Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Przed nami XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Tematem przewodnim będzie różnorodność biologiczna

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Przed nami XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Tematem przewodnim będzie różnorodność biologiczna
Przed nami XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Tematem przewodnim będzie różnorodność biologiczna arc.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, już po raz kolejny, zaprasza na Noc Biologów. Jedenasta odsłona tego wydarzenia rozpocznie się 21 stycznia. Tematem przewodnim będzie różnorodność biologiczna.

Przed nami XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Tematem przewodnim będzie różnorodność biologiczna

W piątek, 21 stycznia, rozpoczyna się jedenasta odsłona Nocy Biologów. Będzie ona przebiegać pod hasłem przewodnim „Różnorodność biologiczna – od genu do ekosystemu”. To będzie nietypowa edycja, ponieważ potrwa niemalże pół roku.

- W tej edycji zapraszam na cykl wykładów, podczas których uzyskacie odpowiedź na pytanie, czy uzyskaliśmy już kontrolę nad klimatem i ekosystemami. Dowiecie się, jak przesłuchać geny, aby poznać mikroorganizmy oraz czy możemy przewidzieć, jak może wyglądać życie w kosmosie - zapowiada Daniel Wasilkowski, koordynator Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim.

Pierwsze wykłady - tak jak zostało już to wspomniane - odbędą się 21 stycznia. Start Nocy Biologów w tym roku rozpocznie się od transmisji na żywo za pośrednictwem kanału YouTube Uniwersytetu Śląskiego i na Facebooku Wydziału Nauk Przyrodniczych. Całość ruszy o 15:30.

- Rozpoczynamy od wykładu gościa specjalnego. W tym roku będzie nim prof. dr hab. Krzysztof Pyrć. Temat wykładu będzie związany z pandemią koronawirusa. Jest on wciąż aktualny, wszak spotykamy się w wirtualnej przestrzeni również z jego powodu - wyjaśnia Agata Paszkowska-Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W dalszej kolejności, nie zabraknie spotkań z naukowcami z Instytutu Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska.

- Jedenasta ogólnopolska Noc Biologów to także okazja do zwiedzenia laboratoriów badawczych Wydziału Nauk Przyrodniczych. Podczas warsztatów dowiecie się, czy można oddychać powietrzem atmosferycznym nie mając płuc. Skąd biorą się rośliny oraz zdradzimy wam, jakie mikrostwory siedzą w wodzie i jakim mikrożyciem tętni zawartość waszej lodówki. Zapraszamy również dzieci i młodzież do udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami - dodaje Wasilkowski.

Do 16 stycznia można było nadsyłać prace w dwóch konkursach - „Nie zagrażam a przetwarzam” oraz „Moja wizja zrównoważonego rozwoju”. Wyniki zmagań poznamy 21 stycznia. Z kolei jeszcze do 23 stycznia potrwa trzeci konkurs „NB 2022 po mojemu”. Wystarczy wysłać zdjęcia przedstawiające miejsce (czy inne okoliczności) podczas oglądania transmisji NB 2022 w dniu 21 stycznia. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 maja. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych z terenu całej Polski. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

18 maja odbędzie się natomiast "Noc Biologów na bis!" z towarzyszącym wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu "Fascination of Plants Day". Wówczas będzie miał miejsce piknik popularnonaukowy połączony z udziałem młodzieży w warsztatach i laboratoriach w budynkach Kampusu WNP.

Z kolei na czerwiec zaplanowano wernisaż artystycznej fotografii w temacie bioróżnorodności, który poprzedzą wystawy wprowadzające z instalacjami artystycznymi. Zapowiada się więc spotkanie na pograniczu sztuki i nauki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto