MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Choć ma ponad 150 lat to wciąż zachwyca. Willa Juliusa Hasse przy ul. Warszawskiej 42 jest perełką architektoniczną Katowic

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W stolicy województwa śląskiego i w innych miastach regionu można znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki. Do ich grona zdecydowanie należy wybudowana w 1872 roku willa Juliusa Hasse w Katowicach. Klasycystyczny budynek mimo upływu lat wciąż zachwyca.

Zobacz te ciekawe zdjęcia TUTAJ

Willa, mieszcząca się niegdyś przy Friedrichstrasse, a dziś przy ul. Warszawskiej 42 miała odzwierciedlać ducha epoki i aspiracje ówczesnych mieszkańców Katowic. To przykład rezydencjonalnej architektury XIX wieku. Kliknij w GALERIĘ i zobacz zdjęcia.

Sam Julius Hasse był cieślą i mistrzem budowlanym pochodzącym z Katowic, dlatego nie dziwi fakt, że nieruchomość została wykonana z tak wielką precyzją i dbałością o detale.

- Elewacja w części środkowej tworzy dwuosiowy ryzalit z portykami, a górny portyk zwieńczono belkowaniem i trójkątnym przyczółkiem, który został oddzielony od dolnego portyku attyką. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że na terenie willi znajdowała się najokazalsza w Katowicach pergola - informuje Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Wspomniana pergola miała kształt litery "L" i liczyła 12x18 metrów. Prowadziła od centralnego miejsca wilii do jej granic. Co ciekawe, z drugiej strony budynku znajdowała się jej kontynuacja, wychodząca z ogrodu do stajni z wozownią.

- Jej forma nawiązywała do architektury renesansowej. Moda na pergole w ogrodach przywędrowała do Katowic wraz z niemiecką ideą budownictwa rezydencjonalnego i miała na celu odseparowanie od otoczenia, rozdzielenie funkcji mieszkalnych od gospodarczych, dawała cień, a jej wyrafinowana konstrukcja i wielkość stanowiła o prestiżu i bogactwie właściciela willi - czytamy na stronie KZGM.

W 2013 roku willa odzyskała swój dawny blask dzięki generalnemu remontowi, obejmującemu wymianę dachu, oczyszczenie elewacji, docieplenie ścian, a także wymianę stolarki okiennej. To wtedy usunięto szpecące budynki znajdujące się wokół - garaże i lokal użytkowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto