Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Nowa siedziba MDK w Murckach! Miasto kupiło nieruchomość przy ul. Wojtalewicza. W planach generalny remont

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Katowicki urząd miejski stał się właścicielem nieruchomości przy ul. Wojtalewicza 2a. To miejsce stanie się siedzibą Miejskiego Domu Kultury.
Katowicki urząd miejski stał się właścicielem nieruchomości przy ul. Wojtalewicza 2a. To miejsce stanie się siedzibą Miejskiego Domu Kultury. UM Katowice
KATOWICE. Miasto zainwestowało w zakup nowej przestrzeni dla działalności Miejskiego Domu Kultury w Murckach. Budynek mieści się przy ul. Wojtalewicza 2a i należał wcześniej do Spółdzielni Rolniczo-Handlowej. W planach generalny remont.

W ubiegły czwartek, 28 marca, przedstawiciele miasta Katowice podpisali akt notarialny i nabyli budynek handlowo-usługowy o powierzchni prawie 600 mkw.

- Kwestię konieczności powiększenia przestrzeni na działalność kulturalną w Murckach mieszkańcy sygnalizowali mi podczas spotkań w dzielnicy. Nabycie nieruchomości stanowi kluczowy krok do stworzenia nowego miejsca, gdzie mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy będą mogli wspólnie spędzać czas. Dzięki temu oferta kulturalna MDK w Murckach będzie szersza – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kwestia była paląca, ponieważ obecna siedziba Miejskiego Domu Kultury przy ul. P. Kołodzieja jest wynajmowana od Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Miasto nie ma możliwości przeprowadzania tam koniecznych remontów, czy w tym przypadku, pożądanej rozbudowy.

- Budynek, który zostanie przeznaczony na dzielnicowy Dom Kultury, znajduje się w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji – tuż przy Placu Kasprowicza. Jest też on większy od budynku przy ul. P. Kołodzieja, powierzchnia użytkowa lokalu to 600 mkw, z czego zdecydowana większość znajduje się na łatwo dostępnym parterze bez schodów. Dla porównania powierzchnia użytkowa budynku, w którym obecnie znajduje się MDK wynosi 270 mkw, a więc jest blisko 2,5 razy mniejsza - informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Katowicach.

Kompleksowy remont nowej siedziby Miejskiego Domu Kultury w Murckach

Zakupiony przez miasto budynek przy ul. Wojtalewicza 2a dotychczas pełnił funkcję handlowo-usługową. Z tego powodu zaplanowano gruntowny remont, którego celem będzie odpowiednia adaptacja pomieszczań.

- Przeniesienie siedziby murckowskiej filii naszego domu kultury do nowego, większego i lepiej położonego obiektu, to dla nas nowe wyzwanie. Murcki na pewno zasługują na ten nowy obiekt, który pozwoli na poszerzenie oferty domu kultury. Położenie w samym centrum dzielnicy ułatwi dostęp dla wszystkich mieszkańców. Zdecydowanie polepszy się także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Mamy już wstępne plany na poszerzenie działalności, która wykorzysta nowe możliwości lokalowe. Będziemy jeszcze nad nimi pracować konsultując się ze mieszkańcami, radnymi oraz całą społecznością tej bardzo aktywnej dzielnicy – mówi Bogdana Kallus, dyrektor MDK "Południe".

Jak wynika z informacji przekazanych przez katowicki urząd miejski w ubiegłym roku z oferty murckowskiego MDK-u skorzystało ok. 2000 mieszkańców miasta. Na terenie placówki odbywają się cykliczne spotkania dla seniorów "Kawowych fife’ów" i grup "Radość życia". Najstarsi katowiczanki organizują tam "Kabaret z Trudką". Dodatkowo w budynku MDK-u odbywają się spotkania murckowskiej Rady Dzielnicy nr 18, koła Związku Górnośląskiego oraz Klubu Miłośników Murcek – pasjonatów dziejów dzielnicy. Dodatkowo jest tam pracownia ceramiki dla dzieci i dorosłych, zajęcia taneczne czy joga.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto