Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. "Transformacja dla przyszłości" będzie głównym tematem XVI edycji EKG

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W dniach 7-9 maja miasto Katowice ponownie stanie się centrum ekonomicznej debaty w Europie za sprawą XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Motywem przewodnim nadchodzącej odsłony EKG będzie "Transformacja dla przyszłości" rozważana w trzech głównych aspektach: bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego, rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego oraz innowacji i technologii przyszłości. W MCK przez trzy dni zorganizowanych zostanie 170 debat, w których weźmie udział 1200 prelegentów z całego świata, czego na miejscu wysłucha ok. 11 tys. gości.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ.

Spis treści

"Ogromne zainteresowanie i oczekiwanie na otwarty dialog"

W czwartek 28 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pojawiło się wielu przedstawicieli najważniejszych instytucji w regionie, aby przedstawić agendę czołowego wydarzenia polityczno-ekonomicznego w Polsce - Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator kongresu, przekonywał, że prawdopodobnie będzie to najciekawszy i najlepszy kongres w historii EKG.

- Mamy nową sytuację polityczną w Polsce, mamy ogromne wyzwania geopolityczne i mamy wyzwania związane z transformacją - mówi Wojciech Kuśpik. - Wyjątkowy jest też termin. To będzie sześć miesięcy funkcjonowania nowego rządu, będzie po wyborach samorządowych, na miesiąc przed wyborami europejskimi i w rocznicę dwudziestolecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obserwujemy ogromne zainteresowanie i oczekiwanie na otwarty dialog, a właśnie Europejski Kongres Gospodarczy zawsze był otwartą platformą do dyskusji - dodaje.

Tegoroczny kongres odbędzie się pod hasłem "Transformacja dla przyszłości". Wśród dominujących w agendzie wydarzenia wymiarów transformacji prezes Kuśpik wskazał na transformację gospodarki, sektora energii i zielonej transformacji obejmującej wszystkie sfery życia, co sprawia, że w maju do Katowic przyjadą także najważniejsi przedstawiciele różnych gałęzi europejskiego biznesu.

Premier Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej kongresu, również podkreślił wagę momentu, w którym w Katowicach odbędzie się wielka debata gospodarcza.

- To jest kongres absolutnie w chwili przełomu i ten przełom czujemy. Do wszystkich politycznych napięć i zagrożeń dochodzi to, że zmieniają się władze Unii Europejskiej, a my mamy za dziewięć miesięcy naszą prezydencję - zaznaczył Jerzy Buzek.

Bezpieczeństwo będzie największym wyzwaniem w najbliższych latach

W ocenie byłego szefa rządu, od 20. rocznicy wstąpienia do UE jeszcze ważniejsza, będzie 25. rocznica dołączenia do NATO. Wśród najważniejszych tematów nadchodzącej kadencji Komisji Europejskiej i polskiej prezydencji, Jerzy Buzek wskazuje na bezpieczeństwo rozumiane w trójnasób.

- Przede wszystkim bezpieczeństwo fizyczne, nie chcę wchodzić w szczegóły, bo mogą być pytania na ten temat. Kongres jest do tego świetnie przygotowany, właśnie do tego. Chociażby cały przemysł zbrojeniowy to jest wszakże ogromny fragment naszej gospodarki, który dzisiaj jest uśpiony - mówi Jerzy Buzek.

Następnie premier wymienił także rolnictwo i związane z nim bezpieczeństwo żywnościowe, które w jego ocenie jest dziś ważniejsze niż bezpieczeństwo energetyczne. Ostatnim elementem związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem jest motto całego kongresu - "Transformacja dla przyszłości", czyli wdrażanie innowacji, które zapewnią odporność gospodarce.

Transformacja energetyczna Śląska

W Katowicach nie da się rozmawiać o transformacji bez odniesienia, do transformacji regionu, zarówno już tej, która się dokonała, jak i tej, która wciąż jest przed nami. Kongres jest do tego doskonałą platformą, jak przekonuje Marzena Czarnecka, szefowa Ministerstwa Przemysłu, pierwszego resortu, którego siedziba znajduje się poza Warszawą.

- To jest platforma porozumienia między regionem a władzą centralną - mówi Marzena Czarnecka. - Trochę z perspektywy Warszawy i Brukseli nasza rzeczywistość regionalna wygląda inaczej, a my powinniśmy dbać o to co się dzieje tu w Katowicach. Europejski Kongres Gospodarczy jest właśnie taką platformą wymiany myśli między władzą centralną, parlamentarzystami i władzami europejskimi, a osobami, które funkcjonują w biznesie tu na miejscu - dodaje.

Jak przekonywała dalej ministra przemysłu, w ujęciu regionalnym dla Śląska najważniejsza powinna być rozmowa o transformacji energetycznej.

- To szczególne wyzwanie jest związane również z tym, że musimy odejść od węgla, ale to oczywiście nie będzie natychmiastowe i bezpośrednio z dnia na dzień, bo jest to niemożliwe z kilku względów. W końcu musimy zdać sobie sprawę z tego, że musi być to źródło o charakterze zastępowalnym, czyli energetyka atomowa i myślę, że jest to bardzo dobry aspekt, o którym powinniśmy rozmawiać - tłumaczy Marzena Czarnecka.

Jednocześnie Marzena Czarnecka podkreśliła, że UE jest nastawiona na wspieranie ciężkiego przemysłu, ze względu na sytuację na Ukrainie i wyzwania związane z bezpieczeństwem.

W aspekcie regionalnym, Marcin Krupa, prezydent Katowic zaznaczył, że Europejski Kongres Gospodarczy jest jednym z symboli przemiany Katowic i przypomniał, że pierwsza edycja kongresu odbywała się w hali po kopalni Wieczorek, która w najbliższych latach zamieni się w Hub Gamingowo-Technologiczny. Prezydent zwrócił także uwagę na fakt, że wydarzenia takie jak EKG dają silny impuls miastu, a przemysł wydarzeniowy, który realizowany jest w MCK, również w przestrzeni postindustrialnej odzyskanej dla nowych funkcji, przynosi znaczące zyski dla gospodarki Katowic.

- Dzięki takim wydarzeniom stajemy się bardziej rozpoznawalni i to tutaj dyskutujemy o ważnych sprawach, nie tylko dotyczących naszego kraju, ale Europy i Świata - podkreśla Marcin Krupa. - Ten kongres zawsze był apartyjny, bo polityczny jest. Tutaj każdy ma swoje miejsce, każdy może przyjść i dyskutować, a to stawia go najwyżej w hierarchii wszystkich wydarzeń kongresowych w kraju - dodaje.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wyraził nadzieję, że w Polsce zacznie powstawać więcej metropolii i obecny rząd dostrzeże "szanse, które stoją przed metropoliami".

- Wtedy te wszystkie rzeczy, o których mówimy, związane z transformacją, budowaniem nowych gałęzi gospodarki i postawieniem na naukę będą w GZM możliwe i o tym właśnie będziemy rozmawiać na najbliższym kongresie - zapowiada Kazimierz Karolczak.

"Polska gospodarka będzie zależała w dużej mierze od tego, jakie decyzje będą podejmowane w Ministerstwie Przemysłu" - ocenia Jerzy Buzek

W ocenie Łukasza Czopika, wicemarszałka województwa śląskiego, by można było przeprowadzić skuteczną transformację hut i fabryk, potrzebna jest zmiana mentalna, a ta jest możliwa na takich wydarzeniach jak EKG.

- Wszyscy tutaj reprezentujemy organizacje i systemy, które są zorientowane na przebudowę województwa śląskiego i kraju. Nie zawsze te systemy się widzą. Dzięki EKG i tego rodzaju panelom mamy szansę na komplementarność, na zwiększenie potencjału i synergię - mówi Łukasz Czopik.

Klamrą rozmów o transformacji regionu i jego szansach na przyszłość stało się ponownie Ministerstwo Przemysłu.

- Mamy nową, wielką sprężynę rozwojową i jest nią obecność pani minister. Udało się zorganizować ministerstwo i teraz polska gospodarka będzie zależała w dużej mierze od tego, jakie decyzje będą podejmowane w Ministerstwie Przemysłu - ocenia Jerzy Buzek. - Oczywiście, mamy nasze rolnictwo, ale ono korzysta z nawozów sztucznych. Mamy też transport, ale wszystko jest zależne od tego jak sobie poradzimy w przemyśle - dodaje.

Europejski Kongres Gospodarczy 2024 w liczbach - sporo delegacji z zagranicy

Na zakończenie spotkania zapowiadającego nachodzącą edycję EKG prezes Kuśpik przedstawił pierwsze fakty i liczby dotyczące wydarzenia. W 2024 roku na EKG zaplanowano aż 170 debat z udziałem 1200 prelegentów. Organizatorzy przewidują, że 7-9 maja na wydarzeniu w Katowicach pojawi się ok. 11. tys. gości, a panele dyskusyjne online zobaczy kolejne 7. tys. osób. Można spodziewać się także silnej reprezentacji rządowej - wstępnie swoją obecność potwierdziło ponad 30 ministrów i wiceministrów. Oczywiście w debatach wezmą również udział goście z zagranicy na czele z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Mamy bardzo dobrze wyglądające delegacje zagraniczne. To dla nas jest ważne, żeby do Polski i do Katowic przyjeżdżał biznes z różnych stron świata, który realnie potem może tu inwestować. Bardzo liczna będzie delegacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też nasi sąsiedzi: Czechy, Niemcy, Litwa, Ukraina i dalej Francja, Brazylia, Wielka Brytania czy amerykański biznes - mówi Wojciech Kuśpik.

W programie EKG wyszczególniono 7 głównych nurtów tematycznych:

  • Europa, geopolityka i gospodarka,
  • Energia, transformacja, bezpieczeństwo,
  • Inwestycje i finanse,
  • Prawo a gospodarka,
  • Klimat i zrównoważona gospodarka,
  • Migracje, różnorodność, rynek pracy,
  • Cyfrowa gospodarka, nowe technologie.

Prezes PTWP zaznaczył, że wydarzenie, często ma przełożenie na to, co dzieje się na Śląsku i w Polsce, a goście, którzy przyjeżdżają na rozeznanie na EKG, często wracają i realizują tu swoje plany inwestycyjne.

- Jest ogromne oczekiwanie na otwarty dialog, żeby rozmawiać z samorządami, z biznesem i światem nauk. Kongres to taki miks i wszyscy oczekują, że rozmowa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie otwarta i transparentna - mówi Wojciech Kuśpik.

Na EKG w 2024 nie zabraknie również nowości - między Spodkiem a MCK pojawi się "zielone miasto".

- Ma to nawiązywać do zielonej transformacji całej gospodarki, bo jest ona po prostu faktem i praktycznie z każdą branżą i firmą, z którą rozmawiamy, to słyszymy, że zielona transformacja to już nie jest hasło, tylko strategia decydująca o być albo nie być w biznesie - przekonuje Wojciech Kuśpik.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto