Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

REIT. Ceny mieszkań wzrosną przez inwestorów? Wszystko zależy od nowego prawa

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Inwestowanie w nieruchomości może przynosić znaczne zyski, co sprawia, że Polacy chętnie się na nie decydują.
Inwestowanie w nieruchomości może przynosić znaczne zyski, co sprawia, że Polacy chętnie się na nie decydują. 123RF.com
Trwają prace nad ustawą, która może sprawić, że mieszkania jeszcze podrożeją. Nowe prawo budzi kontrowersje nawet wśród osób, które nad nim pracują.

REIT to rozwiązanie ułatwiające inwestowanie w nieruchomości, nad którym pracuje obecnie specjalny rządowy zespół. Jego członkowie nie mogą się jednak dogadać co do tego, czy nowe fundusze powinny móc inwestować tylko w nieruchomości komercyjne, czy może także w mieszkania. Jeśli wygra ta druga opcja, ceny mieszkań mogą zauważalnie wzrosnąć.

REIT, czyli inwestowanie w nieruchomości

REIT-y (Real Estate Investment Trust) to fundusze wspólnego inwestowania w nieruchomości na wynajem. Dzięki REIT-om w lokale mogą inwestować nawet osoby mające stosunkowo małe oszczędności. REIT wykorzystuje środki uzyskane od inwestorów, by zarabiać na nieruchomościach, a w zamian za to inwestorzy otrzymują udział w zyskach proporcjonalny do swojego wkładu. W ten sposób REIT-y mogą być alternatywą dla innych form inwestowania, np. lokaty bankowej lub zakupu mieszkania do wynajmu.

REIT-y znane są w wielu krajach – w Europie działają od 1969 r., a w Stanach Zjednoczonych już od 1960 r. W Polsce jednak wciąż nie ma ustawy, która pozwalałaby na ich tworzenie. Właśnie nad taką ustawą pracuje obecnie rządowy zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele m.in.:

  • Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • Polski Związek Firm Deweloperskich,
  • Urząd Komisji Nadzoru Finansowego,
  • przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa.

Mieszkania kością niezgody w zespole

Póki co prace nad nowym prawem nie idą zbyt sprawnie. Na początku sierpnia ze stanowiska odwołana została np. wiceminister rozwoju Anna Kornecka, która stała na czele zespołu dotyczącego REIT-ów (odwołanie nastąpiło z przyczyn niezwiązanych z tym projektem). Teraz, jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, w zespole pojawił się konflikt o to, czy REIT-y powinny móc inwestować w mieszkania.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu są m.in. Narodowy Bank Polski i UOKiK. Jak czytamy, UOKiK obawia się, że jeśli REIT-y będą mogły kupować mieszkania pod wynajem, to wzrośnie popyt i ceny mieszkań pójdą w górę. Co więcej, przy okazji zmniejszy się dostępność lokali dla osób, które chciałyby kupić nieruchomość na własne potrzeby.

Z tym stanowiskiem nie zgadzają się m.in. UKNF oraz PZFD, czyli organizacja zrzeszająca deweloperów. Są oni zdania, że REIT-y powinny móc inwestować w najróżniejsze nieruchomości, w tym także w mieszkania. Jednocześnie proponują oni szereg szczegółowych przepisów, które miałyby powstrzymać REIT-y przed zdominowaniem rynku pierwotnego.

Inwestorzy wykupują bloki i całe osiedla

Obawy UOKiK dotyczące wzrostu cen mieszkań wydają się uzasadnione. Już dziś analitycy przyznają, że duża aktywność inwestorów przyczynia się do drożyzny na rynku nieruchomości. Bartosz Turek, ekspert HRE Investments cytowany przez forsal.pl, wymienia kilka typów inwestorów działających na polskim rynku:

  • osoby kupujące mieszkanie w celu zarabiania na wynajmie,
  • flipperzy, czyli osoby kupujące lokal do remontu, który po odświeżeniu odsprzedają z zyskiem,
  • fundusze inwestycyjne nabywające całe pakiety mieszkań pod wynajem, często np. na doby.

Jak wiele nieruchomości trafia w ręce inwestorów? Trudno to ocenić. Ankietowani przez nas deweloperzy szacują, że w zależności od osiedla nawet 25–50 proc. nowych mieszkań jest nabywanych z myślą o zarabianiu na wynajmie. Potwierdza to Turek, który zwraca uwagę zwłaszcza na wkraczające do Polski zagraniczne fundusze inwestycyjne, które, jak mówi, wykupują całe bloki i osiedla.

– Np. Budimex Nieruchomości sprzedał w maju szwedzkiej firmie Heimstaden Bostad 13 projektów realizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku – wylicza Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl. – W tych miastach w sprzedaży nie pojawi się więc prawie 2,5 tys. mieszkań.

[QUIZ] Czy mógłbyś zostać deweloperem? Sprawdź, czy zarobisz miliony

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: REIT. Ceny mieszkań wzrosną przez inwestorów? Wszystko zależy od nowego prawa - RegioDom.pl

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto