MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają uroczystości rocznicowe w Panteonie Górnośląskim. Uhonorowano kolejne postaci, wśród nich - Józefa Buzka oraz Jolantę Wadowską-Król

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Trwa konferencja rocznicowa w Panteonie Górnośląskim.
Trwa konferencja rocznicowa w Panteonie Górnośląskim. Aleksandra Wielgosz
Wielkie święto w Panteonie Górnośląskim - miejscu, gdzie wyróżnia się i honoruje wybitne osobistości, które na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wpływały na losy naszego regionu. Właśnie dzisiaj, 29 czerwca rozpoczęły się uroczystości rocznicowe, podczas których do grona zasłużonych nazwisk, dołączą kolejne. Wśród gości, którzy przybyli dziś do podziemi katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla, są potomkowie i rodzina m.in. Józefa Buzka, Zygmunta Górki i Ludwika Konarzewskiego. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z wydarzenia na Facebooku Dziennika Zachodniego.

Roczne podsumowanie pracy Panteonu Górnośląskiego i wyróżnienie kolejnych postaci

Podczas trwającej właśnie konferencji rocznicowej, zgromadzeni goście mają okazję wysłuchać podsumowań dotychczasowej pracy Panteonu Górnośląskiego i dyskusji na temat roli wybitnych Górnoślązaków.

- Dziękujemy wspólnie za dwa lata istnienia i istnienia panteonu. Przestrzeganie statutu sprawia, że panteon nie jest instytucją ekskluzywną, jak się tego obawiali. Ma charakter inkluzywny, jest otwarty, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość wprowadzenia do panteonu wybitnych postaci z Górnego Śląska wydobytych z niepamięci - mówił Abp senior Wiktor Skworc.

Panteon cieszy się zainteresowaniem mieszkańców województwa śląskiego o czym świadczą statystyki podane przez jego dyrektora, Ryszarda Kopca. Tylko w 2023 roku odwiedziło go 5728 zwiedzających indywidualnych i 3235 zwiedzających z przewodnikiem. Z kolei w zajęciach edukacyjnych odbywających się na jego terenie wzięło udział 3443 osób. Całkowita liczba zwiedzających, w tym uczestnicy licznych imprez, koncertów i wernisaży, wyniosła 19 164 osób.

Nowe postaci w Panteonie Górnośląskim - uhonorowanie ponad dwudziestu postaci

Najważniejszą część dzisiejszych wydarzeń stanowi prezentacja sylwetek kolejnych osób, które dołączają do grona upamiętnionych, a wśród nich znaleźli się m.in. Jolanta Wadowska-Król, wybitna lekarka, znana z ratowania szopienickich dzieci przed ołowicą oraz Zbigniew Nowak, profesor historii literatury polskiej i tekstolog, doskonale znany studentom i absolwentom wydziału humanistycznego UŚ.

Dodatkowo w skład Panteonu Górnośląskiego włączeni zostają: Stanisław Fryze, Stanisław Ochęduszko, Włodzimierz Burzyński, Stefan Węgrzyn, Jan Węgrzyn, Ludwik Muller, Maciej Zarzycki, Tadeusz Zagajewski, a także Andrzej Pawlikowski, Zygmunt Górka, Józef Buzek, Władysław Kuboszek, ks. Paweł Brandys, ks. Jan Brandys, ks. Karol Woźniak, Zdzisław Pyzik, Ludwik Konarzewski Senior, Ludwik Konarzewski Junior oraz Irena Mierzwa.

Goście w Panteonie Górnośląskim - wspomnienia potomków i rodziny wyróżnionych postaci

Wśród licznych gości zgromadzonych w Panteonie Górnośląskim znaleźli się także potomkowie i rodziny osób, które od dziś dołączyły do grona uhonorowanych. To jedyna w swoim rodzaju możliwość wysłuchania rodzinnych historii, anegdot związanych z pracą, życiem i działalnością zasłużonych dla Górnego Śląska.

Specjalnie dla naszych czytelników prowadzimy relację na żywo z Panteonu Górnośląskiego na facebooku Dziennika Zachodniego. Porozmawiamy z panią Heleną, stryjeczną wnuczką wyróżnionego dziś Józefa Buzka, Jackiem Górką, który przejechał prosto z Kanady, by uczcić pamięć uhonorowanego ojca - Zygmunta Górkę oraz Łukaszem Konarzewskim, potomkiem wybitnych artystów - ojca i syna, którzy swoje życie poświęcili sztuce i kształtowaniu kulturowych postaw lokalnej społeczności.

Kliknij TUTAJ, aby obejrzeć nasze relacje!

Panteon Górnośląski - z pamięcią o tych, którzy wpływali na losy regionu

Działalność Panteonu Górnośląskiego ukierunkowana jest na wypełnieniu luk pamięci i naprawieniu zaniedbań związanych z przechowaniem i przekazywaniem świadectw o historii. Tym samym, z każdym rokiem poznajemy kolejne nazwiska osób, które przyczyniły do rozwoju naszego regionu, a owy rozwój rozumiany jest przede wszystkim jako praktyczne formy patriotyzmu.

Dlatego w przestrzeniach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, udostępnionych na działalność statutową panteonu, zobaczymy wspomnienia m.in. o Irenie Bajerowej - wybitnej językoznawczyni, profesor, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Krystynie Bochenek - dziennikarce i posłance tragicznie zmarłej podczas katastrofy smoleńskiej, czy Matce Ewie - miechowickiej diakonistce luterańskiej, działaczce charytatywnej, założycielce zakładów opiekuńczych oraz diakonatu "Ostoja pokoju".

Kliknij w GALERIĘ i zobacz fotorelację z uroczystości trwających w Panteonie Górnośląskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto