Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza symbolika liter Zenona Moskwy. Otwarto wystawę „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK”

Wystawa „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” prezentuje prace jednego z najoryginalniejszych malarzy katowickiego środowiska artystycznego w XX wieku. Artysta tworzył malarstwo materii, używając liter i różnych materiałów >>>
Wystawa „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” prezentuje prace jednego z najoryginalniejszych malarzy katowickiego środowiska artystycznego w XX wieku. Artysta tworzył malarstwo materii, używając liter i różnych materiałów >>>Marzena Bugała-Astaszow Polska Press
Niezwykłe obrazy Zenona Moskwy można już podziwiać w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Artysta uważany jest za jednego z najoryginalniejszych malarzy katowickiego środowiska artystycznego w XX wieku. Wystawa to część cyklu prezentującego prace śląskich klasyków, a jej motywem przewodnim jest litera jako element plastyczny i symboliczny. W ramach wydarzenia organizowane są także warsztaty, wycieczka miejska i spotkanie z sympatykami twórczości Zenona Moskwy.

„ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” - wystawa malarstwa materii w Bibliotece Śląskiej

W Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, przy ulicy Francuskiej 12, można oglądać niezwykłą wystawę malarstwa materii, Zenona Moskwy. Jest to kolejna odsłona cyklu prezentującego prace śląskich klasyków.

- W tamtym roku mieliśmy pokaz wystawy Zygmunta Brachmańskiego i jego fantastycznych rzeźb z drewna z lat 60-tych i 70-tych, które organizowaliśmy z Instytutem Wojciecha Korfantego i z Panią Dorotą Bociask-Fronczak. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, która udostępniła nam ze swojej kolekcji pracę znakomitego artysty ze Śląska, Zenona Moskwy - mówi Ewa Kokot, kierownik Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.

Zenon Moskwa (1939-1992) urodził się w Pabianicach, ale większość życia spędził w Katowicach. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, scenografią i projektowaniem plakatów. W swoich obrazach stosował niezwykłe materiały, takie jak wycięte formy liter, piasek, różne fragmenty metali, tworząc bogate faktury i kompozycje. Jego twórczość była inspirowana m.in. przez kubizm i konstruktywizm. Nawiązywał też do tradycji typograficznej, stosując litery jako elementy plastyczne i symboliczne.

- Będziemy badali prace Moskwy pod kątem znaczeń symbolicznych, jakie te litery zawierają - mówi Ewa Kokot.

Na wystawie w Bibliotece Śląskiej można zobaczyć jedną z jego charakterystycznych prac, zawierającą litery SAS. Jest to obraz z 1974 roku, należący do kolekcji BWA w Katowicach. Praca ta nawiązuje do mody na typografię, która pojawiła się w sztuce w XX wieku. Pierwszy był Georges Braque, który w swoich kubistycznych obrazach wklejał wycięte z gazet litery i słowa. Później tę technikę rozwijali inni artyści, np. Pablo Picasso, Juan Gris, Kurt Schwitters, Marcel Duchamp czy Robert Rauschenberg. W Polsce jednym z pionierów typografii był Roman Opałka, który w swoim cyklu “Liczenie - Detale” malował kolejne cyfry na białym tle. Wiele innych artystów również wykorzystywało litery i cyfry jako elementy plastyczne i znaczeniowe.

Wystawa „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” jest nie tylko okazją do zapoznania się z twórczością tego niezwykłego artysty, ale także do refleksji nad rolą litery w sztuce. W ramach wydarzenia organizowane są warsztaty, na których uczestnicy mogą badać znaczenia symboliczne liter i tworzyć własne kompozycje z wykorzystaniem różnych materiałów. Na zakończenie wystawy zaplanowano spotkanie z artystami, studentami i sympatykami twórczości Zenona Moskwy, poświęcone jego pamięci i dorobkowi.

Wystawa „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” - warsztaty:

  • Warsztaty twórcze „Artyści i litery” – pojęcie znaków w historii sztuki polskiej i światowej wraz z działaniem twórczym dopasowanym do możliwości i wieku uczestników w nawiązaniu do wystawy Zenona Moskwy.
  • Wycieczka miejska „W poszukiwaniu znaku” – trasa:
  • Galeria Intymna – Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej (oprowadzenie po wystawie Zenona Moskwy
  • Główny Budynek Biblioteki Śląskiej (Art-obiekt literacki, autorzy: Małgorzata Jabłońska, Marek Kuś, Piotr Szewczyk)
  • Instytucja Kultury Miasto Ogrodów im. K. Bochenek (praca Stanisława Dróżdża na fasadzie budynku)
  • Galeria Sztuki Współczesnej BWA (28 Biennale Plakatu Polskiego – laureaci i wystawa pokonkursowa. Podróż przez świat komunikatów i obrazów).

Indywidualne oprowadzenia po wystawie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu.

Wystawa „ZENON MOSKWA / LITERA / ZNAK” potrwa do 29 marca 2024 roku. Można ją oglądać w Galerii Intymnej w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej na ulicy Francuskiej 34 w Katowicach, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto