MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Złożono wieńce na grobie senator Krystyny Bochenek

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 12 lat
W sobotę 10 kwietnia 2010 roku w Rosji tragicznie zginęła para prezydencka, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, wojskowi, duchowni, pracownicy instytucji państwowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące i obsługa samolotu. Wśród nich były również osoby z naszego województwa. W środę 10 kwietnia przypada 14. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Dokładnie o godz. 8.41 kiedy rozbił się rządowy Tu-154, w całym kraju uczczono pamięć ofiar. W Katowicach przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli wieńce na grobie senator Katarzyny Bochenek.

Katowickie obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Sienkiewicza, gdzie znajduje się grób tragicznie zmarłej senator Krystyny Bochenek. W uroczystościach udział wzięła m.in. Halina Bieda, senator RP, Marek Wójcik, wojewoda śląski, Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz członkowie Rady Miasta Katowice oraz młodzież szkolna. Zgromadzeni złączyli się w zadumie i modlitwie, a później złożyli kwiaty na grobie śp. Krystyny Bochenek. Wieniec od prezydenta RP Andrzeja Dudy w miejscu pochówku złożył wojewoda śląski.

Oficjalne obchody 14. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w naszym województwie organizowane były również m.in. w Będzinie na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Trójcy gdzie złożono wieńce na grobie śp. posła Grzegorza Dolniaka. W Częstochowie na cmentarzu Kule, uczczono śp. Janusza Kochanowskiego.

Wielka katastrofa i najważniejsi ludzie w państwie. Na pokładzie Tu-154 było wiele osób z naszego województwa

Przed godz. 9 do mediów dotarły pierwsze komunikaty o katastrofie. Początkowo krótkie i niejasne, z czasem coraz bardziej dokładne i dramatyczne. O 8.41 samolot, którym leciała delegacja z Polski rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. Łącznie 96 osób, 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.

Na pokładzie samolotu oprócz pierwszej pary Lecha i Marii Kaczyńskich, byli: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Komorowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Wypych, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, dowódca Wojsk Lądowych RP gen. dyw. Tadeusz Buk, dowódca Sił Powietrznych RP Andrzej Błasik, parlamentarzyści, duchowni oraz rodziny katyńskie.

Wśród oficjeli były także osoby z woj. śląskiego - wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, poseł PO Grzegorz Dolniak z Będzina, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik, który pochodził z Bielska-Białej, wiceadmirał Andrzej Karweta (pochodził z Jaworzna), Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski z Częstochowy, ks. płk Adam Pilch z Wisły, gen. dyw. Włodzimierz Potasiński z Czeladzi i prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek z Katowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto