Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica poświęcona działalności MKZ Katowice w latach 1980-1981 została odsłonięta w Katowicach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
KATOWICE. W sobotę 16 września odsłonięto tablicę poświęconą działalności MKZ Katowice w latach 1980-1981. Płaskorzeźba znajduje się na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17, a jej autorem jest Tomasz Wenklar. Inicjatorem upamiętnienia jest „Porozumienie Katowickie 1980". Tablica została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Zobacz ZDJĘCIA z uroczystości - KLIKNIJ TUTAJ!

W Katowicach odsłonięto tablicę poświęconą działalności MKZ Katowice w latach 1980-1981

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą odprawioną w kościele pw. świętych Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej 32 w Katowicach. Po nabożeństwie zgromadzeni goście udali się na ul. Stalmacha 17, gdzie z udziałem bp. pomocniczego Marka Szkudło, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej działalność MKZ w latach 1980-1981. Odsłonięciu pamiątkowej płaskorzeźby, której autorem jest Tomasz Wenklar, towarzyszyła również prezentacja wystawy pt. „Porozumienie Katowickie i działalność MKZ Katowice”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980” oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wzięli w nim udział m.in.: członkowie Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980”, Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz parlamentarzyści Ewa Kołodziej i Wojciech Szarama.

Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice

Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice powstał we wrześniu 1980 roku z przekształcenia Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej – struktury, która pod przewodnictwem Andrzeja Rozpłochowskiego, po zakończeniu strajku w kombinacie podpisała 11 września 1980 roku tzw. porozumienie katowickie.

- Stały wzrost zasięgu i znaczenia MKZ Katowice, jednej z pięciu regionalnych central „Solidarności” w województwie, spowodował przeniesienie siedziby struktury z Huty Katowice do stolicy województwa. W październiku Zjednoczenie Hutnictwa Żelaza i Stali przekazało do jej dyspozycji willę w centrum Katowic przy ulicy Stalmacha 17. Na początku 1981 r. MKZ Katowice była już największą ponadzakładową organizacją „Solidarności” w województwie katowickim. Po zakończeniu jej działalności w wyniku powołania do życia na I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa katowickiego zjednoczonego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, budynek przy Stalmacha 17 pozostawał w dyspozycji jego zarządu - przypomina katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W budynku, na którym odsłonięto dziś upamiętnienie, wcześniej mieściła się m.in. związkowa drukarnia. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku siedziba Solidarności została zajęta przy użyciu siły przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w ramach operacji wprowadzania stanu wojennego. Zatrzymano wówczas około 30 osób.

Płaskorzeźba znajduje się na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17, a jej autorem jest Tomasz Wenklar. Inicjatorem upamiętnienia jest „Porozumienie Katowickie 1980"

Tablica poświęcona działalności MKZ Katowice w latach 1980-1...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto