MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Głusi i niedosłyszący pasażerowie Kolei Śląskich mogą skorzystać z tłumacza Polskiego Języka Migowego. Usługa jest bezpłatna

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Podróżując taborem Kolei Śląskich można skorzystać z bezpłatnej usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego.
Podróżując taborem Kolei Śląskich można skorzystać z bezpłatnej usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego. arc
Osoby Głuche i niesłyszące na co dzień muszą mierzyć się ze sporą ilością problemów. Te dobrze opisane zostały w reportażu Anny Goc "Głusza". Dotychczas jedną z trudności było korzystanie z ogólnodostępnej komunikacji. Teraz dla podróżujących, którzy posługują się językiem migowym Koleje Śląskie przygotowały bezpłatną usługę tłumacza języka migowego on-line.

Aby skorzystać z bezpłatnej usługi należy wejść na stronę Kolei Śląskich. W prawym górnym rogu znajduje się ikona dwóch dłoni - trzeba w nią kliknąć, po czym zobaczymy komunikat "Połącz z tłumaczem".

Po wejściu na stronę Kolei Śląskim w prawym rogu zobaczymy dwie dłonie. Aby skorzystać z tłumacza należy kliknąć w tę ikonę.
Po wejściu na stronę Kolei Śląskim w prawym rogu zobaczymy dwie dłonie. Aby skorzystać z tłumacza należy kliknąć w tę ikonę. Koleje Śląskie

Jak wygląda cały proces tłumaczenia? Na zasadzie trójstronnej wideorozmowy pomiędzy pracownikiem obsługującym klienta, tłumaczem i osobą Głuchą. Z pomocy można skorzystać na każdym etapie podróży - w kasach, na stacji i pociągu.

- Za pośrednictwem tłumacza Polskiego Języka Migowego możliwe jest połączenie z infolinią pasażerską, koordynatorem do spraw dostępności i sekretariatem Kolei Śląskich – wyjaśnia Maciej Pezdek, z Biura Prasowego Kolei Śląskich. - Usługa jest dostępna również we wszystkich naszych kasach biletowych, Centrum Obsługi Pasażera i na pokładzie pociągów Kolei Śląskich - dodaje.

Usługa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. I co ważne, aby skorzystać z tłumacza nie potrzebny jest własny smartfon lub tablet.

- Pracownik Kolei Śląskich obsługujący klienta także może zainicjować połączenie z tłumaczem PJM za pośrednictwem smartfona służbowego - mówi Maciej Pezdek.

Osoby Głuche w Polsce - problemem nieświadomość społeczna

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o sytuacji osób Głuchych i niesłyszących. Dzieje się tak za sprawą literatury i kultury. W 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach pojawiła się wystawa "Głusza" - stworzona przez słyszących i Głuchych kuratorów. Opowiadała o tym, w jaki sposób język wpływa na postrzeganie rzeczywistości. Dodatkowo przybliżała mało znaną kulturę i sztukę osób Głuchych.

Na terenie naszego województwa osoby Głuche odnoszą sporo sukcesów, wśród nich warto wspomnieć o srebrnym medalu, którzy wywalczyli gliwiccy koszykarze pod koniec ubiegłego roku.

Sprawą wartą odnotowania jest praca śląskich placówek oświatowych na rzecz osób Głuchych i niedosłyszących o czym pisaliśmy TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto