MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek Zielonego Burowca do Planu Ogólnego Katowic. Aktywiści chcą zabezpieczyć korytarze urbanistyczne i trasy velostrad

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowice do końca 2025 roku muszą opracować Plan Ogólny. To dokument, który wyznaczy kierunki urbanistycznego rozwoju miasta i określi przeznaczenie wielu terenów. Aktywiści z Zielonego Burowca we współpracy z urbanistami opracowali wniosek do Planu Ogólnego, który ma zabezpieczyć korytarze urbanistyczne i trasy velostrad. Społecznicy zachęcają do poparcia ich wniosku i wysłania go do Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Urzędu Miasta Katowice. Mieszkanki i mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje wnioski do Planu Ogólnego do poniedziałku 15 kwietnia.

Ostatni moment na składanie wniosków do Planu Ogólnego dla Katowic

Gminy, na mocy ustawy z 7 lipca 2023 o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, zobowiązane są do 1 stycznia 2026 roku uchwalić Plan Ogólny. Jest to obowiązkowy dokument, który zastąpi obowiązujące dotąd w gminach studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Plan Ogólny ma na celu uporządkowanie przestrzeni dzięki zwiększeniu kontroli tzw. WZ, czyli nad wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy. Ma się to przełożyć na zatrzymanie chaosu urbanistycznego i ograniczenie terenów przeznaczonych pod zabudowę.

W Katowicach trwają przygotowania do sporządzenia Planu Ogólnego, a mieszkanki i mieszkańcy Katowic do poniedziałku 15 kwietnia mogą zgłaszać wnioski dot. Planu Ogólnego do Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Urzędu Miasta Katowice.

Propozycja Zielonego Burowca ma zabezpieczyć korytarze urbanistyczne i trasy velostrad

Swój wniosek, który ma zabezpieczyć korytarze urbanistyczne i trasy velostrad, zgłosili już aktywiści skupieni wokół grupy Zielony Burowiec. Apelują do mieszkańców o wysyłanie wniosków i poparcie dla wskazanych przez ZB rozwiązań.

- Zaproponowany wniosek jest z pewnością prospołeczny, wspiera zrównoważony rozwój miasta i interes publiczny w starciu z interesem prywatnych inwestorów budowlanych, nie rodzi skutków odszkodowawczych dla miasta - przekonuje Adrian Sklorz, prezes Stowarzyszenia Prawo-Ekologia-Zdrowie oraz lider Zielonego Burowca. - W sytuacji jaka powstała po wyborach w Katowicach, nie można wykluczyć, że duża liczba przekazanych wniosków o takiej treści jak proponujemy, tym razem może mieć znaczenie dla rozstrzygnięć podczas dalszych prac nad Planem Ogólnym m. Katowice i przyszłych głosowań w Radzie Miasta - dodaje.

Wniosek Zielonego Burowca powstał w porozumieniu z innymi organizacjami społecznymi i rowerowymi Katowic. Jak uzasadniają aktywiści w złożonym wniosku proponują wydzielenie "wszystkich korytarzy, którymi mają przebiegać w granicach Katowic velostrady realizowane w ramach programu Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych, w torach wskazanych w dokumentach GZM - jako realizację Strategii Rozwoju GZM i Miasta Katowice".

Wskazane we wniosku obszary umożliwiają realizację velostrad spełniających wymagania techniczne właściwe dla szybkiej drogi rowerowej i są zgodne z uchwałą GZM. Ujęta została także rezerwa terenu pod zieleń w sąsiedztwie velostrad.

Jak składać wnioski do Planu Ogólnego dla Katowic?

Wniosek do projektu Planu Ogólnego można składać na kilka sposobów:

  • pisemnie, w postaci papierowej na adres Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki, Urząd Miasta Katowice, ul. Rynek 13, 40-003 Katowice,
  • elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub pocztą mailową na adres: [email protected].

W każdym przypadku wnioski muszą być składane na formularzu zgodnym ze wzorem, który dostępny jest na stronie UM Katowice.

Osoby, które popierają postulaty Zielonego Burowca mogą skorzystać z wniosku opracowanego przez aktywistów w formacie aktywnego pliku PDF. W dokumencie PDF wystarczy wypełnić aktywne pola (m.in. dane osobowe, adres), następnie zapisać uzupełniony plik i złożyć w platformie ePUAP lub wysłać pocztą mailową na adres: [email protected]. Termin składania wniosków upływa w poniedziałek 15 kwietnia.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto