Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Woda w katowickich kranach zdatna do bezpośredniego spożycia dzięki nowoczesnemu podejściu do infrastruktury wodno-ściekowej

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wymiana rurociągów stalowych i azbestowych jest prowadzona w Katowicach od 2001 r. Katowickie Wodociągi zrealizowały wymianę sieci na osiedlach Stara Ligota i Morawy, a obecnie szykują się do wymiany sieci wodociągowej na Osiedlu Tysiąclecia. Przygotowywane są wnioski o dofinansowanie inwestycji.
Wymiana rurociągów stalowych i azbestowych jest prowadzona w Katowicach od 2001 r. Katowickie Wodociągi zrealizowały wymianę sieci na osiedlach Stara Ligota i Morawy, a obecnie szykują się do wymiany sieci wodociągowej na Osiedlu Tysiąclecia. Przygotowywane są wnioski o dofinansowanie inwestycji. Katowickie Wodociągi S.A.
Gdy odkręcamy kran z wodą nie zastanawiamy się, jaką drogę musiała przebyć, zanim trafiła do naszych domów. Za dobrą jakość wody w Katowicach odpowiada szereg działań i inwestycji niewidocznych na pierwszy rzut oka. - To bardzo ważne, by dbać o infrastrukturę wodociągową. Zaniechanie lub ograniczenie inwestycji w sieci wodociągowe będzie skutkować nasileniem awarii w przyszłości, a do tego nie możemy dopuścić – podkreśla Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickich Wodociągów.

Katowickie Wodociągi S.A. planują kolejne inwestycje

Wymiana rurociągów stalowych i azbestowych jest prowadzona w Katowicach od 2001 r. Katowickie Wodociągi zrealizowały wymianę sieci na osiedlach Stara Ligota i Morawy, a obecnie szykują się do wymiany sieci wodociągowej na Osiedlu Tysiąclecia. Przygotowywane są wnioski o dofinansowanie inwestycji.

- Miasto, dzięki ambitnym projektom modernizacyjnym Katowickich Wodociągów, staje się wzorem efektywnego i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Obecnie, dzięki systematycznej modernizacji sieci wodociągowej, wyłączenia wody występują głównie w związku z podłączaniem nowych budynków lub modernizacją odcinków wodociągów. Warto zauważyć, że straty wody na sieciach Katowickich Wodociągów wynoszą zaledwie 5,6%, co stanowi lepszy wynik niż np. w wielu bogatych miastach skandynawskich – podkreśla spółka.

Dzięki realizowanym inwestycjom katowicka kranówka jest zdatna do bezpośredniego spożycia. Często ma parametry lepsze, niż woda butelkowana.

Katowickie Wodociągi stale modernizują sieć wodno-ściekową

Drugą główną działalnością Katowickich Wodociągów jest odbiór i oczyszczanie ścieków. W tym celu spółka korzysta z 396 km własnej sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków Dąbrówka Mała – Centrum. Ten obiekt oczyszcza ścieki ze wschodnich dzielnic miasta. Na podstawie umowy dzierżawy Wodociągi Katowickie eksploatują także system kanalizacyjny Katowickich Inwestycji S.A. obejmujący 415 km sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalnie ścieków Gigablok, Panewniki i Podlesie. Tutaj oczyszczane są ścieki z pozostałych obszarów Katowic.

- Katowickie Wodociągi nie tylko są eksploatatorem całej infrastruktury kanalizacyjnej na terenie miasta, ale odpowiadają również za ich utrzymanie – prowadzą remonty i ponoszą związane z nimi koszty. Dzięki kolejnym remontom i modernizacjom oczyszczanie ścieków może odbywać się z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców Katowic i ważne zarówno pod kątem spełniania norm Unii Europejskiej, jak i dbania o dobro planety oraz ochronę środowiska – podkreśla spółka.

Modernizacja i prace prowadzone w oczyszczalni ścieków Dąbrówka Mała – Centrum pozwoliły zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną o 29 proc., czyli o 1200 MWh w ciągu roku.

- Działania modernizacyjne i inwestycje zabezpieczają ciągłość pracy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz obiektów takich jak hydrofornie, przepompownie i oczyszczalnie ścieków. Stanowią one infrastrukturę krytyczną, niezbędną do funkcjonowania miast, przemysłu, codziennego życia - przypomina Stanisław Krusz.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto