150 lat temu urodził się Wojciech Korfanty. Obchody rocznicy na pl. Sejmu Śląskiego

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Uroczystości na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.
Uroczystości na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Arkadiusz Gola
W czwartek 20 kwietnia na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Na masz podniesiona została flaga państwową, odśpiewano hymn Polski, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Hołd ojcu niepodległości złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy miasta.

Na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach uczczono 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. W Katowicach uroczystości poświęcone jednemu z ojców polskiej niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11.00, kiedy to goście zgromadzeni na pl. Sejmu Śląskiego wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a na maszt podniesiono flagę państwową. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, odczytał list Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów.

- Stoję tutaj z ogromną pokorą przed wielkim Polakiem Wojciechem Korfantym i z wielką dumą, że możemy obchodzić dzisiaj obchodzić 150. rocznicę jego urodzin - mówi Jarosław Wieczorek. - Wojciech Korfanty nazywany jest jednym z ojców naszej wolności i należy do czołowych postaci tamtej epoki. Urodził się w czasach, gdy Górny Śląsk poddany był silnej presji germanizacyjnej ze strony bismarckowskich Prus. I choć dom rodzinny, w którym wzrastał Korfanty, przesiąknięty był polskimi tradycjami, on sam dość długo dochodził do odkrycia swojej narodowej tożsamości. Jak sam mawiał później bardzo przyczynili się do tego jego pruscy nauczyciele, którzy z ogromną pasją zwalczali wszelkie przejawy polskości na Śląsku i sączyli pogardę do tych, co się z nią utożsamiali - pisze we wstępie premier.

Następnie, w liście premier zwrócił uwagę na działalność publiczną Wojciecha Korfantego i zdolności oratorskie, które wykorzystywał jako pierwszy w historii polski poseł ze Śląska przemawiając Reichstagu. Jako najważniejszą zasługę Korfantego wskazał "mądre przywództwo w chwilach przełomowych dla Polski".

- To on był jednym z przywódców zwycięskiego powstania wielkopolskiego, a potem stojąc na czele kolejnego zrywu wyrósł na przywódcę polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku. To dzięki jego determinacji i mądrości III powstanie śląskie nie przerodziło się w anarchię, lecz zakończyło się zwycięstwem. Trudne do przecenienia są też jego zabiegi dyplomatyczne, które walnie przyczyniły się do przyłączenia Górnego Śląska do Polski i uruchomienia przez nasz kraj procesu szybkiej modernizacji - przypomina premier.

Do osób zgromadzonych na pl. Sejmu Śląskiego zwrócił się również Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który odniósł się do najważniejszych osiągnięć Wojciecha Korfantego.

- "Jestem Ślązakiem, ale przede wszystkim Polakiem" i o tę Polskę walczył. Za tę walkę, za te niestrudzone działanie jesteśmy mu winny wielką wdzięczność, zarówno pomnikiem odsłoniętym w 1999 roku, jak i tym działaniami, które na co dzień przypominają tę wybitną postać - mówi Waldemar Bojarun. - Wspominając tego wybitnego męża stany możemy zadać dziś pytanie retoryczne, czy gdyby Wojciech Korfanty stanął dziś z nami na placu Sejmu Śląskiego i spojrzał na Rzeczpospolitą powiedziałby, że "to jest ta Rzeczpospolita, o którą walczyłem"? Czy nawiązałby do 20-lecia międzywojennego, które jak wiemy było dla niego okresem nie do końca szczęśliwym. Nie tak Rzeczpospolita wówczas dziękowała mu za wyjątkowy trud i zaangażowanie - dodaje.

Na zakończenie, wiceprezydent Katowic zaapelował do młodzieży, aby pamiętała o dziedzictwie i zaangażowaniu Wojciecha Korfantego i przekazała tę wiedzę kolejnym pokoleniom. Na pl. Sejmu Śląskiego przemawiał również dr Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Badacz wygłosił przemówienie, w którym przypomniał osiągnięcia Wojciecha Korfantego i zwrócił uwagę na w jego ocenie najważniejsze. Wśród nich wymienił m.in.: "osobistą zasługę włączenia Górnego Śląska do Polski" i fakt, że "działalność Korfantego nie ograniczała się do Górnego Śląska, ale wykraczała na inne ziemie polskie i poza granice państwa Polskiego".

- Testament Wojciecha Korfantego pozostaje w dalszym ciągu aktualny. To testament wierności Polsce i szacunku dla naszej górnośląskiej tradycji - zauważa dr Ryszard Mozgol.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Hołd ojcu niepodległości złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość uświetniła asysta wojskowa 131 batalionu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Poczty sztandarowe na pl. Sejmu Śląskiego wystawiły: Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Śląski Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Straży Więziennej, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, szkoły im. Wojciecha Korfantego z Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Chorzowa, Mikołowa i Mysłowic.

Obchody 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego zakończyło historyczne widowisko artystyczne z udziałem m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki" oraz Dariusza Niebudka.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie