MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

150 lat temu urodził się Wojciech Korfanty. Obchody rocznicy na pl. Sejmu Śląskiego

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Uroczystości na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.
Uroczystości na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Arkadiusz Gola
W czwartek 20 kwietnia na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Na masz podniesiona została flaga państwową, odśpiewano hymn Polski, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Hołd ojcu niepodległości złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy miasta.

Na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach uczczono 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. W Katowicach uroczystości poświęcone jednemu z ojców polskiej niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11.00, kiedy to goście zgromadzeni na pl. Sejmu Śląskiego wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a na maszt podniesiono flagę państwową. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, odczytał list Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów.

- Stoję tutaj z ogromną pokorą przed wielkim Polakiem Wojciechem Korfantym i z wielką dumą, że możemy obchodzić dzisiaj obchodzić 150. rocznicę jego urodzin - mówi Jarosław Wieczorek. - Wojciech Korfanty nazywany jest jednym z ojców naszej wolności i należy do czołowych postaci tamtej epoki. Urodził się w czasach, gdy Górny Śląsk poddany był silnej presji germanizacyjnej ze strony bismarckowskich Prus. I choć dom rodzinny, w którym wzrastał Korfanty, przesiąknięty był polskimi tradycjami, on sam dość długo dochodził do odkrycia swojej narodowej tożsamości. Jak sam mawiał później bardzo przyczynili się do tego jego pruscy nauczyciele, którzy z ogromną pasją zwalczali wszelkie przejawy polskości na Śląsku i sączyli pogardę do tych, co się z nią utożsamiali - pisze we wstępie premier.

Następnie, w liście premier zwrócił uwagę na działalność publiczną Wojciecha Korfantego i zdolności oratorskie, które wykorzystywał jako pierwszy w historii polski poseł ze Śląska przemawiając Reichstagu. Jako najważniejszą zasługę Korfantego wskazał "mądre przywództwo w chwilach przełomowych dla Polski".

- To on był jednym z przywódców zwycięskiego powstania wielkopolskiego, a potem stojąc na czele kolejnego zrywu wyrósł na przywódcę polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku. To dzięki jego determinacji i mądrości III powstanie śląskie nie przerodziło się w anarchię, lecz zakończyło się zwycięstwem. Trudne do przecenienia są też jego zabiegi dyplomatyczne, które walnie przyczyniły się do przyłączenia Górnego Śląska do Polski i uruchomienia przez nasz kraj procesu szybkiej modernizacji - przypomina premier.

Do osób zgromadzonych na pl. Sejmu Śląskiego zwrócił się również Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który odniósł się do najważniejszych osiągnięć Wojciecha Korfantego.

- "Jestem Ślązakiem, ale przede wszystkim Polakiem" i o tę Polskę walczył. Za tę walkę, za te niestrudzone działanie jesteśmy mu winny wielką wdzięczność, zarówno pomnikiem odsłoniętym w 1999 roku, jak i tym działaniami, które na co dzień przypominają tę wybitną postać - mówi Waldemar Bojarun. - Wspominając tego wybitnego męża stany możemy zadać dziś pytanie retoryczne, czy gdyby Wojciech Korfanty stanął dziś z nami na placu Sejmu Śląskiego i spojrzał na Rzeczpospolitą powiedziałby, że "to jest ta Rzeczpospolita, o którą walczyłem"? Czy nawiązałby do 20-lecia międzywojennego, które jak wiemy było dla niego okresem nie do końca szczęśliwym. Nie tak Rzeczpospolita wówczas dziękowała mu za wyjątkowy trud i zaangażowanie - dodaje.

Na zakończenie, wiceprezydent Katowic zaapelował do młodzieży, aby pamiętała o dziedzictwie i zaangażowaniu Wojciecha Korfantego i przekazała tę wiedzę kolejnym pokoleniom. Na pl. Sejmu Śląskiego przemawiał również dr Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Badacz wygłosił przemówienie, w którym przypomniał osiągnięcia Wojciecha Korfantego i zwrócił uwagę na w jego ocenie najważniejsze. Wśród nich wymienił m.in.: "osobistą zasługę włączenia Górnego Śląska do Polski" i fakt, że "działalność Korfantego nie ograniczała się do Górnego Śląska, ale wykraczała na inne ziemie polskie i poza granice państwa Polskiego".

- Testament Wojciecha Korfantego pozostaje w dalszym ciągu aktualny. To testament wierności Polsce i szacunku dla naszej górnośląskiej tradycji - zauważa dr Ryszard Mozgol.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Hołd ojcu niepodległości złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość uświetniła asysta wojskowa 131 batalionu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Poczty sztandarowe na pl. Sejmu Śląskiego wystawiły: Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Śląski Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Straży Więziennej, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, szkoły im. Wojciecha Korfantego z Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Chorzowa, Mikołowa i Mysłowic.

Obchody 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego zakończyło historyczne widowisko artystyczne z udziałem m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki" oraz Dariusza Niebudka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto