MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla Górnego Śląska

MARIOLA MARKLOWSKA
Nagroda im. Wojciecha Korfantego została ustanowiona 10 lat temu przez Związek Górnośląski. Odtąd co roku 19 kwietnia, w przeddzień rocznicy urodzin tego wybitnego męża stanu, przyznawane są kolejne statuetki.

Nagroda im. Wojciecha Korfantego została ustanowiona 10 lat temu przez Związek Górnośląski. Odtąd co roku 19 kwietnia, w przeddzień rocznicy urodzin tego wybitnego męża stanu, przyznawane są kolejne statuetki. Wśród nagrodzonych są takie osobistości, jak: Henryk Mikołaj Górecki, prof. Jan Miodek, prof. Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar czy prof. Franiszek Kokot.

Tym razem uroczystość odbyła się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, a Kapituła Nagrody miała twardy orzech do zgryzienia. Spośród ok. 80 kandydatów musiała wybrać 10 najbardziej zasłużonych dla rozwoju Górnego Śląska.

Nagrodę honorową pośmiertną przyznano Stanisławowi Bieniaszowi - literatowi, publicyście i działaczowi społecznemu z Zabrza, który zmarł w ubiegłym roku. Odebrał ją jego syn Michał.

- Nie przygotowałem żadnego przemówienia. To nie ja powinienem zabrać tutaj głos - powiedział wzruszony. - Jestem bardzo dumny z ojca...

Jedyną kobietą w gronie nagrodzonych była siostra Jadwiga (Urszula Wyrozumska). Doceniono ją za propagowanie kultury chrześcijańskiej na Górnym Śląsku. Siostra Jadwiga, która otrzymała nagrodę promocyjną, prowadzi zespół teatralny i chór na Podbeskidziu.

Laureatami nagród honorowych zostali: Zygmunt Brachmański - za dokonania w zakresie sztuki rzeźbiarskiej oraz upamiętnianie w swej twórczości historii Górnego Śląska; prof. Julian Gembalski - za dokonania na rzecz upowszechniania muzyki organowej na Górnym Śląsku i poza jego granicami oraz za dokonania w sferze budownictwa organistyki sakralnej; prof. Karol Jońca - za prace w zakresie nauk politycznych oraz głoszenie jednoznacznego, zgodnego z prawdą historyczną, stanowiska na temat dziejów Śląska; prof. Daniel Kadłubiec - za badanie przemian kulturowych na pograniczu polsko-czeskim oraz propagowanie folkloru śląskiego wśród Polaków po obu stronach Olzy; redaktor Tadeusz Kijonka - za twórczość literacką i publicystyczną oraz znaczący wkład w rozwiązywanie problemów społecznych Górnego Śląska; prof. Jan Malicki - za osiągnięcia w zakresie rozwoju bibliotekarstwa na Górnym Śląsku i ogromny wkład w dzieło budowy gmachu Biblioteki Śląskiej; prof. Jerzy Pośpiech - za prowadzenie badań w dziedzinie kultury, literatury i folkloru zarówno Ziemi Opolskiej, jak i innych części Górnego Śląska oraz prof. Wojciech Świątkiewicz - za inicjowanie i prowadzenie badań procesów społeczno-kulturowych zachodzących w społecznościach lokalnych i regionalnych Górnego Śląska.

- To jedna z najważniejszych nagród ustanowionych na Górnym Śląsku - stwierdził w rozmowie z ,DZ" prof. Jan Malicki. - Jest dla mnie tym cenniejsza, że zbiegła się z 80-leciem Biblioteki Śląskiej. To pokłon dla ludzi, którzy ją budowali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto