Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze spotkanie z cyklu „Pokłosie reformacji..." w Muzeum Śląskim

LOTA
27 października w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Pokłosie reformacji – konflikty religijne i ich oblicze we współczesnej kulturze”.

- „Pokłosie reformacji” to seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów – wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Śląskim.

Cykl spotkań towarzyszy wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieję… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”, która przed tygodniem została otwarta w MŚ, a która akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie i wpisuje się w obchody 500-lecia Reformacji w Polsce.

Pierwsze spotkanie pt. „Z historią w tle…” odbędzie się 27 października o godz. 17.00. Udział w nim wezmą dr hab. Krystyna Latawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego (temat wystąpienia: „Czy siła przystoi niewieście? O mocnych kobietach w teatrze współczesnym”), dr hab. Aleksandra Skrzypietz – Zakład Historii Nowożytnej XVI–XVIII w., Uniwersytet Śląski (temat wystąpienia: „Królowa Margot – Małgorzata de Valois – ofiara walk religijnych, intryg politycznych czy swobody obyczajowej?”), dr Piotr Dobrowolski – Zakład Estetyki Literackiej, Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu (temat wystąpienia: „Performans relacji. Dramatyczny potencjał zderzenia religii i kultur w polskim teatrze i dramacie współczesnym”), dr Patryk Kencki – Zakład Historii i Teorii Teatru, Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki w Warszawie (temat wystąpienia: „Reformacja i kontrreformacja w dramacie polskiego renesansu”) oraz dr hab. Wojciech Baluch, prof. UJ, Katedra Performatyki, Wydział Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Spotkanie poprowadzą dr hab. Beata Popczyk-Szczęsna z Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Magdalena Czerny-Kehl (Muzeum Śląskie).

Wstęp na spotkanie w cenie 1 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto