Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Dzielnica coraz wyższa. Apartamentowce przewyższają już budynki Muzeum Śląskiego, a będą jeszcze wyższe

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Apartamentowce Pierwszej Dzielnicy powstają na północ od terenu Muzeum Śląskiego
Apartamentowce Pierwszej Dzielnicy powstają na północ od terenu Muzeum Śląskiego Karina Trojok
Za Muzeum Śląskim rosną trzy potężne apartamentowce. Budynki już teraz zaczynają przewyższać wszystko, co stoi w Strefie Kultury i - przed czym ostrzegała Alicja Knast, była dyrektorka MŚ - zaburzać oś widokową na obszar Muzeum Śląskiego. A dodajmy, że bloki będą znacznie wyższe

Apartamentowce przy ulicy Góreckiego zaczynają przewyższać budynki Muzeum Śląskiego

Apartamentowce powstają na skarpie przy ulicy Góreckiego, tuż za terenem Muzeum Śląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury. To Pierwsza Dzielnica – osiedle budowane przez TDJ Estate, firmę która przy Spodku realizuje kompleks biurowców .KTW. W pierwszym etapie Pierwszej Dzielnicy powstają trzy  12-kondygnacyjne budynki z 265 mieszkaniami, w drugim planowane są trzy kolejne, tyle że już znacznie wyższe, bo 18-kondygnacyjne.

Budowa trzech niższych apartamentowców ruszyła w ubiegłym roku, a obecnie konstrukcje budynków mają po kilka kondygnacji. Do finału prac wciąż daleko (zakończenie pierwszego etapu planowane jest na trzeci kwartał 2021 r.), mimo to już teraz widać, jak bardzo ta inwestycja ingeruje w przestrzeń Strefy Kultury.

Ostrzegała przed tym Alicja Knast, była dyrektor Muzeum Śląskiego. Pamiętacie? Knast alarmowała, że inwestycja w planowanej przez TDJ Estate skali zniszczy osie widokowe na obszar Muzeum Śląskiego.

- Ten widok, jeden z najbardziej wartościowych w regionie, który daje jasne świadectwo o postindustrialnej przeszłości miasta i regionu, całkowicie zniknie – mówiła na łamach Dziennika Zachodniego.

Mimo protestów i wątpliwości budowa Pierwszej Dzielnicy ruszyła

O projekcie dyskutowano przez kilka miesięcy 2018 roku, odbyła się nawet debata z udziałem architektów osiedla (Medusa Group), którą zorganizował Dziennik Zachodni, ale choć inwestycja budziła i budzi kontrowersje, to protesty na nic się zdały i ostatecznie budowa w 2019 roku wystartowała bez przeszkód.

Po kilku miesiącach apartamentowce mają już po około pięć kondygnacji, zatem mniej niż połowę planowanej wysokości, a mimo to miejscami przewyższają zabudowania Muzeum Śląskiego.

Dodajmy, że Strefa Kultury to najcenniejsza przestrzeń Katowic. Na zrewitalizowanym terenie dawnej kopalni znajdują się Centrum Kongresowe, gmach NOSPR oraz Muzeum Śląskie, do tego sporo pokopalnianych zabytków, z których część już odnowiono. To właśnie, aby wyeksponować dawne kopalniane zabudowania (m.in. budynki maszynowi, wieżę wyciągową, magazyn odzieżowy, łaźnię łańcuszkową, itp.) i w ten sposób podkreślić historię tego miejsca, główny gmach Muzeum Śląskiego, wraz z przestrzeniami ekspozycyjnymi, schowano głęboko pod ziemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto