Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: IPN wyróżnił śląskiego powstańca, ks. Karola Woźniaka. Jego grób został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”

OPRAC.:
Martyna Urban
Martyna Urban
W czwartek 15 lipca odbyło się oznaczenie grobu ks. Karola Woźniaka znakiem "Tobie Polsko". Za jakie zasługi został oznaczony powstaniec śląski?

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czwartek 15 lipca odbyło się oznaczenie grobu ks. Karola Woźniaka znakiem "Tobie Polsko". Za jakie zasługi został oznaczony powstaniec śląski? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE IPN
Katowice. Na cmentarzu parafialnym w Szopienicach przy ul. Brynicy odbyła się uroczystość oznaczenia grobu śp. ks. mjr. Karola Woźniaka znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach 15 lipca 2021 roku.

W czwartek, 15 lipca, o godz. 10 odbyło się oznaczenie grobu ks. mjr. Karola Woźniaka znakiem pamięci "Tobie Polsko". Wydarzenie miało miejsce na cmentarzu parafialnym w Katowicach Szopienicach przy ul. Brynicy.

Uroczystość poprzedziło XIII posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN w Katowicach, które odbyło się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Długosza w Katowicach.

Kto wziął udział w oznaczeniu grobu powstańca?

Na spotkaniu referat na temat ks. mjra Karola Woźniaka wygłosił p. Grzegorz Grześkowiak- członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Katowicach i tegoroczny laureat nagrody IPN "Świadek Historii". Po jego wystąpieniu głos zabrał p. Jan Kwaśniewicz - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, który przedstawił sprawozdania z działalności biura w roku 2021. Następnie odbyła się dyskusja na temat upamiętniania i uroczystości powstańców śląskich w stulecie powstań.

Po jej zakończeniu uczestnicy udali się na cmentarz parafialny przy ul. Brynicy w Katowicach, gdzie dokonano oznaczenia grobu oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Kim był ksiądz Karol Woźniak?

Ks. mjr Karol Woźniak urodził się 19 stycznia 1893 r, w Roździeniu w rodzinie górnika Andrzeja i Franciszki z domu Habryka. Po ukończeniu szkoły ludowej, u progu dojrzałości, wyjechał do Belgii i - podobnie jak dwaj jego starsi bracia - wstąpił tam do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1914 r. Po wybuchu I wojny światowej zmienił pierwotny zamiar powrotu na Górny Śląsk i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec 1918 r. wstąpił do tworzonej we Francji polskiej armii generała Józefa Hallera, a po powrocie do kraju brał udział w wyprawie kijowskiej. W 1920 r. odpowiedział pozytywnie na apel wzywający księży polskich pracujących zagranicą o wsparcie akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku.

Pod koniec 1920 r. lub na początku 1921 r. ks. Woźniak przybył na teren plebiscytowy. Prowadził aktywną działalność w powiecie kozielskim. W czasie III powstania śląskiego uformował batalion w Katowickim Pułku Powstańczym im. Józefa Piłsudskiego. W randze majora dowodził tym batalionem w bojach na terenie powiatu katowickiego. Wydarzenia te przyczyniły się do wzrostu popularności ks. Woźniaka w środowisku powstańczym, natomiast spotkały się z napiętnowaniem przez komisarza apostolskiego na Górnym Śląsku. Ks. Karol Woźniak znalazł się też na „czarnej liście” najgroźniejszych dla utrzymania niemieckiego stanu posiadania księży pozadiecezjalnych, podburzających parafian przeciwko duchowieństwu proniemieckiemu.

Po zakończeniu walk pod Kędzierzynem ks. Woźniak reprezentował dowództwo powstańcze w kontaktach z Komisją Międzysojuszniczą. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności, Krzyżem Zasługi I klasy oraz Krzyżem Walecznych. Zmarł 6 grudnia 1923 r. w Szopienicach i tam został pochowany w kwaterze powstańczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto