MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Escapetruck stanął w Katowicach. Projekt ma na celu podnieść świadomość na temat handlu ludźmi

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Opracowany przez holenderską Fundację Reshape projekt Escapetruck jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi. 21 maja pojazd zawitał do Katowic, gdzie był otwarty dla mieszkańców miasta.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ.

Polska Policja wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, policją holenderską oraz Strażą Graniczną organizuje w dniach od 17 do 29 maja 2024 r. na terenie 11. miast w Polsce ogólnopolskie wydarzenie o tematyce przeciwdziałania handlowi ludźmi. We wtorek 21 maja, projekt zawitał do Katowic.

Projekt Escapetruck

Projekt Escapetruck opracowany przez holenderską Fundację Reshape jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi. Jest to pojazd podzielony na pokoje, z którego, aby się wydostać, należy rozwiązać zagadkę wymagającą współpracy i logicznego myślenia.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali uczniowie z katowickich szkół ponadpodstawowych. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, aby z całej wiedzy skorzystali również mieszkańcy, którzy zainteresowali się tematem.

- Jest to fajne wydarzenie, które przybliża nam tematykę handlu ludźmi w Polsce, która niestety jest obecna. Ważne jest więc, aby o tym mówić i zapoznać się z tym tematem. Na naszych stanowiskach każdemu możemy opowiedzieć o handlu ludźmi oraz o innych tematach odnoszących się do bezpieczeństwa — mówiła Sierż. Andżelina Monczak z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Pomimo że projekt jest stworzony w formie zabawy, na uczestników czekały skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenia ofiar tego strasznego procederu. Scenariusz do zagadek, jakie trzeba było rozwiązać w Escapetrucku powstał na podstawie realnych modus operandi przygotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Straży Granicznej.

Escapetruck od środka

Podczas gry uczestnicy – w kilkuosobowych grupach muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy jest pomoc wirtualnej ofierze w wyjściu z niezmiernie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Podczas zadania uczestnikom towarzyszyły nieprzyjemne dźwięki oraz zapachy.

- Cieszymy się, że w ten sposób możemy zwrócić uwagę młodzieży. Handel ludźmi to nie film, ale to dzieje się naprawdę. Nasze działanie to pewien sposób rozmowy z młodymi ludźmi o ważnych życiowych sprawach. Jeśli szukamy pracy sezonowej, to musimy zweryfikować pracodawcę. Do pomocy są również różne organizacje takie jak Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne Dla Ofiar Handlu Ludźmi — tłumaczyła asp. Agnieszka Krzysztofik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto