Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wernisaż wystawy poplenerowej Grupy Janowskiej. Inspirujący wieczór pełen podziękowań, wspomnień i planów na przyszłość [ZDJĘCIA]

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Wieczór ze sztuką pełen inspiracji, podziękowań i planów na przyszłość.
Wieczór ze sztuką pełen inspiracji, podziękowań i planów na przyszłość. Agata Gromada
Za nami wernisaż wystawy malarstwa poplenerowego legendarnej Grupy Janowskiej. We wtorek 14 lutego, w filii nr 2 Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec, artyści zaprezentowali efekty swojej ubiegłorocznej pracy w różnych dzielnicach Katowic. Podczas plenerów malarskich, przez cały 2022 rok, członkowie Grupy Janowskiej uwieczniali na płótnach kolejne rejony miasta, jego krajobraz, architekturę oraz rejestrowali własne wrażenia. To był inspirujący wieczór pełen dobrego malarstwa, podziękowań i wzruszeń.

Wystawa poplenerowa Grupy Janowskiej

Wernisaż wystawy poplenerowej Grupy Janowskiej rozpoczął się o godzinie 18:00, w filii nr 2 Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec przy Placu Pod Lipami 1. Na wystawie w holu głównym domu kultury zaprezentowano prace będące efektem plenerów malarskich, które odbywały się w różnych dzielnicach Katowic przez cały miniony 2022 rok. Plenery te były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Rad Dzielnic Miasta Katowice.

WERNISAŻ WYSTAWY GRUPY JANOWSKIEJ

Przybyłych na wydarzenie gości powitali lider Grupy Janowskiej Antoni Długi oraz menadżer Zbigniew Wójcik, którzy w kilku słowach opowiedzieli o ubiegłorocznych plenerach i przedstawili plany na bieżący rok. Jak podkreślał Zbigniew Wójcik, Grupa Janowska w tym roku ma już zaplanowane m.in. 4 plenery malarskie i wystawę zagraniczną. Menadżer Grupy Janowskiej zachęcał do kontaktu i współpracy oraz wspierania artystów, również w kontekście wzrostu cen za artykuły i akcesoria malarskie, niezbędne do twórczej pracy.

Grupa Janowska podziękowała radom dzielnic

Antoni Długi oraz Zbigniew Wójcik podziękowali obecnym na sali przedstawicielom Rad Dzielnic: Osiedla Paderewskiego-Muchowca, Osiedla Witosa, Osiedla Tysiąclecia, Ligoty-Panewnik, Dąbrówki Małej i Załęskiej Hałdy-Brynowa części zachodniej za dotychczasową współpracę i okazane wsparcie. Do rąk dzielnicowych radnych - oprócz specjalnych podziękowań - trafiły również obrazy, które powstały właśnie podczas ubiegłorocznych plenerów. Jak wskazano w uzasadnieniu:

- Inicjatywa ta umożliwiła poznanie warsztatu malarskiego legendarnej Grupy Janowskiej, wielopokoleniową integrację oraz odkrywanie potencjału artystycznego uczestników wydarzenia. Dzięki takiej społecznej postawie możemy dzisiaj podziwiać piękną artystyczną interpretację urokliwych zabytków naszego miasta oraz dzielnic, uwiecznionych na płótnach.

Artyści Grupy Janowskiej wzięli udział w akcji charytatywnej

Decyzją lidera Grupy Janowskiej Antoniego Długiego 1 poplenerowy obraz przekazano na rzecz giszowieckiej filii MDK. Na scenie odebrał go osobiście dyrektor Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec Marek Augustyniak.

Grupa Janowska przekazała również 4 obrazy na rzecz zbiórki, prowadzonej w ramach organizowanego po raz 20. koncertu charytatywnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Koncert ten odbędzie się już w najbliższy piątek 17 lutego, o godzinie 17.00 w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. W tym roku środki zbierane są na pomoc absolwentce szkoły, chorującej na stwardnienie rozsiane. Jak mówił dyrektor ZSO "Kopernika" Witold Terlecki, pomysł o zwrócenie się z prośbą o pomoc do Grupy Janowskiej był spontaniczny, ale artyści od razu zareagowali na kontakt i dołączyli do inicjatywy.

Mała ojczyzna na obrazach Grupy Janowskiej

Po nieco bardziej oficjalnej części na sali domu kultury, zgromadzeni goście zostali zaproszeni na hol główny, gdzie rozpoczęła się już właściwa część wernisażu.

- Grupa Janowska to marka sama w sobie. To absolutnie wyjątkowe, że istnieje ponad 75 lat. Nieżyjący założyciele mają swoich kontynuatorów. 2022 rok był wyjątkowy dla Grupy Janowskiej. Jubileusz 75-lecia zbiegł się w czasie z przyznaniem przez sejmik województwa śląskiego Złotej Odznaki Honorowej za zasługi dla województwa śląskiego. Z okazji 75-lecia istnienia Grupy Janowskiej odbył się również cykl warsztatów plenerowych w różnych dzielnicach Katowic. Mistrzowie i uczniowie spotykali się w przestrzeni miejskiej ucząc się technik malarskich. Wystawa, którą możecie państwo zobaczyć, jest zwieńczeniem pracy artystów - mówiła Elżbieta Mrozek, kierownik filii nr 2 MDK Szopienice-Giszowiec.

Jak wskazywała Elżbieta Mrozek, motywem przewodnim wystawy i twórczości Grupy Janowskiej jest silny związek z małą ojczyzną. Obrazy prezentują wielowiekowe dziedzictwo kulturalne Katowic, a artyści stali się "niezastąpionymi obserwatorami zmieniającej się tkanki Katowic". Wystawa poplenerowa Grupy Janowskiej to zdaniem kierownik filii "unikalna i inspirująca prezentacja miasta, przeniesiona do przestrzeni galerii".

- Artystom życzę dużo wytrwałości na swojej twórczej ścieżce, wielu inspiracji i kolejnych spotkań ze sztuką już w tym roku. Gratulujemy wam serdecznie. Bardzo dziękujemy wam za ten niesamowity zeszły rok - zakończyła Elżbieta Mrozek.

Grupa Janowska - "fenomen na skalę światową"

Grupa Janowska - powstała w 1946 roku jako grupa malarzy amatorów z Janowa Śląskiego. W skład grupy wchodzili wybitni twórcy tacy jak: Teofil Ociepka, bracia Paweł i Leopold Wróblowie, Gerhard Urbanek, Paweł Stolorz, Eugeniusz Bąk, Ewald Gawlik czy Erwin Sówka. Ich dzieło kontynuowane jest przez kolejne dziesięciolecia aż do dzisiaj. Obecnie do Grupy Janowskiej należą: Antoni Długi (jako lider), Jan Czylok, Jan Jagoda, Paweł Kurzeja, Andrzej Piotr Lubowiecki, Agnieszka Niczke-Kamińska, Irena Magarewicz, Zdzisław Majerczyk, Dieter Nowak, Sabina Pasoń, Bożena Polaczek, Piotr Porada, Stefan Szuster, Artur Śmieja. Prace artystów znajdują się w zbiorach muzealnych Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz muzeach w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od 2000 roku siedzibą grupy jest Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec. Powstanie i funkcjonowanie Grupy Janowskiej bywa często określane jako fenomen na skalę światową.

Wieczór ze sztuką pełen inspiracji, podziękowań i planów na przyszłość.

Katowice. Wernisaż wystawy poplenerowej Grupy Janowskiej. In...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto