MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty rozdane, surowce zebrane. Zakończyła się akcja „Sadzonka za surowce wtórne” w Katowicach

Urszula Kosiór
Urszula Kosiór
11 czerwca przestrzeń przed budynkiem Galerii Katowickiej ożywiła się wyjątkową inicjatywą ekologiczną – akcją „Sadzonka za surowce wtórne”. Już od godziny 9:00 mieszkańcy miasta licznie pojawiali się, by oddać surowce i otrzymać piękny kwiat. Nie zabrakło rodzin z dziećmi, entuzjastów ekologii i miłośników kwiatów.

W zamian za przekazane odpady każdy uczestnik otrzymał piękne sadzonki. Stoisko z roślinami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a pierwsze osoby pojawiły się już chwilę po otwarciu. Uczestnicy akcji przynosili ze sobą makulaturę, plastikowe butelki oraz małe elektroodpady. Każdy z uśmiechem odbierał rośliny, które zostały przygotowane przez firmę Jawor z Jaworzna. Nie zabrakło surfinii, pelargonii, lawendy a nawet ziół: tymianku, czy bazylii.

- Dzisiaj, na zaproszenie Dziennika Zachodniego, uczestniczyliśmy w akcji zbiórki surowców. W zamian za przyniesione surowce mieszkańcy otrzymali różnego rodzaju sadzonki. Nasza rola polega na odbiorze surowców, które po całej akcji trafią na sortownię przy ulicy Milowickiej. Tam zostaną posegregowane i przekazane do dalszego zagospodarowania - Agnieszka Rożek, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Głównym Partnerem akcji była Dalkia Polska Energia S.A. Przedsiębiorstwo to zajmuje się rozprowadzaniem ciepła na terenie Katowic, Sosnowca, Mysłowic i Rudy Śląskiej. W 12 ciepłowniach i elektrociepłowniach wytwarza, przesyła i dystrybuuje energię cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Ciepło to zasila liczne instytucje, zakłady przemysłowe, obiekty oświatowe, usługowo-handlowe oraz tysiące mieszkań śląsko-dąbrowskich. Spółka prowadzi szereg działań związanych z dekarbonizacją i skutecznie redukuje emisję CO2. W swojej strategii do 2030 roku Dalkia Polska Energia nadała sobie za cel zupełne odejście od węgla i zastąpienie go innym paliwem.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy być Partnerem przy całej akcji. Jako spółka włączamy się we wszelkie inicjatywy ekologiczne, a ta akcja jest dla nas szczególnie interesująca. Promujemy ekologię, ponieważ sami w ramach naszej strategii odchodzimy od węgla, dążąc do całkowitego ograniczenia emisji CO2 do roku 2030. Współpracujemy również z górnictwem, utylizując metan, z którego produkujemy ciepło i energię elektryczną. Metan jest ponad 29 razy bardziej szkodliwy dla środowiska niż CO2, dlatego uważamy, że nasze działania są niezwykle ekologiczne. Cieszymy się, że możemy być partnerem tak szczytnej inicjatywy.” - Antoni Kędzierski, dyrektor handlowy Dalkia Polska Energia.

O godzinie 10:30, pan Marek, jeden z uczestników, przyniósł aż cztery kilogramy makulatury, za co otrzymał dwie sadzonki pięknych pelargonii.

- To świetna inicjatywa! Cieszę się, że mogłem wziąć udział i przyczynić się do ochrony środowiska. Mam nadzieję, że takie akcje będą organizowane częściej – powiedział z entuzjazmem.

Wielu uczestników doceniało również możliwość edukacji najmłodszych. Pani Anna, mama dwójki dzieci, powiedziała:

- Moje dzieci zebrały wszystkie plastikowe butelki z domu i z radością przyniosły je dzisiaj tutaj. To dla nich świetna lekcja o znaczeniu recyklingu.

Do godziny 12:00 rozdano już połowę z przygotowanych sadzonek. Każda osoba mogła otrzymać maksymalnie trzy sztuki roślin, co sprawiło, że sadzonki były dostępne dla większej liczby uczestników. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice sprawnie odbierało zebrane surowce, które zostaną odpowiednio przetworzone.

- Bardzo lubię takie akcje, wczoraj, kiedy zajrzałam na Dziennik Zachodni zauważyłam, że znów coś Państwo robią i postanowiłam pozbierać wszystkie butelki i gazety z mieszkania. No i dziś tu jestem. Dostałam trzy piękne kwiaty, w sam raz na balkon – mówi Ewa z osiedla Paderewskiego w Katowicach.

Całe wydarzenie nie tylko przyniosło korzyści w postaci pięknych roślin, ale także miało ogromne znaczenie edukacyjne. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o znaczeniu recyklingu i jego wpływie na ochronę środowiska. Wszyscy zgromadzeni podkreślali, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jak niewielki wysiłek może przyczynić się do dużych zmian.

Akcja „Sadzonka za surowce wtórne” zakończyła się przed godziną 14:00, kiedy to ostatnie sadzonki znalazły nowych właścicieli. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że inicjatywa ta stanie się coroczną tradycją, która będzie mobilizować społeczność do dbania o środowisko.

To wydarzenie pokazało, że wspólnymi siłami możemy zrobić wiele dobrego dla naszej planety. Plac przed Galerią Katowicką tego dnia była miejscem, gdzie każdy mógł poczuć, że jego działania mają znaczenie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i Partnerowi za wspólną troskę o naszą przyszłość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto