MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w woj. śląskim - zobacz zdjęcia! Święto pracy na archiwalnych fotografiach z PRL-u

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
Święto pracy w woj. śląskim - zobacz archiwalne zdjęcia
Święto pracy w woj. śląskim - zobacz archiwalne zdjęcia fotopolska.eu
Pochody pierwszomajowe to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń w historii Polski Ludowej. W województwie śląskim, sercu polskiego przemysłu, miały one szczególne znaczenie i specyficzną atmosferę. Dzięki archiwalnym fotografiom z okresu PRL-u możemy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak obchodzono to święto pracy na Śląsku. Zobacz galerię zdjęć z Katowic, Cieszyna, Bytomia i innych miast.

Święto Pracy w województwie Śląskim

Pochody pierwszomajowe na Śląsku, podobnie jak w całym kraju, stanowiły ważny element propagandy komunistycznej. Partia wysyłała na nie swoich członków, a także nakazywała obowiązkowe uczestnictwo wszystkich mieszkańców, bez względu na ich poglądy czy przekonania. Dla wielu osób udział w pochodzie był nie tylko formą oddania hołdu pracy, lecz także koniecznością wynikającą z nacisku władz. Widoczne na archiwalnych zdjęciach tłumy ludzi mogą świadczyć o masowości udziału, jednak często było to spowodowane przymusem, a nie autentycznym entuzjazmem. Zobacz galerię zdjęć pochodów pierwszomajowych z Katowic, Cieszyna, Bytomia i innych miast:

Święto pracy w woj. śląskim - zobacz archiwalne zdjęcia

Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w woj. śląskim - zobacz...

Zdjęcia pochodów pierwszomajowych z Katowic, Dąbrowy Górniczej, Bytomia i innych śląskich miast

Kontrola nad przebiegiem pochodów oraz ich przesłanie było ściśle monitorowane przez władze komunistyczne. Organizowane były przymusowe próby, a uczestnicy musieli ćwiczyć hasła i gesty solidarności, które mieli prezentować podczas marszu. Na archiwalnych zdjęciach pochodów pierwszomajowych z Katowic, Cieszyna, Bytomia i innych śląskich miast widoczni są najczęściej górnicy, stanowiący jeden z głównych filarów przemysłowego Śląska. Mimo skomplikowanych okoliczności politycznych z dumą prezentowali swoje charakterystyczne stroje i symbole, podkreślając swoje znaczenie dla gospodarki kraju. Na transparentach widniały symbole związane z kopalniami, hutami oraz innymi śląskimi fabrykami. W pochodach pierwszomajowych nie mogło zabraknąć dzieci, które również były zobowiązane do uczestnictwa. Uczniowie maszerowali ze swoimi szkolnymi sztandarami i mundurkami, stanowiąc ważny element tych uroczystości.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w woj. śląskim - zobacz zdjęcia! Święto pracy na archiwalnych fotografiach z PRL-u - Bytom Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto