Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowany został blok operacyjny Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Zdjęcia

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek, 26 lutego, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odbyła się prezentacja zmodernizowanego bloku operacyjnego. Inwestycja kosztowała około 20 mln złotych. Zobacz zdjęcia.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach od lat zajmuje się leczeniem najmłodszych mieszkańców województwa śląskiego, jak i całej Polski. Placówka działa on 1994 roku.

Modernizacja bloku operacyjnego

26 lutego odbyła się prezentacja zmodernizowanego bloku operacyjnego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Inwestycja była możliwa, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej a cały projekt modernizacji infrastruktury szpitala kosztował 20 mln złotych, z czego modernizacja pomieszczeń bloku operacyjnego pochłonęła aż 12 mln złotych. Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu zeszłego roku.

- Blok operacyjny jest największym symbolem tej inwestycji. Ważna jest również stworzona poczta pneumatyczna. Mamy nadzieję, że będzie ona dobrze funkcjonować — informował Marian Kreis, dyrektor naczelny Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.

To kolejne duże dofinansowanie, które w ostatnim czasie zostało przyznane Górnośląskiemu Centrum Zdrowa Dziecka w Katowicach. W 2022 roku szpitalowi przyznano na rozbudowę ponad 168 mln zł z Funduszu Medycznego. Katowicka klinika dziecięca otrzymała też blisko 15 mln zł na projekt „Zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach”, a także 30 mln zł na podniesienie bezpieczeństwa i jakości świadczeń zdrowotnych w placówce.

Jak prezentuje się zmodernizowany blok operacyjny?

Omawiany blok operacyjny swoje lata świetności miał za sobą. Jego instalacje oraz infrastruktura nadszarpnięta była zębem czasu i nie wszystko działało, tak jak powinno. Różne technologie, które były dobre jeszcze 20 lat temu, teraz się już nie sprawdzają. Blok wymagał więc modernizacji.

Wszystkie sale zostały zrealizowane w technologii opartej o panele z blach nierdzewnych powlekanych specjalną farbą, dzięki czemu nie jest możliwy rozwój bakterii na ich powierzchni. Sale zostały zaprojektowane w porozumieniu z całym personelem medycznym. W ramach projektu wymieniona została również znaczna część aparatury i wyposażenia bloku operacyjnego.

- Cała ta otoczka powoduje, że nadzór oraz opieka nad pacjentem może być jeszcze lepiej sprawowana, a standard się podnosi. Operatorzy, jeśli mają tę ergonomię zapewnioną, to potrafią jeszcze lepiej pracować — mówił Robert Szega, kierownik Działu Infrastruktury Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.

Zobacz zdjęcia, jak prezentuje się zmodernizowany blok operacyjny.

Edukacja na wyższym poziomie

Dodatkowo wprowadzono na terenie szpitala integracje sal operacyjnych, co umożliwia podłączenie wszystkich urządzeń, generujących obraz i dźwięk do znajdujących się na salach monitorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy użytkownicy sali widzą, co się dzieje, a dodatkowo obraz może być transmitowany bezprzewodowo np. do studentów znajdujących się w salach wykładowych.

To jest wspaniała inwestycja dla dzieci, także również dziękuje za sprawne działanie, bo wiemy, że te pieniądze szybko trzeba było zdobyć, a potem sprawnie je wykorzystać. Jako uniwersytet cieszymy się, że dzięki tym nowością, edukacja naszych studentów i ich kształcenie będzie na najwyższym poziomie — przemawiał prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto