Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od wtorku w Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę zatytułowaną „Kruche arcydzieła. Kroszonki Leszka Jęczmyka”

Redakcja
Arkadiusz Ławrywianiec
Od wtorku w Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę zatytułowaną „Kruche arcydzieła. Kroszonki Leszka Jęczmyka”. Różnorodnie przyozdobione jajka wielkanocne wpisują się w polską kulturę, związaną z tradycjami świątecznymi.

Od wtorku, 29 marca 2022 roku w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę ciekawie ozdobionych jajek wielkanocnych, zatytułowaną „Kruche arcydzieła. Kroszonki Leszka Jęczmyka”. Pisanki zostały wykonane przez wymienionego w nazwie ekspozycji twórcę, który wykazał się wyjątkowymi zdolnościami artystycznymi, a ponadto niezwykłą cierpliwością, precyzją, dokładnością oraz kreatywnością. Kroszonki autorstwa Leszka Jęczmyka to efekt mozolnej, wielogodzinnej pracy, jaka stała się jego życiową pasją. Artysta tworzy swoje dzieła przy dźwiękach muzyki i w ogromnym skupieniu. Ekspozycję można oglądać do 1 maja 2022 roku.

Na wystawie zatytułowanej „Kruche arcydzieła. Kroszonki Leszka Jęczmyka” można zobaczyć różnorodnie przyozdobione jajka wielkanocne, które wpisują się w polską kulturę, związaną z tradycjami świątecznymi. Zwyczaj malowania pisanek czy zdobienia jajek na inne sposoby stał się jednym z elementów sztuki ludowej, charakteryzujący poszczególne regiony kraju. Najstarsza polska pisanka sięga dziesiątego wieku, a najbogatsze zdobnictwo pojawiło się w połowie wieku dziewiętnastego, kiedy to zanikła kultowo-magiczna rola wielkanocnego jajka i stało się ono przedmiotem sztuki, który zaczął spełniać głównie funkcje estetyczne, dekorując świąteczne stoły i koszyki.

Zdobienie wielkanocnych jajek stało się jego życiową pasją

Twórca kroszonek, jakie od wtorku, 29 marca 2022 roku można podziwiać w ramach wystawy, zaprezentowanej w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, zajmuje się ozdabianiem jajek wielkanocnych już od lat i oddaje się swojemu hobby na kilka miesięcy przed Świętami Wielkiej Nocy. Jak twierdzą organizatorzy wystawy: „Gdy za oknami jeszcze prószy śnieg, a mróz maluje na szybach bajkowe wzory, Leszek Jęczmyk zaczyna oddawać się swojej życiowej pasji”. Artysta wykonuje kroszonki techniką rytowniczą, a więc za pomocą specjalnego rysika, zrobionego z igły wbitej w patyk, który z klei obrabia pilnikiem oraz papierem ściernym.

Na kruchej skorupce jajka, Leszek Jęczmyk bardzo precyzyjnie i z wyczuciem tworzy delikatne wzory, wśród których dominują motywy geometryczne oraz roślinne. Za każdym razem pomysłów jest więcej, w związku z czym, artysta nieustannie rozwija technikę wydrapywania różnych elementów kompozycji, a także kreuje nowe zdobienia.

Początkowo, twórca kroszonek wykorzystywał ugotowane i zabarwione jajka, na których wydrapywał ornamenty za pomocą igły krawieckiej. W ostatnim czasie, do dekorowania przygotowuje wydmuszki. Swoje prace zdobnicze zaczyna już jesienią, kiedy to wykonane wydmuszki gotuje w farbie i suszy przez kilka dni. To właśnie na nich Leszek Jęczmyk tworzy kreatywne wzory, jak chociażby rozety, kwiaty, wici czy figury geometryczne. Wśród wielu pomysłowych ornamentów nie brakuje również motywów, które bezpośrednio nawiązują do Świąt Wielkiej Nocy. Na kroszonkach można więc zobaczyć zajączki, kurczęta czy wiosenne bazie.

Leszek Jęczmyk urodził się 16 marca 1949 roku w Szopienicach-Burowcu, a zawodowo przez niemal całe życie związany był z Centralnym Ośrodkiem Informatyki Górnictwa w Katowicach. W 2006 roku wziął udział w konkursie zatytułowanym „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym otrzymał tytuł Ślązaka Roku. Artysta fotografuje ciekawe miejsca na Górnym Śląsku i Zagłębiu, opowiada o Śląsku na licznych spotkaniach, a także nagrywa filmy, które publikowane są w sieci. Od lat już w styczniu oddaje się pracom, których efektem są piękne kroszonki. Swoimi umiejętnościami, pomysłami i wypracowanymi technikami zdobniczymi dzieli się z innymi, prowadząc pokazy dla dzieci oraz dorosłych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto