Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jolanta Wadowska-Król. Lekarka nagłośniła problem ołowicy u dzieci w Szopienicach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Nie żyje Jolanta Wadowska-Król, honorowa obywatelka Katowic
Nie żyje Jolanta Wadowska-Król, honorowa obywatelka Katowic Arkadiusz Gola
Nie żyje Jolanta Wadowska-Król, honorowa obywatelka Katowic. Lekarka w latach 70. wykryła problem narażenia na ołów dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Wyniki badań przedstawiła w pracy doktorskiej, które pokazały olbrzymią skalę zagrożenia. Choć władze uczelni nie dopuściły Jolanty Wadowskiej Król do obrony pracy doktorskiej, to udało jej się nagłośnić problem i tym samym uratować zdrowie i życie tysięcy dzieci.

Nie żyje Jolanta Wadowska-Król, honorowa obywatelka Katowic.

Nie żyje Jolanta Wadowska-Król. O śmierci zasłużonej dla regionu lekarki poinformował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- To absolutnie przykład bohatera naszych czasów - człowieka, który bez względu na przeciwności losu, tamtego systemu, położył wszystko na jedną szalę. Dlatego w 2017 roku dołączyła do grona Honorowych Obywateli Katowic. Śmierć Jolanty Wadowskiej-Król to ogromna strata dla nas wszystkich. Razem z Katowiczanami składam wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim - informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Lekarka w latach 70. wykryła problem narażenia na ołów dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. W 1974 Jolanta Wadowska-Król dostała od prof. Bożeny Hager-Małeckiej z kliniki pediatrycznej w Zabrzu niepokojące wyniki chorego chłopca z Szopienic. W odpowiedzi na sygnał Jolanta Wadowska-Król zaczęła przeprowadzać szczegółowe badania. Wyniki były bardzo złe, wiele dzieci miało niedokrwistość.

Każdej kolejnej rodzinie tłumaczyła, że dzieci chorują z powodu huty, muszą iść na badania i trzeba je leczyć. Pacjentów z najgorszymi wynikami od razu posyłała do kliniki prof. Hager-Małeckiej w Zabrzu. Mniej chore trafiały do katowickich szpitali, które zapełniły się błyskawicznie. W sumie przebadanych zostało około 4,5 tysiąca dzieci w wieku od 1. roku życia do 18 lat.

Wyniki badań zostały ujęte w pracy doktorskiej Jolanty Wadowskiej-Król, jednak mimo wysokiej oceny promotora, władze uczelni nie dopuściły jej do obrony doktoratu ani publikacji otrzymanych wyników. Mimo cenzury w czasie PRL zaangażowanie Jolanty Wadowskiej-Król przyniosło oczekiwany rezultat. Wyburzano domy stojące najbliżej huty, dzieci z ołowicą wyjeżdżały do sanatoriów, a ich rodziny dostawały nowe mieszkania. Na kominy założono filtry. Ze skażonego terenu usunięto 200 tys. ton ziemi.

We wrześniu 2017 roku Jolanta Wadowska-Król otrzymała tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. W czerwcu 2021 roku została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dokonania Jolanty Wadowskiej-Król upamiętnia również mural znajdujący się przy ulicy Gliwickiej 58 w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto