MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczne zdarzenie w Katowicach! Mężczyzna utonął na stawie Morawa. Mimo szybkiej akcji ratunkowej, nie udało się go ocalić...

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Tragiczny wypadek na stawie Morawa w Katowicach. Niestety mężczyzny nie udało się uratować.
Tragiczny wypadek na stawie Morawa w Katowicach. Niestety mężczyzny nie udało się uratować. Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach - Szopienicach
Tragiczna niedziela na stawie Morawa w Katowicach. Pomimo szybkiej reakcji służb ratunkowych i przebywającego na plaży strażaka, który rozpoczął akcję reanimacyjną nie udało się uratować życia mężczyzny.

OSP Katowice-Szopienice poinformowały 30 czerwca o tragicznym wypadku, który miał miejsce na stawie Morawa w Katowicach.

Tragedia na Morawie

O zdarzeniu służby mundurowe dowiedziały się od osób postronnych. Pierwsze działanie ratownicze podjął strażak, który przebywał na plaży wraz z rodziną. Mimo wolnego od służby przystąpił on do ratowania tonącego człowieka. O zdarzeniu poinformowana została również policja, która została natychmiast wysłana do miejsca zdarzenia. Osobę poszkodowaną udało się wyciągnąć z wody, po czym przystąpiono do reanimacji krążeniowo oddechowej. W międzyczasie brzeg kąpieliska został ewakuowany.

Niestety, mimo błyskawicznych działań ratowniczych i wysiłku ratowników życia mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu zdarzenia swoje czynności wyjaśniające prowadziła policja — informują mundurowi z Ochotniczej Straży Pożarnej Katowice-Szopienice.

Bezpieczne wakacje nad wodą

Wakacje to czas, kiedy wielu ludzi decyduje się poszukać ochłody na lokalnych kąpieliskach. Warto jednak pamiętać, że woda to żywioł, który wymaga od nas szczególnej uwagi i odpowiedzialności. Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego odpoczynku nad wodą:

  • Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych! Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci! Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.
  • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody! Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
  • Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych! Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich! Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.
  • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok! Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych! Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.
  • Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego! Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.
  • Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych! Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs, pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.
  • Nie wchodź rozgrzany do wody! Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto