Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matka Boska Szopienicka została Honorową Obywatelką Katowic ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Jolanta Wadowska - Król otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic
Jolanta Wadowska - Król otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic Justyna Przybytek
Jolanta Wadowska – Król, lekarz - pediatra, która w latach 70. uratowała setki dzieci przed ołowicą, dziś w trakcie uroczystej sesji katowickiej Rady Miasta otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic.

Przez osiem lat dr Jolanta Wadowska-Król uratowała setki dzieci z Szopienic przed ołowicą. W 2015 roku za swoje dokonania została uhonorowana odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich "Za zasługi dla ochrony praw człowieka". Natomiast dziś otrzymała kolejne wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Katowic.

- To wielkie wyróżnienie, czuje się zaszczycona i nie wiem czy na nie zasłużyłam - mówiła, jak zwykle skromnie Jolanta Wadowska - Król. Uroczystość odbyła się w willi Goldsteinów. Lekarce dziękował i gratulował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Pani Jolanta to przykład bohatera naszych czasów. Człowieka, który bez względu na przeciwności losu tamtego systemu, postawił wszystko na jedną szalę: ratujemy dzieci, nieistotne są działania związane z karierą – komentował.

Jolanta Wadowska - Król, w latach 70-tych ironicznie przez ówczesnych oficjeli była nazywana Matką Boską Szopienicką. Z czasem przydomek przylgnął do lekarki, ale wypowiadany był już nie z drwiną, a z ogromnym szacunkiem, jaki pani doktor zdobyła wśród mieszkańców Szopienic.

Jej życie i praktyka w Szopienicach z powodzeniem mogłyby posłużyć za scenariusz filmowy. Gdyby nie katowiczanka tragiczny byłby los kilku tysięcy dzieci z katowickich Szopienic, które wychowywały się w cieniu kominów Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". Huty, która dawała ludziom pracę, ale przy okazji także choroby, cierpienie, nawet śmierć.

Lekarka jako pierwsza odkryła ołowicę u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie szopienickiej huty. Przebadała w tajemnicy przed władzami – w latach 70-tych używanie słowa „ołowica” i wiązanie występowania choroby z produkcją zakładów przemysłowych było zakazane - około 5000 dzieci mieszkających w sąsiedztwie huty w trzy miesiące, większość z nich wysyłała na kilkumiesięczne pobyty w sanatorium. Doprowadziła także do przeprowadzenia całych rodzin ze znajdujących się w cieniu huty, na skażonej ziemi, familoków do nowo powstałych bloków oddalonych od trującego zakładu.

Grożono jej, przeszkadzano, w końcu przekreślono szansę na karierę naukową, uniemożliwiając obronę pracy doktorskiej, a mimo to Wadowska – Król badań nie przerwała i nadal ratowała dzieci, a z czasem pomagała także rodzinom w walce o odszkodowania z powodu uszczerbku na zdrowiu.

Dziś, jak przyznaje nie czuje żalu z powodu złamanej kariery. - To wszystko jest nieważne, ważne ile dzieci wyprowadziłam z choroby, ile udało się przed nią ochronić. To dla mnie wielka satysfakcja – przyznaje. Jak dodaje, mimo że nie prowadzi już praktyki lekarskiej, wciąż spotyka niektórych spośród swoich dawnych pacjentów. - Gdy jestem w Szopienicach, to ludzie się kłaniają, czyli chyba pamiętają jeszcze – dodaje.

Tytuł Honorowego Obywatela Katowic otrzymali dotąd m.in. ksiądz Tadeusz Szuman, prof. Jerzy Buzek, arcybiskup Damian Zimoń, Kazimierz Kutz, Justyna Kowalczyk, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Natalia Piekarska – Poneta. Barbara Nowakowska z domu Galas, Jan Paweł II, Josef Byrtus, Michel Thiolliere, Norbert Burger, John Adelsparre oraz Szczepan Wesoły.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto