Zazieleni się na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. W miejscu parkingu na ok. 150 samochodów zostaną posadzone drzewa

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Na przebudowę placu Sejmu Śląskiego władze Katowic przewidziały budżet w wysokości 4 mln zł.
Na przebudowę placu Sejmu Śląskiego władze Katowic przewidziały budżet w wysokości 4 mln zł. fot. UM Katowice
Udostępnij:
Jeden z najważniejszych placów w Katowicach ma całkowicie zmienić swoje oblicze. W miejscu, gdzie obecnie parkują samochody, pojawią się drzewa, trawniki oraz fontanny i zbiorniki na deszczówkę. Właśnie ogłoszono przetarg na projekt przebudowy Placu Sejmu Śląskiego.

Na Placu Sejmu Śląskiego ma powstać "zielona oaza"

Firmy zgłaszające się do przetargu będą miały za zadanie opracować dokumentację projektową i kosztorysową na zagospodarowanie Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Przetarg na ten etap inwestycji zakończy się 22 kwietnia br., a wybrana w nim firma będzie miała 30 tygodni realizację umowy.

– We wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę – dodaje prezydent.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe wokół pomnika Wojciecha Korfantego. W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 drzew. Dodatkowo powstanie zielona przestrzeń w postaci roślin okrywowych – bylin i krzewów. Jedynym niezazielenionym miejscem będzie niewielki plac defilad znajdujący się przed pomnikiem Wojciecha Korfantego, od strony Urzędu Wojewódzkiego. W tym miejscu odbywają się bowiem uroczystości państwowe.

– Zmiana charakteru placu, przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i dodaje, że w samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie.

Na odnowionym placu pojawią się ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Plac zostanie doświetlony nowymi lampami parkowymi, a posadzone drzewa otrzymają oddolną i boczną iluminację. Co ważne, przebudowa zakłada także odnowienie terenu wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej, w tym budowę dwóch niewielkich fontann po obu stronach placu.
Na przebudowę placu Sejmu Śląskiego władze Katowic przewidziały budżet w wysokości 4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie