MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Powstała Śląsko-Małopolska Dolina Wodrowa

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wodór stanie się odpowiedzią na transformację energetyczną? To się okaże. Katowice powoli stają się centrum współpracy polskich dolin wodorowych, które mają m.in. produkować wodór z węgla. W poniedziałek, 31 stycznia powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodrową.

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa stanowi realizację Polskiej Strategii Wodorowej. Według niej ma powstać jeszcze pięć tego typu dolin wodorowych w kraju. To właśnie w nich będą rozwijane technologie oparte na tym paliwie.

- W polskiej strategii wodorowej, którą rząd przyjął w listopadzie ubiegłego roku, założyliśmy rozwój rynku wodoru oraz technologii wodorowych w oparciu o tzw. doliny wodorowe. Będzie ich znacznie więcej. Być może siedem, nawet osiem. Opieramy nasze działania na podstawie oddolnego potencjału przemysłowego i naukowego - wyjaśnia wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.

Jak ocenia wiceminister, wodór jest nośnikiem energii, który może stać się bardzo ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki. - Na Śląsku i w Małopolsce myślę, że głównym obszarem, który się skupi na pracach badawczych i wdrożeniu technologii będzie właśnie przemysł. Wykorzystanie również paliw kopalnych, przede wszystkim węgla, do tego, aby produkować wodór dla potrzeb przemysłowych - dodaje.

Polska gospodarka wodorowa ma opierać się o powstawanie dolin wodorowych, które są zgodne ze strategią wodorową Unii Europejskiej i będą spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego.

- Pokładamy ogromną nadzieję w powołaniu dzisiaj stowarzyszenia Doliny Wodorowej Śląsko-Małopolskiej. Połączenie tych zasobów w porównaniu możliwości zarówno woj. śląskiego, jak i małopolskiego powinno przynieść jak najwięcej korzyści dla gospodarki, zarówno dla tych dwóch regionów, ale również dla innowacji i rozwoju całego kraju - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Przewaga konkurencyjna, innowacja, to jest jeden z najważniejszych czynników, na jakim etapie rozwoju znajduje się dane państwo czy dany region - dodaje.

Z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono ok. 800 mln euro na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych. Ich realizacja będzie także możliwa dzięki pomocy w ramach Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

W grudniu 2021 roku oddział ARP w Katowicach uruchomił informacyjny portal wodorowy, który w edukuje w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce w przystępny sposób.

- Rozpoczynamy krok w kierunku tworzenia doliny śląsko-małopolsko wodorowej. Minęło pół roku. W międzyczasie udało nam się uruchomić portal wodorowy H2Poland.eu, na którym chcielibyśmy, jako Agancja Rozwoju Przemysłu, stworzyć platformę - wyjaśnia Mirosław Skibiński, dyrektor katowickiego oddziału ARP. - Rola naszego potencjału naukowego musi być równoległa między tymi dwoma regionami. Otwieramy się na wszystkich. Chcemy uczestniczyć we wszystkich inicjatywach, być inspiratorem i koordynować działania związane z edukacją na każdym poziomie - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto