MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz przeciwko wykluczeniu społecznemu w Katowicach! Demonstracja przeszła przez ulice miasta

OPRAC.: PAP / GOL
Marsz w obronie społecznie wykluczonych przeszedł ulicami Katowic
Marsz w obronie społecznie wykluczonych przeszedł ulicami Katowic GTCH
Katowice. Marsz przeciwko wykluczeniu społecznemu, w celu zwrócenia uwagi na sytuację osób dotkniętych kryzysem bezdomności i skrajnie ubogich, przeszedł w środę ulicami Katowic. Była to 26. pierwszomajowa demonstracja organizowana przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

Doroczny marsz przeciw wykluczeniu społecznemu przeszedł ulicami Katowic. To marsz w obronie i na rzecz poprawy losu osób społecznie wykluczonych i bezdomnych, a także osób niepełnosprawnych i starszych. Organizowany jest w Katowicach przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne od ponad 20 lat, zawsze 1 maja.

- Ten marsz jest w celu pokazania społeczeństwu jak wygląda w tej chwili grupa ludzi wykluczonych społecznie. Z naszych badań wynika, że 4-5 proc. społeczeństwa miast okręgu wielkoprzemysłowego żyje w ubóstwie społecznym. To osoby, których nie stać nawet na przygotowanie sobie ciepłego posiłku – powiedział przewodniczący Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego Dietmar Brehmer.

Podkreślił, że z roku na rok rośnie liczba osób wykluczonych, podobnie jak różnice pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.
- Państwo i instytucje specjalnie nie interesują się tą grupą społeczną (...). Tym ludziom należy pomóc. Państwo nie jest w stanie pomóc. Do tego muszą być podjęte inicjatywy obywatelskie, a tych obywatelskich inicjatyw w dziedzinie ubóstwa nie ma. Mamy tylko jedną wielką imprezę, to jest taki modny element w tym kraju, żeby raz w roku wrzucić jakąś kwotę do puszki i mamy na cały rok czyste sumienie. A tym ludziom trzeba pomagać codziennie – powiedział Brehmer.

Zaapelował do rządzących o wdrażanie zasad subsydiarności, wynikających z regulacji Unii Europejskiej. W przypadku pomocy osobom wykluczonym oznacza to przekazywanie takich zadań organizacjom pozarządowym i stymulowanie w ten sposób społecznej aktywności. W jego ocenie samorządy robią to w sposób niewystarczający, a dodatkowo brakuje im odpowiedniego i skutecznego planu przeciwdziałania i zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Po marszu, w którym około 100 osób przeszło ulicami śródmieścia, uczestnicy usiedli do wspólnego ciepłego posiłku.
Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne działa od 1989 r. Jest jedną z pierwszych pozakościelnych i pozarządowych organizacji tego typu w Polsce, a także najstarszą w woj. śląskim. Prowadzi stołówkę dla osób wykluczonych oraz noclegownię. Każdego dnia wydaje ciepły posiłek potrzebującym, korzysta z niego do 200 do 400 osób.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto