Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Machy

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W Katedrze Chrystusa Króla odbędzie się uroczystość beatyfikacji ks. Jana Machy, męczennika i bohatera, który stracił życie, pozostając wiernym wyznawanym wartościom.

W sobotę 20 listopada o godz. 10 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Machy. Kapłan, który zostanie tego dnia błogosławiony to męczennik i bohater polskiego podziemia. Za swoją działalność podczas drugiej wojny światowej został skazany na śmierć przez niemiecki sąd i ścięty. Egzekucji dokonano krótko po północy, 3 grudnia 1942 przez ścięcie gilotyną w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu więzienia w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. Jego ciało przewieziono prawdopodobnie do obozu w Auschwitz, gdzie zostało spalone.

Starania o beatyfikację męczennika Archidiecezja Katowicka rozpoczęła w 2012 roku. 10 stycznia 2013 roku arcybiskup Wiktor Skworc powołał dekretem komisję historyczną w składzie: ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor – przewodniczący komisji, ks. dr Henryk Olszar,ks. Bartłomiej Bober – członek komisji. Dwa dni później postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym mianowano ks. dr. Damiana Bednarskiego. Proces beatyfikacyjny dobiegł końca w 2019 roku, kiedy papież Franciszek podpisał dekret o jego męczeństwie, otwierający drogę do beatyfikacji. Uroczystości beatyfikacyjne miały się odbyć 17 października 2020 roku, ale z powodu pandemii zostały przeniesione na 20 listopada 2021 roku.

Mszy świętej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro, który wygłosi homilię.

Czuwanie modlitewne poprzedzające Eucharystię rozpocznie się o 9:00. Większość miejsc w archikatedrze będzie ogólnodostępna, ale warto przyjść wcześniej, aby je zająć.

Skazany na śmierć

Postać ks. Jana Machy znajduje się również w zainteresowaniu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach (wcześniej Biura Edukacji Publicznej) od początku działalności oddziału IPN w Katowicach.

Prok. Ewa Koj (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach) prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni wojennej stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości popełnionej przez nieustalonych członków niemieckiego sądu krajowego w Katowicach, którzy wyrokami zapadłymi w kwietniu 1942 r. skazali księdza Jana Machę oraz kleryka Joachima Guertlera i Leona Rydrycha za udzielenie pomocy materialnej polskim rodzinom na karę śmierci, która została wykonana poprzez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 r. w Katowicach. – Księdza Machę chciano dodatkowo obciążyć, aby nie było wątpliwości, że zasłużył na karę śmierci, że nie tylko pomagał ludziom i prowadził organizację charytatywną, ale również dążył do oderwania polskiej części od Rzeszy. Zarzut główny wystarczył do wyroku kary śmierci – mówiła prok. Ewa Koj w rozmowie z doktorem Andrzejem Grajewskim dla Gościa Niedzielnego.

Archidiecezja Katowicka ma wielkie plany z pielęgnowaniem kultu ks. Jana Machy, licząc, że uda się w przyszłości doprowadzić do jego kanonizacji. Miejscami kultu będą parafie, które związane są z ks. Janem Machą. Błogosławiony ma również zostać patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto