Nasza Loteria

Katowice - groby powstańców śląskich oznaczone znakami pamięci Instytutu Pamięci Narodowej VIDEO

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
11 listopada w Katowicach-Dębie znakami pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” oraz „Tobie Polsko” oznaczono mogiły mjr. Franciszka Góreckiego-Zagórnika oraz por. Józefa Stuły. Akcję oznaczania grobów znakiem pamięci przygotowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęto 5 lipca 2021 r., w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego.

IPN oznaczył groby powstańców śląskich w Katowicach znakami pamięci

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Katowicach-Dębie mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników.

- Święto 11 listopada to z jednej strony wyjątkowy dzień, ale powinien być również wyjątkowo obchodzony. Wyjątkowe obchody tego święta mają na celu zachęcenie młodych ludzi do chwili refleksji i zadumy nad charakterem tego dnia – mówi Jan Kwaśniewicz, naczelnik oddziałowego biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN w Katowicach.

Po mszy na cmentarzu parafialnym przy ul. Brackiej odbyło się uroczyste oznaczenie grobów powstańców śląskich. Miejsca spoczynku mjr. Franciszka Góreckiego-Zagórnika oraz por. Józefa Stuły zostały oznaczone znakami pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” oraz „Tobie Polsko”.

- Musimy ciągle edukować młode pokolenia, że wolność nie jest dana na zawsze. Wydarzenia, które toczą się wokół nas pokazują, że jednego dnia jest pokój, a drugiego wybucha wojna. Musimy pamiętać o naszych bohaterach. Przez to, że o nich dbamy, pokazujemy ich historię i pokazujemy, że trzeba być zawsze gotowym – dodaje Jan Kwaśniewicz.

Mjr Franciszek Górecki-Zagórnik urodził się w 1890 roku, był uczestnikiem powstania wielkopolskiego oraz powstania śląskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Zmarł w 1970 roku, jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym nr 5929.

Por. Józef Stuła urodził się w 1905 roku, uczestniczył w II i III powstaniu śląskim. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestnikiem wojny obronnej 1939 r. Zmarł w 1970 roku, jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym nr 6724.

Znaki pamięci Instytutu Pamięci Narodowej

Jak przypomina IPN, zkcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. Tę datę wybrano nieprzypadkowo, to 100. rocznica zakończenia III powstania śląskiego.

- Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu – wyjaśnia IPN.

Sztandar, który posłużył za wzór znaku pamięci znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.

- Znak pamięci „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski“ nadawany przez Instytut Pamięci Narodowej ma służyć oddaniu hołdu powstańcom śląskim, spoczywającym na cmentarzach oraz przypomnieć o tych postaciach, które na grobach znane są tylko z imienia i nazwiska, a odegrały znaczącą rolę w powstaniach śląskich w dążeniu do wolnej i niepodległej Polski – przekazuje Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto