Las Murckowski w Katowicach pod ochroną. 13 hektarów pod specjalnym nadzorem

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Las Murckowski pod ochroną. Radni przyjęli uchwałę
Las Murckowski pod ochroną. Radni przyjęli uchwałę fot. mat. prasowe
Katowice. Na przełomie lutego i marca 2021 roku rozgorzała batalia o ratowanie starych buków w Lasach Murckowskich. Nadleśnictwo Katowice planowało tam wycinkę prawie 130 drzew. Najpierw zaprotestowali mieszkańcy i społecznicy, potem tematem zajęła się katowicka Komisja Klimatu. Teraz radni podjęli uchwałę, dzięki której 13 hektarów Lasu Murckowskiego pod specjalną ochroną - na tym obszarze powstanie Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowego "Las Murckowski - Buczyna".

Las Murckowski pod ochroną. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie

13 hektarów Lasu Murckowskiego pod specjalną ochroną - na tym obszarze powstanie Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowego "Las Murckowski - Buczyna". To pokłosie burzy, jaką na przełomie lutego i marca, wywołała informacja Nadleśnictwa Katowice, które planowało wycinkę prawie 130 drzew. W tym (wszystkie o średnicy powyżej 40 centymetrów) w Lasach Murckowskich, wśród nich są ponad 150-letnie buki.

W Lasach Murckowskich zostanie wyciętych ponad 130 drzew. Społecznicy protestują. Leśnicy tłumaczą, że wycinka jest konieczna

W Lasach Murckowskich zostanie wyciętych ponad 130 drzew. Sp...

W sprawie zaprotestowali najpierw społecznicy, potem temat podjęli również radni, a 1 marca, prezydent Marcin Krupa poinformował, że zwrócił się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Od marca pracownicy Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy z zewnętrznymi ekspertami, przygotowywali projekt uchwały, który został przekazany katowickim radnym. Głosowanie odbyło się 22 lipca podczas sesji Rady Miasta. Projekt uchwały zyskał poparcie zdecydowanej większości radnych – przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym się.

- Ochrona dziedzictwa przyrodniczego Katowic to jedno z naszych najważniejszych zadań. Lasy Murckowskie są niezwykle cenne przyrodniczo i zapewne dlatego stały się miejscem rekreacji na łonie natury dla tysięcy katowiczan. Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic. Dlatego zwróciłem się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego – informował w marcu Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do koncepcji pozytywnie odniosło się także Nadleśnictwo Katowice.

- Obszar proponowany do utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w pełni zasługuje na objęcie go tą formą ochrony z uwagi na wysokie walory przyrodniczo – krajobrazowe, z urozmaiconą rzeźbą terenu i drzewostanem bukowym – napisał do prezydenta Katowic Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Warto dodać, że podczas dyskusji omawiano także koncepcję utworzenia na omawianym obszarze rezerwatu przyrody. W związku z tym, że kwestia ta leży poza kompetencjami Rady Miasta Katowice – radni uznali, że lepszym rozwiązaniem jest szybkie utworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, a także wspieranie pomysłu utworzenia rezerwatu w przyszłości.

Jak podkreślał w marcu prof. Adam Rostański z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę, że Las Murckowski jest „jednym z najciekawszych obszarów przyrodniczych Katowic”.

- Potężny kompleks leśny, który stanowi zaplecze przyrodnicze naszego miasta. To m.in przez ten kompleks Katowice są wyjątkowe w skali kraju. Dla mnie ten kierunek całkowitej zmiany w strukturze drzewostanu wydaje się zbyt radykalny i szkodliwy dla tego obszaru – podkreślał w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

- Las Murckowski to nasze leśne sanktuarium, które jest dobrem wspólnym nas wszystkich - mieszkańców Katowic. Cieszę się, że tak wielu ludzi dobrej woli zaangażowało się w ochronę lasu bukowego. A Komisja Klimatu była miejscem, gdzie w ramach dyskusji, szukaliśmy na najlepszych rozwiązań – mówi Jarosław Makowski, przewodniczący Komisji Klimatu Rady Miasta Katowice.

Na obszarze zespołu obowiązuje zakaz jego niszczenia, uszkadzania lub przekształcania. Nie wolno zniekształcać rzeźby terenu, zanieczyszczać gleby, przekształcać zbiorników wodnych, wydobywać skał, zabijać zwierząt, niszczyć nor i legowisk zwierząt.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Las Murckowski-Buczyna” o powierzchni ponad 13 ha pozwoli chronić m.in. tamtejsze buki. W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że obszar ten „wyróżnia się cennymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi: porośnięty jest starymi drzewami i odnawiającym się lasem”.

Co więcej, przeprowadzona w Lesie Murckowskim inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że na tym terenie występują rzadkie okazy owadów, a w środowisku wodnym – godujące płazy.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie