Jakie miasta w woj. śląskim są najniebezpieczniejsze? Sprawdziliśmy dane

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Kliknij w następne zdjęcie, i sprawdź do jakich przestępstw dochodziło najczęściej w poszczególnych miastach woj. śląskiego>>>
Kliknij w następne zdjęcie, i sprawdź do jakich przestępstw dochodziło najczęściej w poszczególnych miastach woj. śląskiego>>>
Województwo śląskie. Gdzie najłatwiej dostać u nas w zęby lub stracić portfel? Wychodzi na to, że w Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Sprawdziliśmy, jak wyglądają statystyki przestępczości w największych miastach województwa śląskiego. Na tej podstawie wyliczyliśmy, gdzie dochodzi do największej liczby tego typu zdarzeń na tysiąc mieszkańców. Szczegółowe dane dotyczące przestępczości znajdują się w galerii zdjęć. By je zobaczyć należy kliknąć w przycisk "Zobacz galerię".

Wiemy, w którym mieście naszego regionu najłatwiej dostać w zęby lub stracić portfel

Sprawdziliśmy jak wyglądają statystyki przestępczości w największych miastach województwa śląskiego. Mówiąc wprost - wiemy, gdzie najłatwiej dostać w zęby, stracić portfel lub samochód, a w skrajnych przypadkach paść ofiarą gwałtu lub morderstwa. Całe szczęście, te najbardziej poważne przestępstwa są też odnotowywane najrzadziej.

Kiedy w 2019 roku Śląska Policja odnotowała 146 gwałtów i 46 zabójstw, tak liczba przestępstw rozbójniczych, bójek i pobić, kradzieży z włamaniem i zwykłych kradzieży sięgnęła w sumie 15 tys. 683. Wykryto również 3 tys. 555 przestępstw związanych z narkotykami.

Kliknij w następne zdjęcie, i sprawdź do jakich przestępstw dochodziło najczęściej w poszczególnych miastach woj. śląskiego>>>

Jakie miasta w woj. śląskim są najniebezpieczniejsze? Sprawd...

Mowa tutaj tylko i wyłącznie o zdarzeniach, do których doszło w 12 największych miastach województwa śląskiego, a są nimi:

  • Katowice: 292 tys. 774 mieszkańców
  • Częstochowa: 220 tys. 433 mieszkańców
  • Sosnowiec: 199 tys. 974 mieszkańców
  • Gliwice: 178 tys. 603 mieszkańców*
  • Zabrze: 172 tys. 360 mieszkańców
  • Bielsko-Biała: 170 tys. 663 mieszkańców*
  • Bytom: 165 tys. 263 mieszkańców
  • Rybnik: 138 tys. 098 mieszkańców*
  • Ruda Śląska: 137 tys. 360 mieszkańców
  • Tychy: 127 tys. 590 mieszkańców
  • Dąbrowa Górnicza: 119 tys. 373 mieszkańców
  • Chorzów: 107 tys. 807 mieszkańców

Dane dotyczące liczby ludności pochodzą z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za 2019 rok. Do zestawienia wybraliśmy miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Gdzie średnio dochodzi do największej liczby przestępstw w woj. śląskim?

Opierając się na statystykach Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach stworzyliśmy współczynnik występowania wyżej wymienionych przestępstw na tysiąc mieszkańców. Wydaje nam się, że to najbardziej uczciwy i obrazowy sposób przedstawienia tego zagadnienia.

Liczba przestępstw na tysiąc mieszkańców w największych miastach woj. śląskiego w 2019 roku:

  1. Katowice: 10,77
  2. Sosnowiec: 10,67
  3. Bytom: 9,4
  4. Dąbrowa Górnicza: 9,07
  5. Zabrze: 9,07
  6. Chorzów: 8,47
  7. Częstochowa: 8,35
  8. Gliwice i pow. gliwicki: 8,26*
  9. Tychy: 7,5
  10. Ruda Śląska: 6,44
  11. Bielsko-Biała i pow. bielski: 5,01*
  12. Rybnik i pow. rybnicki: 3,62*

*Problem w naszym zestawieniu stanowią Gliwice, Bielsko-Biała i Rybnik. W pierwszej wersji zajmowały one wyższe miejsca (kolejno: pierwsze, czwarte oraz ósme). Okazało się jednak, że dane KWP dotyczą nie tylko przestępczości w samych miastach, ale także w powiatach (gliwickim, bielskim i rybnickim). W związku z tym zaktualizowaliśmy współczynnik przestępczości na tysiąc mieszkańców, ale równocześnie informujemy, że dane te nie dotyczą tylko i wyłącznie podanych miast.

Jakie przestępstwa są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy oficerów prasowych poszczególnych Komend Miejskich Policji. Zapytaliśmy, co najbardziej trapi mieszkańców ich miast.

- Dla mieszkańców najbardziej dotkliwe są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Zaliczamy do nich siedem kategorii przestępstw. Są to: bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze, kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia - wyliczył asp. szt. Roman Szybiak z KMP Bielsko-Biała.

- Wszystkie przestępstwa z tej kategorii można traktować jako szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa - zgodziła się asp. szt. Barbara Kołodziejczyk z KMP Tychy. - Z wyżej wymienionych w Rybniku najwięcej odnotowuje się kradzieży cudzej rzeczy - podkreślił mł. asp. Dariusz Jaroszewski z KMP Rybnik.

Oficer prasowy bielskiej komendy zauważył, że niezwykle uciążliwe są też wszelkiego rodzaju oszustwa, często popełniane za pośrednictwem portali społecznościowych i aukcyjnych, a także te dokonywane na seniorach, gdzie przestępcy działają metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

- Najbardziej uciążliwa jest przestępczość pospolita, czyli kradzieże z włamaniem, kradzieże, kradzieże pojazdów, niszczenie mienia, uszkodzenia ciała, bójki i pobicia oraz rozboje. Mamy jej dużo, ale w tamtym roku doskonale udało się ją ograniczyć - odpowiedział sierż.szt. Sebastian Bijok z KMP w Zabrzu.

Zgodził się z tym również insp. Andrzej Brzozowski. Komendant KMP Bytom w rozmowie z „Życiem Bytomskim” powiedział, że w mieście najbardziej daje się we znaki drobna przestępczość. Podkreślił jednak, że liczba tego typu zdarzeń sukcesywnie maleje.

Zobacz dokładne statystyki w miastach w galerii zdjęć

St. asp. Arkadiusz Ciozak z KMP Ruda Śląska, st. asp. Sebastian Imiołczyk z KMP Chorzów i Asp. Sabina Chyra-Giereś z KMP Częstochowa zgodnie przyznają, że w ich miastach najczęściej odnotowywanym przestępstwem są kradzieże i kradzieże z włamaniem. - To właśnie te przestępstwa, najbardziej dotykają zwykłych ludzi i my mamy tego świadomość - uważa st. asp. Ciozak.

- Według mojej oceny największy problem to wandalizm i umyślne niszczenie mienia. Dotyczy to szczególnie dużych osiedli mieszkaniowych, na których m.in. z uwagi na deficyt miejsc parkingowych, dochodzi do konfliktów, czego emanacją są uszkodzenia i dewastacje aut - ocenia podinsp. Marek Słomski z KMP w Gliwicach.

- W 2020 roku priorytetem dla katowickich policjantów jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Analiza roku 2019 wskazała, że to właśnie w tym obszarze należy zintensyfikować działania - informuje mł. asp. Agnieszka Żyłka z KMP Katowice.

Podkom. Sonia Kepper z KMP Sosnowiec nie chciała jednoznacznie wskazywać, które z przestępstw jest najbardziej uciążliwe dla mieszkańców. Podkreśliła, że sama statystyka jest dosyć dynamiczna. Wynika z niej jednak, że w 2019 roku na terenie Sosnowca najwięcej odnotowano kradzieży.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie