Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica działalności Panteonu Górnośląskiego. "Otacza nas ludzka życzliwość i pozytywne opinie". Zobacz ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Po zakończeniu podniosłej części uroczystości, zebrani mogli pobawić się na festynie rodzinnym. Ustawiono kolorowe dmuchańce dla dzieci, były ogromne bańki mydlane i mnóstwo radości.
Po zakończeniu podniosłej części uroczystości, zebrani mogli pobawić się na festynie rodzinnym. Ustawiono kolorowe dmuchańce dla dzieci, były ogromne bańki mydlane i mnóstwo radości. Lucyna Nenow / Polska Press
W sobotę 24 czerwca 2023 roku Panteon Górnośląski w Katowicach obchodził I rocznicę istnienia. Swoją działalność instytucja rozpoczęła dokładnie w stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Dziś odbyły się uroczyste obchody, podczas których do grona bohaterów Panteonu dołączyło kolejnych 39 nazwisk, zasłużonych nie tylko dla regionu, ale w skali całego kraju. Po części uroczystej na zgromadzonych czekała też świetna zabawa podczas festynu rodzinnego.

Spis treści

Podniosłe obchody I rocznicy działania Panteonu Górnośląskiego

To wyjątkowe miejsce w sercu województwa śląskiego, które odwiedzić powinien każdy turysta. Panteon Górnośląski pierwszy raz swoje drzwi dla odwiedzających otworzył w 2022 roku - w setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Można w nim poznać bliżej sylwetki wybitnych osób, które przyczyniły się dla kultury regionu.

Dziś, 24 czerwca, w przyziemiu katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla o godzinie 10:00 odbyły się uroczyste obchody I rocznicy jego działalności.

- Dwa lata wcześniej Panteon Górnośląski został powołany i budowaliśmy przez 18 miesięcy to miejsce. Mieliśmy tu całkowicie puste przestrzenie, które zostały zagospodarowane naszymi wystawami - mówił podczas uroczystości Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.

Dzisiejsza uroczystość zamyka pierwszy rok działalności instytucji kultury i edukacji, zajmującej się historią oraz kulturą Śląska.

- Był to podniosły moment, bardzo uroczysty i ważny dla nas, ponieważ zawsze podkreślamy, że Panteon Górnośląski w swojej formule jest instytucją otwartą. Pula postaci, które mogą się w nim znaleźć, jest nieograniczona. Zależy tylko od inicjatywy osób oraz instytucji, czy i kto się w Panteonie znajdzie - powiedział nam Adam Turula, historyk i redaktor w Panteonie Górnośląskim.

Jak podkreślił Adam Turula, mimo niechętnych głosów i pewnych początkowych obaw, idea Panteonu się sprawdziła i coraz więcej osób odwiedza to niezwykłe miejsce.

- Otacza nas ludzka życzliwość i pozytywne opinie. Na tym opieramy nadzieje na dalsze, spokojne lata pracy - dodał.

Po zakończeniu podniosłej części uroczystości, zebrani mogli pobawić się na festynie rodzinnym. Ustawiono kolorowe dmuchańce dla dzieci, były ogromne bańki mydlane i mnóstwo radości.

Ze Śląska dla Polski, z Polski dla Śląska

W zeszłym roku na potrzeby Panteonu przygotowano 166 biogramów osób zasłużonych dla Górnego Śląska. Każdy z nich posiada multimedialny biogram oraz informację, kto daną postać zgłosił. Wśród sylwetek przyjrzeć można się twórcom, artystom, naukowcom, duchownym czy żołnierzom.

W rocznicę otwarcia instytucji lista została poszerzona o 39 kolejnych nazwisk, wśród nich znaleźli się między innymi reżyser Kazimierz Kutz, aktor Franciszek Pieczka, malarz Jerzy Duda-Gracz, muzyk Jan "Kyks" Skrzek, lekarz Marian Zembala, architekci Karol Schayer i Stanisław Niemczyk.

- Wśród bohaterów Panteonu jest wiele osób, które ze Śląska nie pochodziły, ale dla których Śląsk jest drugą ojczyzną, na przykład profesor Zbigniew Religa czy Wojciech Kilar - tłumaczy Adam Turula.

To miejsce dla tych, którzy pochodzili ze Śląska i przyczynili się dla Polski, a także z Polski zasłużyli się dla regionu.

Otwarta encyklopedia Śląska. "Panteon to magiczne miejsce"

W ciągu roku swojego istnienia Panteon brał udział w wielu ważnych kulturalnych wydarzeniach. Otwarty był dla zwiedzających w Noc Muzeów, przyłączył się do konkursu wiedzy o Wojciechu Korfantym, organizował warsztaty w okresie ferii zimowych oraz imprezę z okazji Dnia Dziecka.

Okazję na wyjątkową wycieczkę mieli też seniorzy, którzy odwiedzili pokaz ekspozycji stałej, wjechali na tarasy i zwiedzili Archidiecezję Jezusa Króla w Katowicach.

Podczas ceremonii otwarcia 19 czerwca 2022 roku, wicepremier Piotr Gliński nazwał to miejsce "otwartą encyklopedią Śląska".

- Zachęcam do odwiedzenia Panteonu. Można zwiedzić go w 15 minut, przemaszerowując i spoglądając na sylwetki postaci. Jednak znam wiele osób, które wchodząc na ekspozycję potrafiły spędzić tam nawet kilka godzin, bo jest to przestrzeń bardzo magiczna - powiedział Adam Turula.

Panteon Górnośląski znajduje się w Katowicach przy ulicy Plebiscytowej 49A. Można go zwiedzać od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 17:00 oraz w weekendy - w soboty od godziny 10:00 do 18:00 i w niedziele w godzinach 13:00-18:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto