Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Franciszka Blachnickiego

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
26 września odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. Franciszka Blachnickiego. Swoje nowe miejsce pamięci bohater ma przy Areszcie Śledczym w Katowicach. Jak wyglądała uroczystość?

W Katowicach powstała tablica upamiętniająca ks. Franciszka Blachnickiego. 26 września przy Areszcie Śledczym w Katowicach odbyło się jej uroczyste odsłonięcie.

Kim był ks. Franciszek Blachnicki?

Życiorys ks. Franciszka Blachnickiego obfituje w „nadzwyczajne wydarzenia” – tak postrzegany jest przez tych, którzy go wspominają. Ocalenie w czasie okupacji od kary śmierci, która miała zostać wykonana przez ścięcie, cudowne nawrócenie w celi katowickiego więzienia, z którego wyszedł z mocnym przeświadczeniem, że po zakończeniu wojny zostanie księdzem oraz walka z władzami PRL-u.

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

- Odsłaniamy tablice wielkiego człowieka, wielkiego Ślązaka, księdza Franciszka Blachnickiego. Człowieka, który swoim życiem zaświadczył, że trzeba walczyć o prawdę i sprawiedliwość, bo to zawsze zwycięża. W tej sytuacji, w której dzisiaj się znajdujemy, gdzie ta prawda jest często naginana, gdzie ta manipulacja dominuje, mogę powiedzieć, że ksiądz Franciszek Blachnicki jest takim znakomitym wzorem — informował Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Odsłonięcie tablicy upamiętniają ks. Franciszka Blachnickiego

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. Zaproszeni goście wypowiedzieli się na temat życiorysu, a także samego bohatera ceremonii. Miejsce zostało również poświęcone przez biskupa Adama Wodarczyka, a na koniec złożono pod tablicą kwiaty. Ceremonię zakończyło odegranie przez orkiestrę Roty.

- Dla mnie, jako biskupa i postulatora procesu beatyfikacyjnego, oznacza to przede wszystkim wielką radość, że ciekawe życie księdza Blachnickiego zostało upamiętnione oraz uhonorowane. Szczególnie w miejscu ogólnodostępnym, gdzie spacerują ludzie i może kiedyś ktoś przystanie, popatrzy i zastanowi się nad tym niezwykłym człowiekiem — mówił biskup, Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej.

Gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ks. Franciszka Blachnickiego?

Tablica upamiętniająca postać duchownego znajduje się na ścianie Aresztu Śledczego w Katowicach od strony ulicy Mikołaja Kopernika. Zaraz obok tablic upamiętniających Jana Machę oraz Józefa Pukowca ps. „Chmura”, którzy w 1942 roku zostali skazani na karę śmierci.

- Ci patrioci byli tutaj więzieni. Byli tutaj przywożeni w czasie okupacji niemieckiej a później reżimu komunistycznego. Właśnie tutaj nastąpiła przemiana wówczas 21-letniego człowieka. My chcemy upamiętniać takie osoby, żeby każdy, kto przechodzi tą drogą, mógł zobaczyć, że mimo trudnych czasów każdy mógł znaleźć człowieczeństwo w sobie i zrobić coś dla siebie i innych. Ten przykład księdza Blachnickiego na pewno będzie przytaczany, kiedy będziemy pracować z naszymi podopiecznymi — tłumaczył Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto