Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Poznaliśmy nowy projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego. Jest lepszy niż poprzedni? Zobacz WIZUALIZACJE

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Kolejną, po przebudowie m.in. ul. Dworcowej i Warszawskiej, dużą zieloną inwestycją w Śródmieściu miała być metamorfoza pl. Sejmu Śląskiego. Miasto początkowo planowało znaczne zazielenienie placu i budowę zbiornika retencyjnego, co negatywnie zaopiniował wojewódzki konserwator zabytków. Doszło do negocjacji między konserwatorem, a projektantem wyznaczonym przez miasto i powstał nowy projekt przebudowy. Katowicka Agencja Wydawnicza udostępniła nowe wizualizacje modernizacji placu.

Zobacz wizualizacje -kliknij TUTAJ!

Poznaliśmy nowy projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego. Jest lepszy niż poprzedni?

Zielone inwestycje w Śródmieściu Katowic cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców stolicy województwa. Po przebudowie m.in. ul. Dworcowej i Warszawskiej, kolejną dużą metamorfozę miał przejść pl. Sejmu Śląskiego.

Miejska inwestycja pierwotnie zakładała likwidację miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego oraz nawierzchni drogowej między placem, a przystankiem autobusowym na ul. Jagiellońskiej. W tym miejscu miało być zostać zasadzonych od 35 do 40 dużych drzew. Koncepcja zakładała również obniżenie terenu między pomnikiem a ul. Jagiellońską i budowę zbiornika retencyjnego. Nad niecką miał przebiegać pomost z drewna egzotycznego, a całość miały dopełnić ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków ze względu na zbyt parkowe zorganizowanie nasadzeń i małej architektury. O uwagach konserwatora szczegółowo pisaliśmy tutaj.

W kolejnych tygodniach projektant wyznaczony przez miasto ustalił z konserwatorem zmiany w planie przebudowy. Osiągnięto kompromis, jednak zdaje się, że nowy projekt nie spełnia pierwotnych oczekiwań, w związku z czym od roku nie zapadły żadne wiążące decyzje co do przyszłości przebudowy pl. Sejmu Śląskiego.

- Projekt znacząco różni się od pierwszej propozycji miasta zazielenienia placu - ogranicza pierwotny zakres odbetonowania i wprowadzenia przestrzeni biologicznie czynnych. W tej chwili trwają analizy nad dalszymi krokami - informuje Malwina Kaczor z KAW.

W naszej galerii na zdjęciach Kariny Trojok można zobaczyć, jak plac wygląda obecnie, a następnie przypomnieć sobie pierwszy plan przebudowy i zobaczyć nowy projekt, który powstał po konsultacjach z konserwatorem.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto