Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Skarbów w Europejskim Mieście Nauki – Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na wydarzenie poświęcone minerałom

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tydzień Skarbów w Katowicach.
Tydzień Skarbów w Katowicach. Uniwersytet Śląski w Katowicach
W Katowicach przez cały rozpoczęty kilka dni temu rok trwają obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. - Drugim spośród 50 tygodni w Mieście Nauki w 2024 roku jest Tydzień Skarbów – przekazuje Uniwersytet Śląski. Tematem przewodnim będą skarby Ziemi – skały i minerały, również te najcenniejsze, jak złoto i diamenty. Tydzień Skarbów odbywa się w terminie 8-14 stycznia.

Tydzień Skarbów w Katowicach - Uniwersytet Śląski zaprasza

Tematem przewodnim drugiego tygodnia w ramach Europejskiego Miasta Nauki są skarby Ziemi.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez surowców mineralnych nie byłoby większości przedmiotów codziennego użytku. Podczas Tygodnia skarbów zapoznamy się z powszechnymi skałami i minerałami, jak również poznamy te najcenniejsze, wyjątkowe skarby Ziemi, takie jak złoto, diamenty, szmaragdy, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty – zachęca Uniwersytet Śląski.

W ramach Tygodnia Skarbów na katowickiej uczelni można będzie również poznać te naturalne skarby naszego globu, bez których nie mogłyby istnieć nowoczesne technologie. W trakcie wydarzenia można również będzie poznać roboty, które nie od dziś rewolucjonizują wiele gałęzi nasz przemysł i wkraczają do naszego życia codziennego.

- Pokażemy, jak bogate i różnorodne są skarby Ziemi, a także nauczymy się je rozpoznawać. Będziemy mieli możliwość poznania cech fizycznych minerałów, w tym fascynującej fluorescencji – dodaje UŚ.

Jak podkreśla mgr inż. Ewa Głuszek, jedna z kuratorek Tygodnia skarbów, kierowniczka Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, bez surowców mineralnych większość przedmiotów codziennego użytku by nie istniała. Nie byłoby również nowoczesnych technologii.

- Podczas Tygodnia skarbów chcemy pokazać, że zamożność społeczeństwa i jego spokojny byt jest w dużym stopniu zależny od złóż surowców mineralnych i od postępu badań naukowych prowadzonych w tej dziedzinie – mówi Ewa Głuszek.

Jak przekazuje katowicka uczelnia, Skarby Ziemi to nie tylko skały i minerały, ale również niezwykły świat skamieniałych zwierząt i roślin, dzięki którym poznajemy historię naszej planety. Podczas wydarzenia można będzie posłuchać o wykopaliskach i niezwykłych poszukiwaniach oraz zobaczyć maszyny i urządzenia służące do eksploatowania surowców.

- Naukowcy z Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki pochylają się również nad dziedzictwem geologicznym i pogórniczym. Trzydzieści takich obiektów znajdujących się przy granicy Polski i Czech zebrano w publikacji i aplikacji „Śląska wyprawa”, która powstała z udziałem drugiej z kuratorek Tygodnia skarbów – prof. dr hab. inż. Małgorzaty Labus z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej – przekazuje Uniwersytet Śląski.

Wydarzenie zakończy się Giełdą Minerałów i Skamieniałości. Na giełdzie można będzie zobaczyć kolekcjonerskie wystawy, a także kupić własny „skarb Ziemi”. Obszerny program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej us.edu.pl.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto