MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Paczkomat stylizowany na Tauzena? Katowiczanin walczy w konkursie InPostu

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowiczanin Jan Czogała bierze udział w V edycji konkursu ArtInPost. Stworzył projekt, który przedstawia kultowe Osiedle Tysiąclecia oraz więzi społeczne jego mieszkanek i mieszkańców. Jeśli projekt znajdzie się w pierwszej dziesiątce głosowania, to paczkomat przy ul. Ułańskiej zostanie ozdobiony graficznym wizerunkiem Tauzena. Zachęcamy do głosowania i przeczytania opowieści twórcy projektu na temat fenomenu katowickiego osiedla.

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, urbanistyczno-architektoniczne dzieło Henryka Buszki i Aleksandra Franty, którego koncepcja powstała w latach 50. ubiegłego wieku, stale inspiruje twórców kultury. Ostatnio na osiedlowych forach poruszenie wywołała praca zgłoszona do V. edycji konkursu ArtInPost, którego tematem jest "Twoja okolica, Twój paczkomat". Jeśli projekt znajdzie się w pierwszej dziesiątce głosowania, to paczkomat przy ul. Ułańskiej zostanie ozdobiony graficznym wizerunkiem Osiedla Tysiąclecia. Autorem projektu jest grafik Jan Czogała. Na osiedlu mieszka od urodzenia, czyli już 35 lat.

- Pomysł zrodził się z patriotycznej, tauzenowskiej nuty. Zajmuję się projektowaniem graficznym, ale nie bezpośrednio ilustracją, dlatego ten konkurs to dla mnie był dla mnie bardziej ciekawostką, jednak temat był na tyle fajny, że mimo innego profilu moich umiejętności postanowiłem spróbować - wyjaśnia Jan Czogała.

Autor w swoim projekcie podkreślił analogię między charakterystycznymi balkonami na osiedlu, a wyglądem paczkomatów.

- Osiedle jest bardzo charakterystyczne, jego bloki z balkonami są dla mnie jako dla grafika wręcz idealnym symbolem. Paczkomat też działa trochę na zasadzie otwierających się balkonów - mówi Jan Czogała.

Tym razem jednak, to nie walory projektowe Tauzena stały się motywem twórczej pracy, a więzi społeczne łączące mieszkańców i mieszkanki katowickiego Tauzena.

- Tysiąclecie często kojarzy się z molochem, a dla mnie ono takie nie jest, czuję się tu bardziej lokalnie. Mimo tych dużych bloków i wielu ludzi dookoła, to do wszystkich ludzi w klatce bloku moich rodziców, w którym się wychowywałem, mówiłem ciociu i wujku - wspomina Jan Czogała. - Chciałem pokazać, że zachodzą tu interakcje między ludźmi. Teraz mieszkam już w innym bloku na Tysiącleciu i teraz sam staram się budować lokalną społeczność. Z jedną sąsiadką odbieramy sobie nawzajem paczki, z innymi sąsiadami pomagamy sobie w drobnych pracach lub pożyczamy rzeczy - dodaje.

Katowiczanin podkreśla, że Tysiąclecie miasto w mieście, a zarazem mikrospołeczność, w której dużo ludzi zna się nawzajem.

- Ponieważ mieszkam tu od urodzenia, to na Tauzenie funkcjonuję w kilku społecznościach. To bardzo fajne. Jedną z nich była amatorska drużyna piłkarska "Tauzen United", w której herbie był oczywiście jeden z bloków - mówi z uśmiechem Jan Czogała. - Od trzech lat mamy z narzeczoną psa i stworzyła się nam na osiedlu społeczność psiarska. Jest grupa w mediach społecznościowych i często spotykamy się z psami na łące pod blokiem - dodaje.

Co jeszcze sprawia, że ludzie często postrzegają os. Tysiąclecia, jako dobre miejsce do życia?

- Bardzo dużym atutem osiedla jest sąsiedztwo Parku Śląskiego. To taka symbioza trochę jak w przypadku Nowego Jorku i Central Parku - mówi Jan Czogała. - Uważam, że bloki na osiedlu są bardzo fajnie zaprojektowane i jak się już tu wejdzie z parku to nadal dużo jest zieleni - dodaje.

Obok zieleni wskazuje też na wolną przestrzeń między blokami i infrastrukturę taką jak place zabaw, boiska czy szkoły.

- Innym atutem jest też to, że na osiedlu można robić dużo rzeczy i spędzać tu czas, nie trzeba nigdzie daleko jechać - mówi Jan Czogała. - Dorastałem z tym osiedlem, pamiętam jeszcze czasy, kiedy nie było szkoły plastycznej, a pod blokiem było 10 samochodów. Pamiętam jak powstawały place zabaw, boiska i inne obiekty - dodaje.

Wiele osób czuje więź z Tauzenem i jego społecznością, a nasz bohater nie jest tu odosobnionym przypadkiem. Świadczą o tym np. reakcje i komentarze pod postem z konkursową grafiką opublikowaną na osiedlowej grupie w mediach społecznościowych. Relacje te jednak widać przede wszystkim w rzeczywistym świecie - na osiedlu. Podczas spotkania służącemu przygotowaniu tego tekstu, minęło nas kilka osób, które już wiedzą o konkursie, a dały temu wyraz mówiąc krótko: "zagłosowane".

Zatem i my zachęcamy do oddania głosów w konkursie na pracę Jana Czogały o Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Jak głosować? Wystarczy wejść stronę www.artinpost.pl kliknąć w przycisk głosuj, a następnie wybrać pracę numer 1958. Głosowanie publiczności trwa do 30 czerwca. W konkursie obok nagród indywidualnych przyznawanych przez jury do wygrania jest także nagroda publiczności. Dziesięć projektów, które zdobędą największą liczbę głosów, trafią na paczkomaty InPostu. Tylko od aktywności internautów zależy, czy paczkomat przy ul. Ułańskiej w Katowicach (między ul. Chorzowską a budynkiem marketu) zostanie ozdobiony graficznym wizerunkiem Osiedla Tysiąclecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto