Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod tablicą pamięci w Katowicach złożono kwiaty oddając hołd poległym w 80. rocznicę zbrodni wołyńskiej

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach składający kwiaty.
Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach składający kwiaty. Szymon Kwiatkowski
Równo z kościelnymi dzwonami o godzinie 12.00 Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach oraz Jarosław Wieczorek wojewoda śląski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w latach 1939-1947.

80 rocznica zbrodni wołyńskiej

O godzinie 12.00 pod tablicą pamiątkową znajdująca się na ścianie kaplicy na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach oraz przedstawiciele Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w latach 1939-1947.

- Dzisiaj obchodzimy jedno z bardzo ważnych wydarzeń dla naszej historii z czasów II wojny światowej. Są to wydarzenia, o których w okresie PRL-u nie mówiono. Dlatego dzisiaj wyjątkowo ważne jest, żeby przypominać o tym, co działo się na wschodzie, przypominać ofiarę naszych rodaków, którzy zginęli w bardzo tragicznych okolicznościach. Najlepiej to robić przy trwałych znakach pamięci takich jak stojąca tutaj tablica na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach — tłumaczył Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Pamiątkowa tablica

Pamiątkowa tablica na katowickim cmentarzu znajduje się tam od 2004 roku. Jej fundatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Tablica poświęcona Polakom zamordowanym przez hitlerowców, przez sowietów i przez nacjonalistów ukraińskich. Obejmuje okres od 1939 do 1947 roku. Natomiast dzisiaj obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę rzezi wołyńskiej. Jedno z kluczowych wydarzeń, które zawieramy na tej tablicy pamiątkowej — mówił Andrzej Szteliga, wiceprezes oddziału katowickiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Tablica upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w
Tablica upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w latach 1939-1947. Szymon Kwiatkowski

Zbrodnia wołyńska

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Zbrodnia wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania zbrodni wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy zbrodni wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

- To jest bardzo ważną karta naszej historii. Chcielibyśmy, aby te przyszłe pokolenia pamiętały o tych wydarzeniach. Brutalizm II wojny światowej był dramatyczny, ale nic nie uzasadniało ludobójstwa na ludności cywilnej — mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski — Ważne, żebyśmy w Polsce, jak i na Ukrainie mogli o tym rozmawiać w pełni transparentnie i szukać porozumienia. Ja to porozumienie dostrzegam i wierzę głęboko, że to się niebawem w pełni zrealizuje — dodawał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto