Protest przeciw wycince 100-letnich kasztanowców w Katowicach. Dlaczego chcą wyciąć drzewa przy Raciborskiej?

red
22.02.2020 r. Protest przeciw wycince kasztanowców w Katowicach na ulicy Raciborskiej.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
22.02.2020 r. Protest przeciw wycince kasztanowców w Katowicach na ulicy Raciborskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE TK/Dziennik Zachodni/Facebook
W sobotę 22.02.2020 r. w Katowicach odbył się protest mieszkańców przeciw wycince 100-letnich kasztanowców przy ulicy Raciborskiej. Kilkadziesiąt osób odpowiedziało na wezwanie Komitetu Obrony Kasztanowców i podpisało się pod petycją do prezydenta Katowic Marcina Krupy. Zobacz ZDJĘCIA z protestu na ulicy Raciborskiej.

Okazałe kasztanowce mają być wycięte ze względu na budowę kompleksu mieszkaniowego Nova Mikołowska. Inwestor osiedla, Activ Investment, tłumaczy, że wykonał projekt zgodnie z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który wymaga, aby nowe budynki stały na równi ze starymi kamienicami. Oznacza to, że odległość od ściany frontowej budynku będzie tak mała, że kasztanowce trzeba wyciąć.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Mieszkańcy Raciborskiej i okolic nie wyobrażają sobie wycinki trzech lub nawet czterech dorodnych drzew, dających cień w upalne lato oraz ratujących przed smogiem (obok są stare kamienice, gdzie pali się w piecach węglowych).

- Niedługo wszystkie drzewa wytną w Katowicach! Już się dusimy, a co będzie dalej? Mieszkam tu 60 lat i te drzewa zawsze były. Komu one teraz przeszkadzają? - pytał zdenerwowany starszy mieszkaniec Raciborskiej, podpisujący się na liście protestacyjnej.

Niedługo wszystkie drzewa wytną w Katowicach!

W swej opinii Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego poświadczył, że drzewa są zdrowe. Inwestor ma swoją opinię dendrologiczną, w której oceniono te drzewa jako chore...

Miasto Katowice cofnęło tzw. zgodę właścicielską na wycinkę. Activ Investment odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawą zajmują się katowiccy radni, którzy chcą złożyć interpelację do prezydenta Katowic.

Rada Dzielnicy Śródmieście podjęła w czwartek uchwałę, stanowczo sprzeciwiając się usunięciu okazałych kasztanowców na ulicy Raciborskiej.

Podpisy będą teraz zbierane w punktach stacjonarnych

Protest zorganizował Komitet Obrony Kasztanowców, który tworzą radna Śródmieścia Angelika Jaglińska, Beata i Piotr Leszczyński oraz radny Śródmieścia Tomasz Kuczyński.

- Podpisy będą teraz zbierane w punktach stacjonarnych, których nazwy podamy na wydarzeniu na Facebooku. Jesteśmy pod wrażeniem odzewu na nasz apel, podpisów ciągle przybywa. Wierzymy, że uda się uratować te kasztanowce. Nie jesteśmy przeciw tej inwestycji, bo wreszcie będzie zagospodarowany ten wielki plac, ale czy naprawdę muszą przez budową zginąć tak piękne, dorodne drzewa? - pyta Kuczyński.

PETYCJA DO PREZYDENTA KATOWICE MARCINA KRUPY

W sprawie wycinki 100-letnich kasztanowców przy ulicy Raciborskiej w Katowicach w związku z realizacją inwestycji Nova Mikołowska.

W związku z informacją o wycince kasztanowców rosnących przy ulicy Raciborskiej wzdłuż ogrodzenia obecnego parkingu, planowanej ze względu na inwestycję Nova Mikołowska, zdecydowanie domagamy się zachowania tych drzew.

22.02.2020 r. Protest przeciw wycince kasztanowców w Katowicach na ulicy Raciborskiej.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Protest przeciw wycince 100-letnich kasztanowców w Katowicac...

UZASADNIENIE
Piękne, okazałe kasztanowce są dostarczycielami tlenu na ulicy Raciborskiej, która bardzo często w okresie zimowym jest zasmogowana ze względu na używanie pieców węglowych w starych kamienicach. W czasie coraz częstszych upalnych lat stanowią cień dla przechodniów. Ich wartość i znaczenie doceniono podczas prac remontowych chodnika, zostawiając dla nich miejsce, choć stoją w centralnym miejscu traktu dla pieszych.
W centrum Katowic każde drzewo jest „na wagę złota” właśnie ze względu na walkę ze smogiem i ochronę przed upałami. Miasto Katowice, używające nazwy „Miasto Ogrodów” oraz starające się o tytuł „Zielona Stolica Europy 2022”, tym bardziej powinno dbać o zieleń na swoim terenie i nie dopuścić do wycinki takich okazów kasztanowców.
Inwestor kompleksu mieszkaniowego Nova Mikołowska, firma Activ Investment spółka z o.o., jako jeden z argumentów wycinki przedstawia zły stan drzew. Zupełnie innego zdania jest Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego:
„W sprawie usunięcia drzew przy ul. Raciborskiej w Katowicach w dniu 26 września odbyły się oględziny, w trakcie których stwierdzono, iż objęte wnioskiem drzewa (3 kasztanowce białe) znajdują się w dobrym stanie fitosanitarnym, a jedynym powodem ich usunięcia jest kolizja z planowaną inwestycją”.
Wycinka dorodnych i zdrowych drzew jest więc niedopuszczalnym aktem barbarzyństwa, na który nie można pozwolić!

STANOWISKO INWESTORA NOVA MIKOŁOWSKA - ACTIV INVESTMENT

W odpowiedzi na otrzymane pytanie dotyczące kasztanowców rosnących w pasie drogi ul. Raciborskiej, tuż przy granicy z działką nr 99/7, na której realizowana będzie nasza inwestycja Nova Mikołowska, informuję, że projekt budowlany przedmiotowej inwestycji został opracowany zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic: Raciborskiej, Strzeleckiej i Mikołowskiej w Katowicach uchwalonego Uchwałą Nr XXXVII/720/2017 z dnia 2 marca 2017 r. Zgodnie z tym planem nasza działka nr 99/7 znajduje się na terenie oznaczonym na załączniku graficznym symbolem 2MWU, a w jej granicy z ul. Raciborską (oznaczoną w planie symbolem 2KDZ) została wyznaczona obowiązująca linia zabudowy pierzejowej. Zgodnie z definicją zawarta w planie należy przez to rozumieć wyznaczoną na rysunku planu linię, w której musi wznosić się nadziemna część budynku. Wobec tego byliśmy zobligowani do zaprojektowania inwestycji przy granicy pasa drogowego ul. Raciborskiej, tuż obok miejsc, gdzie rosną kasztanowce. Ponadto w treści planu zagospodarowania nie zawarto nakazu zachowania istniejących drzew na terenach oznaczonych symbolem 2MWU oraz 2KDZ, podczas gdy taki nakaz przewidziano np. dla terenów oznaczonych symbolem ZP/KP. Ochrony drzew rosnących w pasie drogowym ul. Raciborskiej nie przewidziano także w żadnych innych przepisach prawa, ani decyzji indywidualnej.

Zauważyć trzeba, że w procedurze opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic: Raciborskiej, Strzeleckiej i Mikołowskiej w Katowicach brały udział wszystkie wydziały Urzędu Miasta Katowice, a wpływ na treść planu (poprzez instytucję składnia wniosków i uwag, a także publiczne wyłożenia do wglądu projektu planu) mogli mieć również mieszkańcy. W chwili obecnej inwestor posiada natomiast ostateczną i prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego, zgodnego ze wskazanym wyżej planem zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic: Raciborskiej, Strzeleckiej i Mikołowskiej w Katowicach.

Chcemy zwrócić uwagę na to, że w trakcie projektowania inwestycji Nova Mikołowska wzięliśmy pod uwagę jej lokalizację tj. położenie w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie starych kamienic. Cenne jest dla nas środowisko przyrodnicze oraz komfort życia mieszkańców miasta, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych (ma Pan w pełni rację pisząc o coraz bardziej gorących i suchych okresach w czasie lata) oraz zanieczyszczenia powierza. Wobec tego nasz projekt przewiduje ogólnodostępne (dla wszystkich mieszkańców Katowic i przyjezdnych) miejsca rekreacji z zielenią i ławkami zarówno od strony ul. Raciborskiej jak i ul. Strzeleckiej. Ze szczegółowym projektem zagospodarowania działki nr 99/7 można zapoznać się w siedzibie naszej firmy w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 216. Jeżeli chodzi natomiast o kwestię kasztanowców rosnących w pasie drogi ul. Raciborskiej, to dodatkowo powinno się mieć na uwadze, że pomimo, iż z zewnątrz wyglądają one okazale, to ich ogólny stan jest bardzo zły. Dysponujemy bowiem opinią dendrologiczną sporządzoną przez specjalistę w sprawie stanu zachowania przedmiotowych drzew przy ul. Raciborskiej, z wykorzystaniem oceny wizualnej i sonicznego tomografu komputerowego. Z opinii tej wynika niestety, że kasztanowce już w chwili obecnej stanowią zagrożenie (grożą powaleniem) z uwagi na krytycznie niską wytrzymałość pnia na złamanie (a poziom rozkładu drewna pnia będzie się jeszcze zwiększał).

Chcemy wskazać także, że obecnie prowadzimy rozmowy z władzami miasta Katowice, a ich celem jest wypracowanie wspólnej koncepcji przekształcenia ul. Raciborskiej w bardziej przyjazną dla mieszkańców wraz z odpowiednim zazielenieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 lutego, 17:43, katowice:

krupa żebyś stęchł jak te drzewa podcinane

kiedy ludzie przejrzą na oczy krupa deweloper wszystko sprzeda i wytnie sam wygląda jak wypacykowana solara zróbmy coś z tym przy wyborach pozdrawiam PS tak cicho to prawie przeszło UM wydał warunki Ale JAJA

G
Gość

Czemu nie powiadomiono wcześniej.

Odzew byłby olbrzymi, sam nie wiedziałem o tej akcji i przyszedłbym z pewnością.

Gdzie można oddać podpisy.

WIECEJ INFORMACJI O WAŻNYCH SPRAWACH TEGO MISTA!

K
Katowiczanka

W......ć SOSNOWIECKICH pracowników z Katowickiego UM.

k
katowice

krupa żebyś stęchł jak te drzewa podcinane

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie