zbiórek, w mieście udało się już zebrać ok. 200 ton darów. To przede wszystkim żywność, ubrania, środki higieniczne. Większość, bo 150 palet z darami, zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. 70 palet zostało na miejscu – to rzeczy przekazywane uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Katowic.

Wsparcie napływa także ze strony miast partnerskich. W tym tygodniu do Katowic przyjechały dary z Saint-Etienne. Potrzeby jednak wciąż są ogromne – szczególnie jeśli chodzi o żywność. Niezbędna jest przede wszystkim ta z długim terminem żywności, której nie trzeba przechowywać w lodówce. To np. pomidory w puszce, makaron, mąka, olej, gotowe dania do podgrzania, ale także mleko modyfikowane czy musy dla dzieci.

Żywność zbierana jest w katowickich szkołach od godz. 8:00 do 19:00. Potrzebne jest jednak nie tylko jedzenie. Niedawno w Katowicach ruszyła zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności, a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach.

Rowery i hulajnogi przyjmowane są w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I, od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota: od 9:00 do 17:00, niedziela: od 9:00 do 13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

W CIT zbierane są także artykuły szkolne – zeszyty, piórniki, kredki, flamastry. Wszystko to zostanie przekazane dzieciom, które rozpoczynają naukę w Katowicach. Artykuły szkolne można przynosić w godzinach pracy CIT.

W stronę normalnego życia

Po paczki z żywnością, które są do odbioru w Terenowych Puntach Pomocy Społecznej MOPS – zgłosiło się już prawie 500 osób. To polskie rodziny, które pod swój dach przyjęły uchodźców oraz sami uchodźcy z Ukrainy. 840 osób zostało objętych różnymi formami wsparcia przez MOPS.

Złożono 14 wniosków o wypłatę rekompensaty w wysokości 40 zł za osobę za przyjęcie pod swój dach i zagwarantowanie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Od 16 do 23 marca nadanych zostało 2634 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.
Blisko 90 firm zadeklarowało, że zatrudni cudzoziemca z Ukrainy.

Do katowickich jednostek oświatowych chodzi ponad 1500 dzieci z Ukrainy. W razie konieczności placówki te zatrudniają uchodźców do pomocy. To proces odbywający się na bieżąco. W ostatnich tygodniach w katowickich placówkach oświatowych zatrudnionych zostało ok. 10 osób narodowości ukraińskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto